A fogzás a csecsemő- és kisgyermekkor egyik leggyakoribb és leginkább kihívást jelentő időszaka, amely fájdalommal, kellemetlen tünetekkel és alvászavarokkal járhat. Ebben az időszakban a szülők gyakran keresnek hatékony megoldásokat a fájdalom csillapítására, és ekkor merülhet fel a Nurofen Max (ibuprofén tartalmú) szirup használata is. Ez a cikk összefoglalja a leggyakoribb kérdéseket és válaszokat a baba fogzással, a Nurofen Max alkalmazásával és egyéb kapcsolódó témákkal kapcsolatban.
Mi az a fogzás és mik a tünetei?
A fogzás az a folyamat, amikor a csecsemő ínyéből kibújnak a tejfogak. Ez a folyamat már a születés előtt elkezdődik, a magzati korban, de általában 4-12 hónapos kor között jelennek meg az első fogak. A fogzás stresszes folyamat lehet, és nincsenek pontos szabályok, hogy mikor kezdődhet; minden babánál más. Ezért fontos, hogy megtanulja felismerni a fogzás jeleit és az ezzel járó fájdalom enyhítésének a módjait.
A fogzás leggyakoribb tünetei a következők:
- Kipirult arc
- Láz
- Érzékeny, piros íny
- Fokozott nyáltermelés
- A baba mindent a szájába akar rágni
- Sírás, nyugtalanság
- Étvágytalanság, étkezés visszautasítása
- Zaklatott éjszakai ébredés
- Néha hasmenés és levertség
- A baba a füléhez kapkodhat, húzogálhatja azt

Hogyan enyhíthető a fogzás okozta fájdalom?
A fogzással járó kellemetlen érzés enyhítésére számos módszer létezik:
- Rágókák: Jó ötlet a hűtőszekrényben lehűteni a rágókát, hogy még jobban csillapítsa a fogzás okozta kellemetlen érzést.
- Anyai ölelés: A szülő közelsége és szeretete mindig megnyugtatja a babát.
- Ínyre kenhető zselék: Speciális, babáknak kifejlesztett zselék is segíthetnek a fájdalom csillapításában.
- Gyógyszerek: Fájdalomcsillapító és lázcsillapító szirupok, mint például a Nurofen szirup, hatékonyan enyhíthetik a fogzás okozta tüneteket.
A Nurofen eper- és narancsízű 20mg/ml belsőleges szuszpenzió gyermekeknek - a fogzási fájdalom és láz csillapítására, 3 hónapos kortól alkalmazható. Ez egy ibuprofén tartalmú gyógyszer, amely orvosi rendelvény nélkül is kiadható.
Nurofen Max és a fogzás: Gyakori kérdések
A Nurofen Max (ibuprofén) hatóanyaga biztonsággal alkalmazható gyermekeknél hosszabb távon is, mellékhatásokról ritkán számoltak be, ha az életkorilag adható adagban alkalmazták azt. Fontos azonban, hogy a megfelelő folyadékbevitel biztosított legyen, mivel folyadékhiányban lévő gyermekeknél írtak le mellékhatásokat a vesére vonatkozóan. A fogzási fájdalom esetén ez az Ön gyermekénél valószínűleg nem állt fenn.
Tisztelt Doktornő! Kislányunk most 1 éves. Fogzásra fél éves korától használunk nurofen szirupot kisebb megszakításokkal, naponta egyszer este egy adagot. Nappalra nem kap, akkor géllel kezeljük. Érdeklődnék, hogy árthattam vele, hogy ilyen hosszú ideje kapja? A patikus szerint nyugodtan adhatom tovább. Várom szíves válaszát, segítségét!
Dr. válasza: Tisztelt Szülő! Friss tanulmányokat is áttanulmányozva az a tapasztalat, hogy a Nurofen szirup hatóanyaga, az ibuprofen biztonsággal alkalmazható gyermekeknél hosszabb távon is, mellékhatásokról ritkán számoltak be, ha az életkorilag adható adagban alkalmazták azt. Annyit fontos tudni, hogy a megfelelő hidráltság fontos (folyadékhiányban lévő gyernekeknél írtak le mellékhatásokat a vesére vonatkozóan), de a fogzási fájdalom esetén ez az Ön gyermekénél valószínűleg nem állt fent. Gyors előbújást a fogaknak!
