Amikor valaki császármetszéssel hozza világra gyermekét, nemcsak azt kell feldolgoznia, hogy életet adott, hanem azt is, hogyan. A mai napig sokan azt gondolják, hogy a császármetszés "csak egy rutinműtét", vagy a szülés "könnyebb módja". Valóban rutinműtétnek számít, ám mivel hasi nagyműtét, számos lehetséges szövődménnyel és hosszadalmas felépüléssel járhat. Semmiképpen sem nevezhető tehát könnyű útnak.
Többnyire akkor kerül sor rá, ha az anya vagy a magzat egészségi állapota indokolttá teszi: amennyiben a terhesség vagy a szülés során olyan betegség, probléma, esetleg komplikáció adódik, ami veszélyeztetheti egyikük vagy mindkettejük életét.
A modern műtéti eljárásnak köszönhetően a császármetszéses szülés ma már jóval rövidebb, mint néhány évtizede, kb. 20-30 perc. A 15-20 éve alkalmazott módszer szerint az alhasat keresztbe vágják, az izmokat csak széthúzzák, és csak azokat a szöveteket vágják át, amelyeket mindenképpen szükséges, és szövetkímélő varratokat használnak. Így a gyógyulási idő is csökkent.
A műtét ténylegesen 30-60 percig tart, ezalatt az alhasat keresztbe vágják, a zsírszövetet és a hasizmokat széthúzzák, bejutnak a hasüregbe, megnyitják a méhet, majd miután kiemelik a babát és a méhlepényt, mindent gondosan bezárnak. Mindezt altatásban vagy spinális érzéstelenítéssel végezik: utóbbinál a gerincvelői folyadékba fecskendezik az érzéstelenítőt, amely 10-15 perc után hat. Ha van rá idő, és nem sürgősségi beavatkozásként hajtják végre, ez a szerencsésebb megoldás.
Az elmúlt két évtizedben világszerte emelkedett a császármetszések száma, Magyarországon is jellemző ez a tendencia, a babák 39 százaléka így jön a világra. Egyebek mellett azért, mert később vállalnak gyermeket a nők, nagyobbak az újszülöttek, túlsúlyosabbak az anyák, és sok párnak csak orvosi segítséggel születhet babája.
A császármetszések kb. egyharmada előre tervezett, ennek oka lehet egyebek mellett, hogy szűk az anya medencéje, volt már korábban császármetszése, túl nagy a baba, valamilyen anyai betegség áll fenn, ikerterhességről vagy koraszülésről van szó. Számos egyéb úgynevezett társindikáció is megjelenhet, például az anya túlsúlya vagy magasabb életkora. A köldökzsinór előesés, az elöl tapadó méhlepény, a placenta leválás, a haránt vagy medencevégű fekvés is gyakran vezet műtéthez.
A Cleveland Clinic szerint a császármetszés utáni felépülés körülbelül 6 hétig tart, de lehetnek ebben egyéni eltérések. A hason ejtett bemetszés gyógyulása heteket vehet igénybe.
Ahogy minden nő másképp viseli a terhességet, úgy a felépülési időszak hossza és milyensége is egyénenként változik. Szülész-nőgyógyászok szerint összességében nem feltétlenül kell hosszabb regenerálódásra számítani császármetszés után, mint a hüvelyi szülést követően. Tény, hogy a műtét után a spinális érzéstelenítés miatt hat órán át szigorúan feküdni kell, és még akkor sem szabad felülni, ha például inni szeretne a kismama.
Amint letelik a kötelező ágynyugalom, és kiveszik a korábban felhelyezett katétert, jöhet a neheze: az első felülés, majd a járás. Az orvosok azt ajánlják, hogy a császármetszést követő pár napban az érintettek sétáljanak minél többet, akkor is, ha nem esik jól nekik, ez ugyanis hozzájárul a szervezet mielőbbi erősödéséhez, regenerálódásához.
Az első 7-10 nap sokaknál érzékeny időszak. Ilyenkor jelentkeznek leggyakrabban műtét utáni szövődmények, például vérzés vagy gyulladás. A műtétet követően sokaknak intenzíven fáj, ég, húzódik a beavatkozás helyén keletkezett körülbelül 15 cm-es vágás.
