8 hetes terhesség: Mit tehetünk, ha az ultrahangon még nem látható az embrió?

Gratulálunk a pozitív terhességi teszthez! Valószínűleg rengeteg gondolat cikázik a fejedben, és talán az is köztük van, hogy jó lenne megerősíteni a jó hírt egy orvos által. De vajon milyen lesz az első vizsgálat a terhesség alatt? Mi fog történni ott veled? Ez érthető és teljesen természetes, de mégsem ajánlott rohanni a nőgyógyászhoz, mert felesleges stresszt okozhat, ha túl korán érkezel a rendelőbe, és az ultrahangon még nem látható az embrió vagy a szívhang.

Pozitív terhességi teszt

Az első terhességi ultrahang és ami mögötte van

Az első vizsgálat a terhesség alatt hüvelyi ultrahanggal történik. A várandósság első 12 hetében szinte mindig ezt használják. Ez nem fájdalmas a kismamának és egyáltalán nem jelent semmilyen veszélyt a picire. Egy hosszúkás, kis gömbben végződő vizsgálófejre gumi óvszert helyeznek, majd speciális zselét tesznek rá és óvatosan bevezetik a hüvelybe.

Először is vedd elő a naptáradat, és nézd meg, mikor volt utoljára menstruációd. Az utolsó vérzésed első napjától kell majd számolni a terhességi heteket, így amikor először elmaradnak a piros betűs napok, akkor már hivatalosan 4 hetes terhes vagy - pedig a megtermékenyülés valószínűleg még csak kb. 2 hete történt. Tehát emlékezz, mikor volt az utolsó vérzésed első napja, mert minden vizsgálatot ennek a megkérdezésével fognak kezdeni!

Ismerje meg az első trimeszterben végzett ultrahangvizsgálatot | Korai terhességi ultrahangvizsgálati útmutató

Mi látható az első ultrahangon?

  • 5. hét vége: A petezsák jelenik meg először, ez lesz a kis embriócsomó otthona. Az ultrahang képen ez egy jól körülhatárolt kis fekete folt lesz a szürkés színű háttérben. Megállapítják, hogy jó helyen található-e, nincs-e méhen kívüli terhesség.
  • 6. hét: A petezsákban láthatóvá válik a szikhólyag, ami a kis embrió táplálásáért felelős, amíg a méhlepény át nem veszi a szerepét.
  • 6-7. hét: Ekkor válik láthatóvá az embriócsomó a szikhólyagban, és a szívkezdeménye is dobog. Késői peteérés esetén nem ritkán csak a 8. héten történik meg.
Ultrahang kép: petezsák és szikhólyag

Önmagában azonban sem a petezsák, sem a szikhólyag jelenléte még nem garantálja, hogy van-e, lesz-e benne embrió. Manapság szinte mindenki azonnal terhességi tesztet csinál és hamar orvoshoz szalad, de ilyenkor még nem látható mindenképpen a terhesség. Előfordul, hogy a megtermékenyülés nem akkor történt, amikor a ciklus közepén jártunk, illetve a peteérés is később volt.

Ha nincsenek panaszok, mint a friss piros vérzés, az erős alhasi görcsök vagy a komoly rosszullét, akkor az első ultrahangot érdemes a vérzés kimaradás utáni 2-3. héten, tehát a 6-7. terhességi héten elvégezni. Hüvelyi ultrahang vizsgálatot a terhesség 10. hetéig végeznek, utána hasi ultrahangfejjel vizsgálják a magzatot.

Amikor az embrió még nem látható a 8. héten

Nagyon sok nő szembesül azzal a helyzettel, hogy a terhességi teszt pozitív, a petezsák is látható az ultrahangon, de az embrió vagy a szívhang még hiányzik, különösen a korai hetekben. Ez aggasztó lehet, de nem feltétlenül jelent rosszat.

Egy felhasználó története szerint: „Amikor először vizsgálatra mentem második gyermekemet várva, a 7. hét elején még csak petezsákot és szikhólyagot láttak az SZTK-s ultrahangon. Csalódott voltam, mert szerettem volna a kis szívverését hallani, de így nem mertem beleélni magam a jó hírbe. Volt egy kis bizonytalanság a ciklusaim hossza miatt, valószínűleg pár nappal fiatalabb volt a terhességem, mint a "papírforma szerint".”

Lehetséges okok és teendők:

  • Későbbi fogantatás: Lehet, hogy a peteérés később történt, mint ahogy azt a menstruációs ciklus alapján számítják. Az orvosok az utolsó menstruáció első napjától számítják a terhességi heteket, de ez nem mindig pontos, különösen rendszertelen ciklus esetén.
  • Egyéni eltérések a fejlődésben: Minden terhesség más, és az embrió fejlődési üteme is eltérő lehet. Van, akinek ugrásszerűen nő, nem egyenletesen.
  • "Üres petezsák" szindróma (missed abortion): Sajnos előfordulhat, hogy a fogantatás létrejött, de az embrió fejlődésében zavarok léptek fel, és nem fejlődik ki az embrió. Ezt hívják üres petezsák szindrómának. Ebben az esetben a terhességi teszt pozitív marad, a hCG szint is emelkedhet, de az ultrahangon nem látható embrió. Fontos, hogy ilyen esetben ne a műtét legyen az első opció, érdemes legalább két orvos véleményét kikérni, és várni, amíg a természet elintézi, vagy orvosi beavatkozással befejezni a terhességet.
  • A petezsák mérete: Egy felhasználó esetében az 5. héten 5,4 mm volt a petezsák, 4 napra rá 6,7 mm, majd egy hét múlva 12 mm. Ez a kezdeti lassú növekedés ellenére is egészséges terhességgé alakulhatott. Másoknál 6+3 hetesen csak 7,1 mm-es petezsák látszott, embrió nélkül.