Tisztelt Doktor Úr/Nő! 1,5 kislányom nagyon erős fogzási fájdalomtól szenved, ami az éjszakai pihenését is befolyásolja.
A babafogzás jelei, tünetei, kezelése | Babamánia
Egyéb babaproblémák és tanácsok
A fogzáson kívül számos más probléma is felmerülhet a babák gondozása során. Íme néhány példa a korábbi kérdésekből és válaszokból:
Széklet és emésztés
Tisztelt Dr nő! Az lenne a kérdésem. A 9 hónapos kisbabánknak záptojás szagú bűfőgése van. Enni eszik, iszik eleleget, hasmenés nincs hányás nincs. Az elmúlt 2 napban tapasztaltuk ezt. Miért van ez? Mi a teendő?
Dr. válasza: Nézzenek bele a szájába, hogy nincs-e ott valamilyen induló fertőzés, vagy egy szájba vett játék ottmaradt darabja, ami ilyen tünetet okozhat. (Ha Önöknek nem sikerül, akkor orvoshoz kell vinni.) Egyébként a megváltozott bélflóra is okozhat kellemetlen leheletet, emiatt Protexin Restore baby adását javaslom 2 hétig napi 1x, utána heti 2-3x rendszeresen.
Tisztelt doktorno. Van egy 4,5 eves kisfiam(100 cm,14,8 kg),es tobbszor elofordult hogy naponta 3-4 szeklete volt amivel nyak is tavozott.Megnezettem a nyakot laborban,hogy nincs veletlenul eloskodoje es a doktorno talan gomba telepeket latott a szekletbe.
Dr. válasza: A széklet bakteriológiai tenyésztés során a laboratórium tudja, hogy melyek azok a baktériumok és gombák, amelyek a normális bélflórához tartoznak, ezeket nem is jelölik a leleten, de azok hiánya is kimutatható egy ilyen vizsgálattal. Baja nem lesz tőle, ha elvégzik a vizsgálatot. A Protexin Junior adását 2 hétig napi 1x ajánlom, utána elég heti 2-3x, de akkor rendszeresen.
Tisztelt Doktornő! 10 hónapos kislányommal szeretném bevezetni az allergéneket, mint a dió és a mogyoró. Édesapjának több allergiája van felnőttkorban. Hogyan vezethetem be biztonságosan az allergéneket? Milyen formában? Nagyon félek a reakciótól.
Dr. válasza: Az allergia hajlam öröklődik. A jelenlegi ajánlások szerint tanácsos az allergéneket minél hamarabb bevezetni a csecsemők étrendjébe. Minden olajos mag (mogyoró, földimogyoró, dió, stb.) esetén ezekből készült pép kis adagját szokták javasolni ebben az életkorban. Tehát pl. egy eddig panaszmentesen fogyasztott ételbe kis mennyiségű mogyorókrém keverhető, de mindenképpen legyen otthon antihisztamin szirup, vagy csepp, ha valamilyen allergiás reakció jelentkezne.
Kedves Doktornő! Kisfiam másfél éves, 10kg és 80 cm, kb 50-100g-ot hízik az utóbbi hónapokban, ez normális 'méret'? 2,5 kilóval született, utána 3 hónapig másfél kilókat hízott, és kb 9 hónapos korában lassult be. Vitamint nem kap külön, de szopizik még, kellene?
Dr. válasza: A csecsemők súlyfejlődése egy éves korig sokkal gyorsabb, mint azt követően. Az első évben átlagosan havi 500 g (fél kg) a súlynövekedés mértéke, a 2. évben összesen 2 kg-ot szoktak hízni a picik.
Kedves Doktornő! 6 hónapos múlt a kislányom, teljesen tápszeres, a hozzátáplálást 4 hónaposan kezdtük el. Ételeit én készítem, igyekszem nagyon változatosan etetni, még csak egy étkezés van kiváltva. Sok gyümölcsöt, zöldséget eszik már. Kapott rizspelyhet és grízt is. Husit és májat is eszik már. Védőnőnk kezdetben a rizskását javasolta. Szereti, könnyen és változatosan elkészíthető. Babáknak valót vettem neki. Azt szeretném kérdezni, hogy mennyi rizses ételt ehet, mert valahol olvastam, hogy az arzéntartalma miatt nem javasolt sűrűn. Van különbség ebben a rizspehely és a sima rizs között? Kapjon inkább zabpelyhet és grízt? Mit lehet még? Köszönöm a válaszát!
