Az újszülöttel való élet tele van örömmel és kihívásokkal. A szülők számára kiemelten fontos a gyermekük védelme és egészsége, különösen az első hetekben és hónapokban, amikor az immunrendszerük még éretlen.
Bár a csecsemő látogatásával kapcsolatban számos íratlan szabály létezik, amelyek a fertőzések megelőzésére és a család összehangolódására fókuszálnak, a nyilvános helyekre, különösen a dohányboltokba való bevinni a csecsemőket, számos kérdést és aggályt vet fel.
Csecsemők és a nyilvános helyek
Simonné Hadi Mónika védőnő szerint az, hogy egy újszülöttet mikor vihetünk közösségbe, több tényezőtől függ. Minimum 2 hónapos korig a tömegközlekedést, az áruházakat, a sok ember csoportosulásával járó rendezvényeket kerülni kell. Koraszülött baba vagy veleszületett betegség (például szívbetegség) esetén még későbbi életkorra toljuk a közösséghez szoktatást. Fertőzésveszélyes időszakban (például influenzajárvány) esetén is kerülendő a kicsik közösségbe vitele.

Az első néhány hét az újszülöttel egy olyan időszak, mint semmi más, és amelyben a baba biztonságának megőrzése rendkívül fontos. A szakember szerint a csecsemő immunrendszere még hónapokig éretlen. Méhen belül a 3. trimeszterben már vannak bizonyos immunanyagok, amelyek a méhlepényen át bejutnak a magzatba, és születés után még pár hétig védik. Hatásuk függ az anyai immunitás szintjétől. A koraszülöttekbe kevesebb jut át, tehát ők még védtelenebbek. A szoptatott babákat az anyatejjel kapott immunanyagok is védik bizonyos betegségek ellen pár hónapig. Ezek passzív immunanyagok, nem a csecsemő termeli őket, ezért hamar lebomlanak.
Dohányboltok és az iskola körüli elhelyezkedés
A Népszabadság vizsgálódásaiból az derült ki, hogy gyakorlatilag nincs olyan budapesti kerület, ahol valamely oktatási intézmény bejáratához ne települt volna egy (vagy akár több) nemzeti dohánybolt. Emellett városszerte több tucat olyan iskola van, ahol a szeptemberi tanévkezdésre igyekvő kisdiákok nemzeti dohányboltba botlanak a bejárat 100-200 méteres körzetén belül - többnyire azon az útvonalon, ahol naponta vonulnak. A "kisablakos" kiszolgálás eleve kizáró tényező volt.

Sokan felvetik a kérdést: Akkor miért van az iskolák körül annyi dohánybolt? Egy kisgyerek garantáltan nem vásárol, na de egy iskolásnak vannak haverjai...
A dohányzás káros hatásai mindenki számára ismertek, és különösen aggasztó, ha a gyermekek közvetlen közelében, a mindennapi útvonalukon találkoznak dohányboltokkal.
Csecsemővel a dohányboltban - a szabályok és a gyakorlat
A törvény szerint nem szolgálhatják ki a vevőt a Nemzeti Dohányboltokban, ha 18 év alatti gyerek is van vele. Ennek ellenére a gyakorlatban előfordulnak eltérések. A XVII. kerületi Kispajtás utca trafikjában - egy fotó tanúsága szerint - soron kívül szolgálják ki a babával érkező kismamákat és kispapákat. Arról nem szól a fáma, hogy a gyereket addig hol hagyja a vásárló. A babával érkező vásárlókat soron kívül szolgálják ki a XVII. kerületi Kispajtás utcai dohányboltban - írta a Cink a Homár blog információja alapján. A nem babával érkezőknek viszont szíves türelmet kérnek a kirakatra ragasztott papírlapon olvashatók szerint.
A dohányzás veszélyei és hatása a gyermekekre és az újszülöttekre
A beviteli tilalom ellenére, ha valakinek nincs más választása, mint a csecsemővel együtt betérni egy dohányboltba, felmerül a kérdés, hol hagyja a gyermeket. Soha, semmi esetre sem szabad szerintem kint hagyni a gyereket sem babakocsiban, sem a játszótéren, csakis ismerősre rábízva.
Ez a helyzet különösen problémás lehet, ha a dohánybolt egy korábbi kisbolt helyén létesült, ahol a betegeket látogatók be tudtak szerezni alapvető szükségleteket. „Persze ez oké is, csak itt a dohánybolt helyén előtte egy kisbolt volt, ahol meg tudtál venni bármit a kórházban fekvő rokonnak/ismerősnek a wc-papírtól kezdve, a gyümölcsön, vízen, tisztálkodószeren át bármit. Ebből lett dohánybolt, ergo aki ritkán jár arra -hál Istennek én sem gyakran- az ott szembesül, hogy banyek az egy dolog hogy gyereket nem lehet bevenni, de beteglátogatóba is messzebbről/otthonról kell hozni a budipapírt...”
Társadalmi felelősségvállalás
A társadalomnak felelőssége van a fiatalság védelmében. Szóval óvják a fiatalságot a dohányzástól. A rossz dolgok is segítik a gyermek erkölcsi és szellemi fejlődését. Előlünk sem zártak el dolgokat, és tudtuk mit szabad, mit nem, mi a helyes, mi nem.
A felnőtteknek példát kell mutatniuk, és tudatos döntéseket kell hozniuk a gyermekek egészségének és biztonságának megőrzése érdekében. Ez magában foglalja a nyilvános helyeken való viselkedést, különösen, ha csecsemővel vagy kisgyermekkel közlekedünk.
tags: #csecsemot #bevinni #a #dohanyboltba