A terheléses vércukorvizsgálat, más néven OGTT (Orális Glükóz Tolerancia Teszt) egy alapvető diagnosztikai eljárás, amelynek célja a cukorbetegség, prediabétesz vagy inzulinrezisztencia meglétének felderítése. Különösen nagy jelentőséggel bír a terhesség alatt, amikor a kismamák szervezetének szénhidrát-anyagcseréje jelentősen megváltozik. A terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz időben történő felismerése és kezelése kulcsfontosságú az anya és a magzat egészségének megőrzése érdekében.
Mi az OGTT és miért fontos a terhesség alatt?
Az OGTT egy orvosi vizsgálat, amelyet a vércukorszint mérésére használnak. A vizsgálat során a beteg éhgyomorra érkezik a laboratóriumba, ahol először egy éhgyomri vércukormérést végeznek. Ezután a beteg egy meghatározott mennyiségű glükózt tartalmazó oldatot iszik meg, és ezt követően több alkalommal is megmérik a vércukorszintjét. Leggyakoribb formája a 3 pontos terheléses cukorvizsgálat, mely során az éhomi vérvételt követően az első és a második óra végén történik a vérvétel.
A terhesség alatt az OGTT a gesztációs diabétesz diagnosztizálásának standard módszere. A várandósokban olyan hormonok termelődnek, amelyek hatása ellentétes az inzulinéval, így a hasnyálmirigynek fokozott aktivitásra van szüksége. Néhány kismama szervezete nem tud megfelelni ennek a fokozott igénynek, így vércukorszintjük megemelkedik. Ez okozza a terhesség alatti cukorbetegséget, amely gyakorlatilag bármelyik kismamánál kialakulhat.

A terhességi cukorbetegség sokszor nem okoz feltűnő tüneteket, ezért van óriási jelentősége a várandósság alatti szűrésnek. A terhesség alatt mért magas vércukorérték a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti. A tartósan magas anyai vércukorszint az újszülöttkori morbiditást és mortalitást is növeli, a magzat nagyobb súllyal jöhet világra és átmenetileg cukorpótlásra szorulhat a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt.
A terhességi cukorbetegség hosszú távon összefüggésbe hozható a későbbi anyai cukorbetegség kialakulásával (elsősorban a 2-es típusúval), a metabolikus szindrómával és a szív- és érrendszeri betegségekkel. Emellett a serdülő és a felnőtt utódok elhízásával, a kóros glükóztoleranciával, a magas vérnyomással, valamint a metabolikus szindrómával is. A terhességi cukorbetegség szakértő kezelése szinte teljességgel kizárja a magzati szövődmények kialakulásának esélyét.
Milyen esetekben kell OGTT vizsgálatra menni terhesség alatt?
Az OGTT vizsgálatra a terhesség 24-28. hetében általában minden várandós nőnél elvégzik a terhességi cukorbetegség kizárása érdekében. Azonban bizonyos rizikófaktorok fennállása esetén már korábban, az első trimeszterben, a 12-16. hét között is indokolt a szűrés. Ezek a rizikófaktorok a következők:
- Cukorbetegség egy korábbi terhességben (40 százalékos kockázattal jár az ismétlődés).
- Előzetesen igazolt csökkent glükóztolerancia (IGT) vagy emelkedett éhomi glükózszint (IFG).
- Inzulinrezisztencia vagy policisztás ovárium szindróma (PCOS) fennállása.
- Cukorbetegség a családban, különösen egy elsőfokú rokonnál.
- Elhízottság a teherbeeséskor és jelentős súlygyarapodás a korai terhességben (BMI 30 felett).
- Idősebb anyai életkor (≥35 év).
- Fiatalabb anyai életkor (18 évnél fiatalabb várandósok).
- Egy 4000 grammnál nagyobb súlyú csecsemő szülése előző terhességben.
- Asszisztált reprodukciós beavatkozások és ikerterhesség.
Amennyiben az első trimeszter szűrési eredménye negatív, újbóli vizsgálatra kerül sor a 24-28. hét között.

Hogyan történik a várandósok terheléses vércukorvizsgálata?
A vizsgálat reggel, 7 és 9 óra között, éhgyomorral szükséges elvégezni, ami minimum 10-12 órán át étkezéstől való tartózkodást jelent. Inni kizárólag szénsavmentes vizet lehet! A vizsgálatot megelőző napokban a terhelendő személynek átlagos fizikai tevékenységet kell végeznie, és korlátozás nélküli, de legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges. Betegen, lázas állapotban nem szabad OGTT-t végeztetni.
A vizsgálat menete a következő:
- Érkezés a laboratóriumba reggel 7-8 óra között.
- 0 perces vénás vérvétellel kezdődik, az éhgyomri vércukorérték ellenőrzése.
- Ezt követően 75 gramm glükózt 2,5-3 dl vízben feloldva, 5 perc alatt kell elfogyasztani. A cukrot oldódásig keverni kell. Kis mennyiségű citromlevet szabad a folyadékba tenni, amennyiben a laboratórium engedélyezi.
- A vizsgálat során további vérvételek történnek, a jelenlegi ajánlás szerint a 120. percben. Orvos azonban kérheti a 30., 60. és 90. perces vénás mintavételt is.