Dr. válasza: Ami kifejezetten gyermekek számára készült az EU-ban, azok általában ellenőrzött termékek, ilyen bajt nem okozhatnak. Az általános fogyasztásra ajánlott, vagy más földrészről származó termékeknél fordulhat elő, hogy szennyezettek.
Kedves Doktornő! Kislányom 10 hónapos, és nagyon puffad, egész pici baba kora óta. Elalváshoz még szopizik, és mindig utána rá 20 percre hallom, hogy mocorog a pocakja, elkezd fészkelődni, vagy sírva ébred. Csecsemő korában is sokáig volt pocakfájós. Más tünete nincs: hasmenés, hányás, bőrelváltozás stb., csak a puffadás. Használtunk már különböző cseppeker (espumisan, co laktáz), de egyiknél sem vettünk észre változást. Nekem szénanáthám van, laktózerzekenységről nem tudok, nem is puffadok. Tejmentes diétátát tartok gyerekorvos tanácsára már hónapok óta, kislányom se kap tejtermékeket. 5-6 hónapos korában már szépen átaludta az éjszakakáta, de most az elmúlt 2-3 hónapban folyamataosan megébred, van hogy 2 óránként. Létezik, hogy a fogzás miatt puffadhat? Vagy allergia okozhatja? És ha allergia (laktóz, glutén stb.),babáknál hogyan lehet letesztelni? Vagy érdemes egyáltalán?
Dr. válasza: A puffadásnak sok oka lehet: előfordulhat, hogy sok levegőt nyel, vagy rossz a bélflóra összetétele. Ennek rendbehozására a Protexin Restore baby adását javaslom 2 hétig napi 1x, utána heti 2x. A probiotikum adása ajánlott hasfájós (kólikás) csecsemőknek is. Ebben a korban az esetek közel 100%-ában jól működik a laktáz enzim, ezért pótolni nem kell. Mivel leírása alapján a puffadás már a lisztes ételek fogyasztása előtt megjelent, ezért a gluténérzékenység (=cöliakia) sem valószínű. Ha az Ön tejmentes diétája 2 hét alatt nem szüntette meg a panaszokat, akkor nem tejallergia az oka a pici haspuffadásának, nyugodtan fogyaszthat Ön és a kicsi is tejet, tejterméket. A fogzástól lehet nyugtalan az éjszakája. Amennyiben további kérdése lenne, vagy egyéb tanácsra van szüksége, keressen meg a Budai Allergiaközpontban szakrendelésemen.
Kedves Kérdező! Amennyiben Ön azt figyelte meg, hogy a diétája nem javít (sőt ront) a tüneteken, akkor sürgősen hagyja abba és ne éheztesse magát. Mivel 4 hónaposan több gyermeknél már kezdődik a fogzás, ami szintén nyákos székletet okoz, ezért különösen nem ajánlom a diétával való próbálkozást. Inkább a Protexin Restore baby adását javaslom 2 hétig napi 1x, utána heti 2x rendszeresen.
Alvás és fejlődés
Kedves Kérdező! Meddig normális ha egy gyerek izzad szoptatás alatt?
Dr. válasza: Amennyiben túl van öltöztetve, vagy nagyon meleg a szoba, akkor bármeddig. Ha nehezen megy a szoptatás, hamar kifárad, akkor feltétlenül meg kell beszélni a helyzetet a gyermekorvossal.
Kedves Dr. no! Kerdesem, a sinlac mire valo? Valoban csak alultaplalt gyerekeknek adjak? Illetve azt szeretnem kerdezni, hogy 3 hos babam sokat alszik napkozben, legalabbis en sokallom, mert vele egykoruakrol nem hallom h ennyit aludnanak. Pl kel fel8, eszik, aztan fel ora es alszik kb 20-40percet, van hogy 2 alvas kozott egy-1,5 orat van fent, mi ilyenkor a normalis?