A sebfertőzés elkerülése érdekében fontos a seb tisztán tartása és folyamatos monitorozása az orvos utasításainak megfelelően. Amennyiben valaki látványos vagy fájdalmas változást észlel, például duzzanatot, kipirosodást, gennyes váladékozást, esetleg lázat, nem érdemes arra várni, hogy majd magától elmúlik, azonnal forduljon szakemberhez.
Elengedhetetlen a sebet takaró kötés gyakori cseréje is, különösen az első pár napban, és akkor, ha víz éri.

A szülész-nőgyógyászok minden császármetszésen átesett nőnek azt javasolják, hogy az első hónapban kerülje a komolyabb fizikai megterhelést, és ne emeljen a babánál nagyobb súlyt, vagyis körülbelül 3-5 kg a határ. (Ez egyébként hüvelyi szülés esetén is javasolt.)
Császármetszés után hat hétig maximum a baba súlyát szabad megemelni, kivenni az ágyból, sétálni vele egy keveset, de ha megoldható, semmiképpen ne a frissen szült anya cipelje fel az emeletre a bevásárlást - hívja fel a figyelmet Koncsek Krisztina gyógytornász.
Bár rutinműtétnek számít, de ettől még egy nagy hasi beavatkozásról van szó, amely után hat hétig kímélnie kell magát az anyának, s lehetőség szerint másoknak is őt. Igaz ez a bevásárlásra, a cipekedésre, a főzésre, ha már van otthon, akkor a nagyobb gyermek ellátására, esetleg felemelésére. Hat hétig alapvetően csak a baba súlyát szabad megemelni, kivenni az ágyból vagy sétálni vele egy keveset - tanácsolja gyógytornászként Krisztina, hozzátéve, hogy lehetőleg a bevásárlot két karton ásványvizet se az anya vigye fel az emeletre.
Vannak természetesen olyan élethelyzetek, amikor a teljes kímélet nem megoldható, s az is igaz, hogy a regenerálódás szempontjából sem szerencsés a gyermekágyas 6 hetet fekve tölteni. Itt arról van szó, hogy bármilyen súly megemelésétől, ami megerőltetheti a sebet, tartózkodni kell. Így van ez a nagyobb gyermek megemelésével is. Természetes, hogy vágyik ő is a szeretetre, az anya közelségére, de érdemes ilyenkor más megoldást keresni ennek az igénynek a kielégítésére: ülve ölbe venni, vagy lefeküdni egymás mellé és úgy átölelni egymást - számos más formát lehet találni erre. Vigyázni kell azonban, mert extrém esetben túlzott megerőltetéstől előfordulhat sebszétválás.
Figyelj a saját testedre - ezt tanácsolja a gyógytornász. A test tünetekkel - fájdalommal, a hegbe nyilallással, vizeletürítési problémákkal, újra rázendítő gyermekágyas vérzéssel stb., - jelezni fog, hogyha valamire még nem képes. Ilyenkor érdemes visszább venni a terhelésből, hogy később ne legyenek még súlyosabb tünetek, problémák.
A felépülés első, "hivatalos" szakasza, a gyermekágyas időszak hat hétig tart. Ezalatt nagyjából begyógyul a hasi seb - amelyet naponta kell tisztítani és óvatosan, egy puha törölközővel a vizet felitatva megszárítani), és lezajlik a szülést követő "tisztuló" vérzés is. A hathetes időszakot lezáró kontrollvizsgálat során az orvos megállapítja, hogy kellően összehúzódott-e a méh, és megfelelően, problémamentesen gyógyult-e a seb.
A kórházi napoktól fontos lenne a császármetszés utáni ún. posztoperatív mozgások megkezdése, ezzel is minimalizálva a szövődmények előfordulását, s megtámogatni a sebgyógyulást, utána pedig a műtéttől eltelt időnek megfelelően végigmenni a regenerációs lépcsőkön.

Annak érdekében pedig, hogy jobb minőségű legyen a császármetszés utáni gyógyulás, érdemes célzott regeneráló mozgásokat végezned már a kórházban is. Kezdd mobilizáló gyakorlatokkal, alsó mellkasi légzéssel. A mobilizáló- és légzőgyakorlatokat a varrat kikerülése és a seb leesése után kiegészítheted ahegmasszázzsal.