- A vizsgálat kb. 2 órát vesz igénybe, mely alatt nem szabad enni, cukrosat inni, dohányozni, és a fizikai aktivitás is mellőzni kell. Fontos, hogy a kismama végig nyugodtan, ülve maradjon a laborban.
- Amennyiben rosszullétet tapasztal, esetleg hányna, jelezni kell a kollégáknak.
Ha az éhomi vércukor a vizsgálat kezdetén a normál határérték, vagyis 7,0 mmol/l felett van, akkor a terhelést nem szabad elvégezni.
Az OGTT határértékei és értékelése terhesség alatt
Az OGTT értékelését minden esetben szakorvosnak kell végeznie, mivel a határértékek önmagukban nem biztosítanak önálló diagnózist. Az eredmények fontos támpontot nyújtanak a további kezelés és terápia meghatározásában. Terhességi cukorbetegség esetén a terhelés 2 órás értéke már 7,8 mmol/l felett gesztációs diabétesznek minősül.
OGTT határértékek
| Szénhidrát anyagcsere állapota | Glükózkoncentráció (mmol/l) |
|---|---|
| Normál glükóztolerancia | Éhomi vércukorérték <6,0 |
| OGTT 2 órás érték <7,8 | |
| Emelkedett éhomi vércukorérték - IFG | Éhomi vércukorérték 6,1-6,9 |
| OGTT 2 órás érték <7,8 | |
| Csökkent glükóztolerancia - IGT | Éhomi vércukorérték <7,0 |
| OGTT 2 órás érték 7,8-11,0 | |
| Cukorbetegség - Diabétesz mellitusz | Éhomi vércukorérték >7,0 |
| OGTT 2 órás érték >11,1 | |
| Terhességi cukorbetegség | OGTT 2 órás érték ≥7,8 |
Ha a 75 g glükóz elfogyasztása után a 120 perces érték eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l értéket és/vagy bármelyik köztes érték a 11,1-et, terhességi diabétesz áll fenn. Az OGTT eredményei alapján az orvos megerősítheti a cukorbetegség diagnózisát, és kidolgozhatja a megfelelő kezelési tervet.
Vérzések a várandósság alatt - Dr.Imre Ruben vezető szülész-nőgyógyászt hallják
Mit jelent, ha magas az OGTT során kapott érték terhesség alatt?
Ha a terheléses vizsgálat során megállapítják a várandósság alatti cukorbetegséget, egyenesen a diabetológiára irányítják a kismamát, ahol szakértő kezekbe kerül. Nem elhanyagolandó az orális glükóz tolerancia teszt eredménye, hiszen a kapott értékek tükrözik a szénhidrát-anyagcsere állapotát. A vér glükózkoncentrációja határozza meg a további kezelést. Érdemes minél hamarabb felkeresni diabetológus szakorvost, hiszen a cukorbetegségnek számos szövődménye van, például látásromlás, vesebántalom, ezek többsége komoly életminőség-romlást eredményezhet.
Alapvetően három olyan cél van, melyet a terhesség alatt szem előtt kell tartani a terhességi cukorbetegség kezelése során:
- Vércukorszint stabilizálása: A vércukorszint az egészséges tartományban mozogjon. Ehhez szükséges a vércukorszint gyakori mérése és ezzel együtt a cukorbeteg napló vezetése is. Ez otthon is elvégezhető egy vércukorszintet mérő készülékkel, amely egy csepp vérből megállapítja az aktuális értékeket. A legjobb, ha a kismama reggeli, ebéd és vacsora után egy órával végzi el a méréseket.
- Súlygyarapodás kontrollálása: A kismama súlya maximum 8 kg-ot gyarapodjon a várandósság alatt. Ezt a szakorvos által előírt diétával és rendszeres, orvosi tanácsoknak megfelelő testmozgással lehet elérni. Az étrendet az orvosok írják elő, lényege, hogy naponta hat - hét alkalommal étkezzen a kismama az előírtak szerint. Fontos továbbá, hogy a magzat egészsége érdekében kerülni kell a szacharin alapú mesterséges édesítőszereket. Étkezések között 20-30 perc könnyű séta, úszás vagy torna jót tehet a kismama szervezetének és szinten tarthatja vércukorszintjét is. Mindenekelőtt azonban érdemes erről előzetesen konzultálni a kezelőorvossal!
- Vizelet keton tartalmának minimalizálása: Ha nincs elég inzulin az ember szervezetében, a test a zsírokat kezdi el lebontani, mellyel együtt keton is termelődik, ez pedig veszélyes lehet a születendő gyermekre. A magas keton szint jellemzően akkor jelentkezik, ha túl sok idő telik el két étkezés között vagy nem visz be a kismama megfelelő tápanyagot a szervezetébe, így erre fokozottan érdemes odafigyelni.
A szülést követően elővigyázatosságból azonnal ellenőrzik a gyermek vércukorszintjét, valamint a következő 24 órában a baba és az édesanya értékeit is többször mérik. A szoptatást nem befolyásolja a terhességi diabétesz, így ha a kismamának van teje, bátran táplálhatja gyermekét. A szülést követő hatodik hétben végeznek újra az anyukával glükóz - tolerancia tesztet és vércukorszint mérést, hiszen ekkor már megállapítható, valóban minden érték visszatért-e a normális intervallumba.
tags: #cukorterheles #terhesseg #het