Dr. válasza: A Sinlac tejmentes, rizs alapú tápszer, ami gyakori bukogatás és tejallergia esetén nagyon jó választás. De csak 4 hónapos kortól adható. Lehetséges, hogy a sok bukás miatt rossz a súlyfejlődése egy csecsemőnek, ezért kapta. Minden gyermek alvásigénye más és más, 3 hónapos korban 14-15 óra az átlagos alvásigény.
Kedves Kérdező! Két kisfiam van, mindketten kohognek kicsit, a kicsinek kb napi 3x szívni kell az orrát is, de már kifelé jönnek belőle. A családban van kismama, akivel együtt karacsonyoznank, de most nagyon bizonytalan vagyok, hogy menjunk-e, semmiképpen nem szeretnénk megfertozni. Az lenne a kérdésem, hogy meddig fertőz egy ilyen betegség, mikor lehet kozossegbe menni?
Dr. válasza: Egy felső légúti hurutos betegség, nátha általában 5-7 napig tart. Ha a találkozás már ennek az időszaknak a végére esik, akkor nincs akadálya annak, hogy együtt karácsonyozzanak. Immunerősítésre mindenkinek ajánlom a Protexin készítmények szedését: kicsiknek a Juniort, vagy a Restore baby-t, felnőtteknek a Balance készítményt.
Kedves Kérdező! A köhögésnek, hurutosságnak nincs köze a császármetszéshez. Valószínűleg vírusfertőzés, antibiotikum nem kell, de mértékkel orrcseppet, váladékoldót használhat.
Kedves Kérdező! A nátha, a lerakódott váladék is okozhat étvágytalanságot. Ha erősen köhög, akkor tüdőgyulladása is lehet, ezért mutassa meg a gyermekorvosnak. Folyadékot fogyasszon többet.
Kedves Kérdező! Itt a 6-7 hónapos kortól 10-12 hónapos korig tartó időszakban a baba alvása szempontjából a legrosszabb korszak következhet be, amit a fogzás, a mozgásfejlődés és a szeparációs szorongás együttese okozhat. Nagyon intenzív időszak ez a csecsemő életében (és az anyukákéban is). Egyhelyben békésen nézelődő babából ekkor válik a kicsi önálló személyiséggé. Először csak kúszni kezd, majd egyre hatékonyabb mozgásformákkal éri el a játékokat és a féltett holmikat is, emiatt egyre többször szegül szembe egymással az akaratotok. Néhány hónapja még az ő akarata körül forgott a világ, most meg egyszercsak anya kénytelen naponta többször is azt mondani, hogy „nem, ezt nem szabad. nem lehet. veszélyes.” Ő folyton akar valamit, Te pedig állandóan kénytelen vagy szembefordulni vele - ez teljesen normális dolog, de ezt az élményt fel is kell dolgozni valahogy a babának. A mozgásfejlődés folyamán ráadásul szegény nemcsak a teáltalad állított falakba ütközik, hanem olyan akadályokba is, amiket nem tud megoldani. Miközben a kicsi akarata szárnyait bontogatja olyan kellemetlenségekkel is szembe kell néznie, mint a fogzás, ami nemcsak fájdalmas, hanem a húzódó íny miatt kellemetlen érzés is. Az értelem rohamos fejlődése is megzavarja a kicsi lelki békéjét: furcsa zajokat hall, számára érthetetlen képeket lát pl. a tévében, a megszokott napirend olykor felborul. Amikor leteszed az ágyába és várod, hogy elaludjon, ő meg nem tud, mert nem a megszokott időben került az ágyba, nem a megszokott cselekvéssor történt lefekvés előtt, és olyan érdekes zajokat hall közben az utcáról, vagy a szomszédból. Ezek mind-mind megnehezíthetik az elalvást. Az alvásigény is csökkenhet egyik napról a másikra. Ilyenkor történik az, hogy szegény anyuka leteszi a megszokott időpontban a babát aludni, de a kicsi -köszöni szépen- esze ágában sincs még elaludni. A kicsi hamar rájön, hogy a legbiztosabb pont az életében anya, aki viszont nincs mindig ott vele, ezért úgy dönt, hogy érdemes őrizni és néha éjszaka is ránézni, megvan-e még. Nem az a fontos, hogy mindig ugyanakkor egyen meg aludjon a kicsi, inkább az a fontos, hogy a cselekvések sorrendje ugyanaz legyen (alvás után mindig evés, aztán játék jön stb.). A babának 20 percre van szüksége az elalváshoz. Ebben az időszakban legyen csend, ne zajongjunk. Sokszor az is rendbeteszi az éjszakai alvásproblémákat, ha 1-2 éjszaka alatt visszazökken az alvás a normál kerékvágásba. Ezt elérhetjük úgy, hogy pl. együtt alszunk 1-2 éjszakát a kicsivel, vagy nagyon szélsőséges alvászavarok esetén adhatunk Sedatif PC homeopátiás nyugtatót, 1 szemet vízben feloldva alvás előtt, de ezt nem szabad folyamatosan adni. A baba sokszor azért alszik rosszul, mert ezt szokta meg, azaz 1-2 alkalommal felkelt éjjel, megtanulta, hogy olyankor mi történik, és utána már mindig felkel a korábbi időpontokban.
