A humánbiológia és az orvostudomány számos területen fejlődik, és a digitális tankönyvtárak, valamint referenszkönyvek széles körű hozzáférést biztosítanak a legfrissebb információkhoz. Különösen érdekes téma a magzati fejlődés, azon belül is a fiú- és lány magzatok közötti különbségek, valamint a nem meghatározásának lehetőségei.
A szülők körében az emberiség hajnalától fogva létező vágy, hogy már a várandósság alatt megtudják születendő gyermekük nemét. Erre a célra számtalan megfigyelés, hiedelem és babona született, de a modern orvostudomány is kínál módszereket.
A magzat nemének meghatározása: tudományos módszerek és korlátaik
A terhesség első 14-15 hetében a lány- és fiúmagzatok nemi szervei nagyon hasonlóak. Ezért a nem megállapítása a 16. hétig általában nagyon nehéz. Az ultrahangvizsgálat során a vizsgáló elsősorban a férfi nemi szerveket - főként a péniszt - keresi. Amennyiben az azonosítható, a születendő gyermek nagy valószínűséggel fiú. Amennyiben nem, nagy valószínűséggel lány lesz.
Fontos azonban tudnunk, hogy az ultrahangvizsgálat nem minden esetben tud pontos eredményt adni a magzat nemének meghatározása során. Előfordulhat, hogy a magzat olyan testhelyzetet vesz fel a méhen belül (például keresztezi a lábát), ami lehetetlenné teszi a nem meghatározását. Annak ellenére, hogy a nem meghatározása főként a pénisz azonosításán alapul, sokszor a külső női nemi szervek is láthatók.
Száz százalékosan megbízható időpont a baba nemének meghatározására a megszületés időpontja, de az ultrahangvizsgálat során - kis szerencsével - már a terhesség 18. hetétől megmondható, hogy kisfiúval vagy kislánnyal várandós az édesanya. A 18−22. hét környékén végzett ultrahangvizsgálat célja természetesen nem ez, hanem például a terhesség korának pontosítása, esetleges ikerterhesség biztos kimutatása, a méhlepény helyzetének azonosítása, illetve egyes szövődmények felismerése.

Hogy jó vagy rossz, ha a szülők már korán tudják, hogy milyen nemű gyereket várnak, nem egyértelmű. A babaszoba berendezésének kiválasztásánál és az első ruhatár összeállításánál biztosan hasznos ez az információ. Ugyanakkor akár halálos veszélyt jelenthet a magzatra nézve, ha a szülők a magzat nemének ismeretében a terhességmegszakítás mellett döntenek. Ez különösen a gyermekszámot korlátozó országokban (például Kínában) nyerhet indokolatlanul és etikátlanul nagy jelentőséget.
Ugyanakkor megint csak hasznos ezt tudni, ha például a családban olyan öröklődő betegség fordult már elő, mely csak a fiúkat vagy csak a lányokat érinti.
Népi hiedelmek és babonák a magzat nemének előrejelzésére
Amellett, hogy a modern orvostudomány fejlődése egyre pontosabbá teszi a magzat nemének meghatározását, továbbra is élnek a népi hiedelmek és babonák, amelyek generációról generációra öröklődnek. Ezek gyakran a várandós nő testén vagy viselkedésén észlelt változásokon alapulnak.
A szívverés sebessége
Az egyik a sok közül, hogy a magzat szívverésének gyorsasága alapján megmondható, hogy kisfiú vagy kislány születése várható. A közvélekedés szerint a percenkénti 140-nél lassabb szívfrekvencia fiú magzatot valószínűsít, míg a lány magzatok szíve állítólag gyorsabban ver ennél.
A nem és a szívfrekvencia közötti kapcsolat elemzése több tudományos vizsgálat tárgyát képezte már. A Fetal Diagnosis and Therapy című szülészeti szaklap egyik 2006-os számában megjelent cikk szerzői nem találták bizonyítottnak, hogy a fiú és lány magzatok szívverésének sebessége különbözne egymástól. Ehhez 477, az első trimeszterben végzett ultrahangvizsgálat eredményeit vették alapul, és ezeket hasonlították össze a második trimeszterben végzett vizsgálatokéval, amikor már mód volt a magzat nemének meghatározására is. Ezekből arra a következtetésre jutottak, hogy a szívfrekvencia alapján nem jelezhető előre a baba neme.
A The Journal of Maternal-Fetal & and Neonatal Medicine című lapban tíz évvel később közzétett, lényegében azonos módszert alkalmazó másik vizsgálat is ugyanezt az eredményt hozta. Ez utóbbiban 332 lány és 323 fiú magzat eredményeit hasonlították össze.