Dr. Tisztelt Hölgyem! A laboratóriumi vérvétel során a béta HCG kimutatás történik, mely igen érzékeny jelzője lehet már a korai terhességnek is, hiszen a terhességben megjelenő granulosa sejtek termelik. Ezt, kezelőorvosa lehet, hogy nem mondta, de jó helyre irányította Önt. Az ultrahang értékelése során nem tudom, a szikhólyag ábrázolódott-e? Ha nem, akkor "üres petezsák" szindrómáról van szó, ami azt jelenti, hogy a fogantatás létrejött ugyan, de az embrió fejlődésében léphettek fel zavarok, ezért a béta HCG birtokában az ultrahangot meg kell ismételni.

Ne haragudj, nem bántani akartalak, de folyamatosan minden fórumon rosszul használják a missed ab szót. Ahogy te is a kommentedben. A missed ab diagnosztizálása után lehet gyógyszeresen vagy műtéti úton befejezni a terhességet, vagy akár várni, hogy a természet elintézze a dolgot (egy bizonyos határig). Ezért nem értem, miért kéne a műtétet összekötni a missed ab-bal. Nem leoltani akartam a fórumindítót, de szerintem az őszinteség ilyenkor többet ér.

A terhesség hetei táblázat

Példák a fórumról:

  • „Én 6 hetesnek hittem magam, mikor először mentem. De nem 28 napos a ciklusom. Így 5 hetesnek feleltem meg. 10mm petezsák volt csak, semmi egyéb. Azért írom, hogy ne ijedj meg, ez ennyi idősen normális. Rá 1 hétre és 1 napra a kövi uh-n 7mm dobogó szívű minike volt.”
  • „Szombaton voltunk dokinál a párommal, és azt mondta, hogy a párom számításai szerint a 7. hétben van, de levonva másfél hetet csak az 5. hét 4 napjában van. Volt hüvelyi vizsgálat UH - a megállapítás szerint az embrió 2mm, a petezsák 9mm, mutatta, hogy van pulzus, és mondta, hogy minden rendben van, a petezsák mérete rendben van az embrióé is. Bejegyzett minket a 13. hétre Down-szindróma szűrésre. A tegnap a páromnak fájásai voltak, enyhe barna folyással, mára megerősödött a fájás, délelőtt volt enyhe vérzés, elmentünk sürgősségire, közben a fájdalmak felélénkültek, erősek lettek, a végére már erős vérzés volt, 5 és fél óra után sorra kerültünk, ugyancsak hüvelyi UH volt, a doki (ez egy másik doki volt) mondta, hogy a petezsák az kb. kétszer - háromszor nagyobb, mint a 3 nappal ezelőtti uh felvételen, de az embrió picike és nem lát pulzust. A petezsák fejlődött, de az embrió nem. Azt mondta, elveszítettük a babát. Azt is mondta, hogy a 3 nappal ezelőtti UH felvételen a petezsák mérete túl kicsi, legalább 3-4-szer nagyobbnak kellett volna, hogy legyen.”

Kiegészítő vizsgálatok és teendők:

  • HCG szint mérése: A vérből történő HCG hormon kimutatása sokkal érzékenyebb módszer, mint a vizeletteszt, és alacsony hormonszint mellett is megállapítható a várandóság ténye. Bizonytalan esetekben, például ha az embrió nem látható az ultrahangon, a HCG szint dinamikáját követik.
  • Türelem és ismételt ultrahang: Ha az orvos a korai terhességre gyanakszik, és az embrió még nem látható, általában néhány nap vagy egy-két hét múlva ismételt ultrahang vizsgálatot javasolnak. Sok esetben ez idő alatt már megjelenik a szívhang.
  • Pihenés és stressz kerülése: Bármi történjék is, a pozitív hozzáállás és a stressz kerülése nagyon fontos. Pihenj sokat, és képzeld el, hogy minden rendben van, és a babád egészségesen fejlődik.

Ne érdemes sietni a nőgyógyászhoz, nehogy feleslegesen parázz a még nem látható szikhólyag, embrió vagy éppen a több petezsák miatt. Elég, ha a feltételezett 6-8. héten keressük fel a szakembert. Eldöntötted, hogy türelemmel vársz még néhány hetet a vizsgálattal? Szuper! Töltsd az időt addig is a várandósságra hangolódással!

tags: #8 #hetesen #33mm #petezsak #de #embriot