Egyéb kérdések
Jó estét. sajnos tél óta penészes a fal eddig soha nemvolt..hetente csinálom meg ecettel mert van kettő kis gyerek is és nem merem savoval pl..... kérdésem az lenne hogy így hogy kezelve van szóval max egy napig van úgy a szoba hogy már látom hogy penészes már csinálom is igyis benne van a levegőbe és kaphatunk tőle betegséget...és az igaz hogy halált is okozhat??
Dr. válasza: Sajnos a penész még láthatatlanul is jelen van a levegőben. Ilyen formában halált nem igen okozhat.
Jó reggelt két hete domesztosos vízzel spriceltuk a falat penész miatt egy hete lett le festve egyből szinnel szóval csak egy réteg festék van rajta és tegnap megint megjelent a penész és sima etelecetel 10%os al kentem le ecsettel ebből lehet baj vagy már kiszáradt és nem keverodik ugye??persze szellőztetés volt délután és este is mire lefeküdtunk. És még a kérdésem az lenne hogy szóval ahol a gyerekek vannak ot ecetel lett csinálva a fal a masik szobába (egybenyilo de a fal azért nincs ojan közel)ott penész irtó val lett lefujva a fal aminek domesztosos szaga van..
Dr. válasza: Sajnos a penészes fal általában vizes, ha nem szárad ki, akkor újból megjelenik rajta a penész. Ez is ártalmas, nemcsak a ráfújt vegyszer. Az ételecet nem mérgező szagú, csak irritáló. Még a hidegben is érdemes minél többet szellőztetni.
Kedves Doktornő! Kislányom 6 hetes, minden étkezés után 20-30 percet vergődik, ez az idő alatt folyamatosan bukja vissza a tejcsit, Aptamil 1-es tápszert kap az adagja az folyton változó 60-90-120 ml között, van hogy 2-2,5-3 óránként eszik napközben, az utolsó étkezésés általában 23:00-23:30 között van és a sok vergődés után sikerül el aludjon úgy 00:00-00:30 körül és alszik általában reggel 06:00-07:30-ig.a kérdésem az lenne, hogy a gastrotuss Baby szirup segítene vergődés, bukás problémákon?
Dr. válasza: Igen, ezt a szirupot kifejezetten bukogatós csecsemőknek ajánljuk, kaphatja minden etetés és alapos büfiztetés után. De beszélje meg a gyermekorvossal, hogy AR típusú tápszert is kaphat a pici, az is segít ebben az esetben.
Kedves Kérdező! Lehetséges, hogy a náthás váladék, vagy az arcüregből kiürülő váladék okozza, de felmerül a reflux lehetősége is. A két lehetőség közül a gégészeti és gasztroenterológiai vizsgálat dönthet, hogy melyik a valódi ok.

Tisztelt Doktornő! Kisfiam jelenleg 8 hónapos, 4 hónapos kora óta csak 100 g.-ot hízott. Jelenleg 8200 g. Aktív, mosolygós baba, kúszik jelenleg. Enni nem akar. Anyatejet eszik, + gyümölcsöt zöldséget, a húst most vezetem be, mivel nehezen indult a ht. Néha fejve kapja az anyatejet. Ilyenkor 150ml 4 óra alatt apránként eszik meg, egyszerűen löki ki a cumisüveget.
Dr. válasza: Kérjen segítséget a gyermekorvostól, de 8 hónaposan a 8,2 kg súly jónak tekinthető.