Magyar Péter bejelenti a Tisza-kormány első minisztereit - ÉLŐ
Anyai közérzet és megjelenés
Sokan állítják, hogy ha az anyuka kislányt vár, akkor rosszabb az általános közérzete, mint ha kisfiút. Ez inkább egyedi adottságok és speciális élethelyzetek függvénye. Bár a reggeli rosszullétek valóban eltérő intenzitással jelentkeznek minden nőnél, egyes babonák szerint ebből is lehet következtetni a baba nemére: ha nincs rosszullét, akkor fiú, ha van, vagy intenzívebb, akkor lány a magzat.
Állítólag, ha egy anyuka arca kikerekedik a kilenc hónap alatt, akkor kislányt hord a szíve alatt, viszont ha a hátsója nő meg a terhesség során, akkor a gyerek kisfiú. Elég gyermeteg dolog azt gondolni, hogy a saját fenekünk és tokánk mérete attól változik, milyen nemű magzatot hordunk.

Ki ne hallott volna a teóriáról, hogy kerek has lánygyereket, csúcsos has fiúcskát hordoz? Ezt a napjainkban is számtalanszor hangoztatott nemmeghatározási módszert tessék elfelejteni. Ugyanígy naiv azt feltételezni, hogy az alacsonyan hordott has fiút, a magasan hordott pocak lányt takar. Valójában más módon kerekedik ki minden egyes kismama, s ennek az égvilágon semmi köze a baba neméhez.
Egyesek a mell elváltozásaiból is következtetnek a pocaklakó nemére. Eszerint ha a bimbóudvar erősen besötétedik, akkor kisfiút hordunk a szívünk alatt. Kislány esetében az is előfordulhat, hogy a bal mell nagyobb, mint a jobb.
Egy meglehetősen misztikus elképzelés szerint az a nő, akinek orra széltében-hosszában megnő a várandósság alatt, kislánynak fog életet adni - aki nem mellesleg így rabolja el anyukája szépségét.
Ha az anyuka haja bevörösödik, az lányra, míg a lábszőr erősebb növekedése kisfiúra utalhat.
Fejfájás, alvás és étkezési szokások
Állítólag a terhesség alatt szeszélyesebbé váló nők kislányt várnak, míg azok, akiknek többet fáj a fejük, kisfiút hordanak a szívük alatt.
Ha például északnak fordulva alszol, akkor kisfiút, ha délnek fordulva, akkor kislányt hordasz a szíved alatt.
A hideg láb és a száraz kéz - ki tudja, miért - kisfiúra utalhat, a pattanások kislányra. Ezenkívül egyes tájegységeknél a lábdagadást tartották a kisfiúkkal várandós anyukák egyik fő tünetének.
A kismamák általában kívánósak, de az sem mindegy ám, hogy mire! Aki ugyanis az édességet preferálja, annak sanszosabb, hogy lánygyermeke születik, mint azoknál, ahol az anyuka sósat és savanyút töm magába gyakrabban. Arról nem szól a fáma, hogy mi a helyzet abban az esetben, ha mindkettőre fáj a várandós nő foga.
Hasonlóan „tudományos” megállapítás, ám mégis hallhatunk róla, hogy ha az anyuka gyümölcsöket, narancslevet szeretne fogyasztani, akkor lányt, míg ha fehérjét, sajtot, húst, akkor kisfiút hord a méhében.
Vizelet és egyéb jelek
A népi hiedelmek a vizelet színéről sem feledkeznek meg. Eszerint ha sárgásabbá válik a kiválasztásunk terméke, akkor kislányt, ha pedig átlátszóbb lesz, akkor kisfiút várhatunk.
Ez már tényleg a babonák babonája, de azért leírjuk, hadd nevessen az olvasó: a kispapa hízása a népi hiedelmek szerint arra utal, hogy fiút hordunk a szívünk alatt (nem pedig arra, hogy szegény kénytelen volt a rosszullétes időszak alatt minden általunk meghagyott ételmaradékot eltüntetni). Ennél is viccesebb, hogy fiúra számítottak, ha újévkor férfi látogató érkezett a házba.
Persze mindezek a módszerek elavultnak tűnhetnek a komoly ultrahangfelvételek korában, hiszen ezekkel egyre korábban megállapítható a baba neme. Persze ilyenkor is előfordulnak fals diagnózisok, de hát úgy látszik, a tudomány sem csalhatatlan: egy belógó köldökzsinór vagy egy szégyenlősebb baba még a legmenőbb ketyeréket és a legszemfülesebb orvosokat is megtévesztheti.
Állítólag az anyai ösztön viszont egészen jól megsúgja a baba nemét: egy felmérésben azok az asszonyok ugyanis, akik semmit nem tudtak születendő gyermekükről, 71 százalékban jól tippelték meg, hogy kisfiuk vagy kislányuk születik.
tags: #digitalis #tankonyvtar #humanbiologia #fiu #lany #magzati