A gyermekágyi időszak alatt kerüld a páros lábemelést, a lefelé néző plankokat, futást, ugrálást, felülést és a javasolt gyakorlatok közül azokat is, amelyek kellemetlen érzéssel járnak.
Ha jelentős túlsúllyal rendelkezel, akkor várj az edzés elkezdésével a 10-12. hétig.
A műtét után 6 héttel és az orvosod jóváhagyásával lehet elkezdeni például úszni.
Ha a terhesség előtt nem edzettél, akkor kérj fel egy szakembert, hogy edzéstervet állítson össze neked. Kezdetben kíméld magad, figyelj a fokozatosságra és ne terheld túl a testedet!
Mindenkinek javasolt 3 hónappal szülés után gyógytornászhoz ellátogatni egy általános felmérésre, a legjobb, ha a szakember a hegkezeléshez is ért.
Azt szokták mondani: ahhoz, hogy szülés után egy nő minden szempontból helyrejöjjön - vagyis visszarendeződjenek a szervei, fizikailag, hormonálisan és lelkileg is újra a régi legyen - nagyjából annyi időnek kell eltelnie, ameddig a terhesség tartott. Ez persze számos tényezőtől függ, attól kezdve, hogy mennyire viselte meg szervezetét a szülés, egészen addig, hogy szoptat-e, hogyan érintik a hormonális változások, lelkileg kiegyensúlyozott-e (küzd-e szülés utáni depresszióval), tud-e eleget pihenni.
Nincs kőbe vésve, hogy a császármetszés után mennyi idő alatt "kell" újra formába lendülni, és hogyan nézzen ki a heg, mégis sok nő kétségbeesik, amikor azt tapasztalja, hogy a vágás körüli terület még a műtét után fél évvel is érzéketlen, esetleg egyenetlenül gyógyul, duzzadt, a heg színe pedig nem halványodik, továbbra is piros vagy pirosas. Ilyenkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha másért nem, megnyugtatásért.
Akinél érzékeny a heg, vagy az azt körülvevő terület, igyekezzen kímélni magát, például úgy, hogy elkerüli a húzódást kiváltó mozdulatokat, leginkább a hajolgatást és a nyújtózkodást.
Ma már a heggyógyulásért is sokat lehet tenni: e célra számos, speciális krém és készítmény áll rendelkezésre, amelyek elősegítik a hegesedést, a heg színének halványulását, csökkentik a duzzanatot.

Fontos azonban kiemelni, hogy császármetszés után nagyobb esély van szövődményekre, például vérzésre, lázra. Ezek többnyire a beavatkozás utáni héten jelentkeznek. Ritka, de súlyos késői szövődmény lehet a hegterhesség, főleg olyan anyáknál, akik már két műtéten vannak túl, vagy nagyon hamar vállalkoznak újabb gyermekre. Ilyenkor az előző császármetszéskor keletkezett hegbe tapadhat bele a következő terhesség, ami már kisterhes korban is gondot okozhat, de ha csak később derül ki, a magzat kiemelése után a császármetszésnél a méh akár eltávolításra is kerülhet.
Aztán ott van a kérdés, hogy császármetszés után lehet-e hüvelyi úton szülni. A magyarországi trendek kettősek: vannak, akik egy császármetszés után már csak császárral szülnek, míg mások, még két császármetszés után is megpróbálják a hüvelyi szülést. Egy előzetes császármetszés utáni hüvelyi szülés mindig magas kockázatú szülés, melyet minden esetben kórházi körülmények között kell levezetni.
Tehet-e valamit a kismama is, hogy császármetszés után természetes úton tudjon szülni? Általában úgy lehet ezt jól megfogalmazni, hogy abban az esetben, hogyha valami olyan ok miatt történt a császármetszés, ami a jelen terhességnél nem ismétlődik, pl. egy medencevégi fekvés, akkor van esély a hüvelyi szülésre. Hogyha olyan ok miatt volt szükség császármetszésre, ami ebben a terhességben, vagy szülésben is ismétlődik, pl. a baba túl nagy mérete, akkor valószínűleg ismét császármetszésre lesz szükség.
Hogyan segíthet a testednek a császármetszés utáni regenerálódásban?
tags: #csaszarmetszes #utan #emeles