A várandósság alatti egyetemi tanulmányok és vizsgák különleges kihívást jelentenek. Különösen igaz ez a terhesség harmadik trimeszterére, amikor a test már jelentős változásokon megy keresztül, és a szülés közeledtével a fizikai és mentális terhelés is megnő. Ebben a cikkben részletes tanácsokat adunk, hogyan készülhetsz fel a vizsgaidőszakra a 36. terhességi héten, miközben odafigyelsz a saját és a baba egészségére.
Várandósgondozás a harmadik trimeszterben (25-40. hét)
A terhesség utolsó harmada kiemelten fontos mind a baba fejlődése, mind az anya egészsége szempontjából. Ebben az időszakban számos kötelező orvosi vizsgálaton kell részt venni, amelyek célja a magzat és az anya egészségi állapotának követése.

Kötelező orvosi vizsgálatok a harmadik trimeszterben
A harmadik trimeszterben a következő vizsgálatokon kell részt venned:
- Ultrahangvizsgálat: Magzat, méhlepény és magzatvíz mennyiségének ellenőrzése (30-32. hét között). A későbbi ultrahangos szűrések célja főleg a magzat növekedési ütemének, a magzat és a méhlepény elhelyezkedésének, illetve a lepény állapotának, érettségének megítélése.
- Vérkép- és vizeletvizsgálat: (36-37. hét között). Vérvétellel járó - például vérkép, vércukorvizsgálat - illetve vizeletvizsgálatot a terhesség mindhárom harmadában végeznek a terhesgondozás során.
- Hüvelyváladék-tenyésztés (GBS-szűrés): Streptococcus-B baktérium fertőzés kizárása érdekében, mely súlyos újszülöttkori fertőzést okozhat.
- Kardiotokográfos vizsgálat (CTG, NST): A CTG vizsgálatok során a magzati szívfrekvenciát és a méhtevékenységet vizsgáljuk. A vizsgálat nagyjából 15 percig tart. A CTG vizsgálatokat a 38., 39., és a 40. héten, majd a 40. hét után kétnaponta javasolják. A betöltött 36. hét után hetente egy alkalommal (szükség esetén gyakrabban) kerül sor az ún. NST (non-stressz teszt) nevű vizsgálatra. Ennek során a kismamának 20-30 percet kell nyugalomban feküdnie, miközben a hasra erősített eszköz regisztrálja a magzat szívfrekvenciáját, annak változásait és a nyugalmi méhtevékenységet. A vizsgálat célja a magzat oxigénellátottságának megítélése.
Amennyiben a kiskönyvedben a háziorvos és a szülész-nőgyógyász kitöltötte a beutalóra vonatkozó részeket, a vizsgálatokhoz a kiskönyvedet is használhatod beutaló helyett. A vizsgálatok az állami intézményekben ingyenesek.

A terhesgondozást Magyarországon a szülész-nőgyógyász szakorvos, a szülésznő, a családorvos és a védőnő együtt végzi. Amennyiben a terhesség szövődménymentes, a terhesség későbbi szakaszában a 26. hétig havonta egy alkalommal indokolt az ellenőrző vizsgálat, ezután a 36. hétig 3 hetente egyszer, majd a szülés várható időpontjáig heti egy alkalommal. A kiírt időpont után másnaponta javasolják a vizsgálatot.
Minden ilyen alkalommal megmérik a terhes anya vérnyomását, megszámolják a pulzusszámát. Ez igen fontos a terhességi magasvérnyomás-betegség és a terhességi toxémia korai felismerésében. A testsúly ellenőrzése is egyszerűen elvégezhető, elsősorban a hirtelen nagy gyarapodásra kell odafigyelni, ugyanis ez szövetközti folyadék felszaporodására, ödémára utalhat.
Vizsgafelkészülés várandósan: stratégiák és tippek
A vizsgaidőszak önmagában is stresszes lehet, hát még várandósan. Fontos, hogy okosan és hatékonyan készülj fel, miközben kíméled magad és a babádat.
Az előkészületek fontossága
Lipták-Váradi Julianna, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem oktatója, aki Az egyetemi évek című könyvében és online kurzusában is kiemeli: sok apró tényezőtől függ, hogy valaki sikeres egyetemista lesz-e. „Amikor külföldön oktattam, bekapcsolódtam egy olyan centrum munkájába, ahol az egyik kutatási téma az volt, hogyan lehet fejleszteni az egyetemi oktatást, milyen problémákkal küzdenek a hallgatók. Akkor tudtam meg, hogy az angolszász területen ez egy kidolgozott tudományterület: hogy vajon melyek azok a dolgok, amelyektől egy hallgató sikeres lesz, és fordítva: mi vezet oda, hogy valaki kisodródik.”
A vizsgaidőszakban már szinte semmire nincs idő, addigra fel kell készülni - olyan ez, mint a főzés: minden hozzávalónak a pulton kell lennie ahhoz, hogy gördülékenyen menjen az étel elkészítése. Vagyis a vizsgaidőszak elejére legyenek meg a jegyzetek, tudjuk meg, hogy kik a lehetséges vizsgáztató tanárok, milyenek a kérdéssorok. Vagyis legyenek meg a feltételek, ne a tanulási időben kelljen rohangálni, mert akkor sok időt veszíthetünk. A tanulósarok legyen kialakítva, a tankönyveket időben be kell szerezni, akár a könyvtárból. Fontos tudni, hogy a könyvtárakban a főbb könyvekből csak tíz-húsz darab van, vagyis ha ezeket kiveszi az első tíz ember, akkor bajban vagyunk. Van, hogy ezeket már a félév elején el kell intézni.
Vizsganaptár és időbeosztás
Érdemes vizsganaptárat készíteni, mert ez egyfajta vizuális nyomás. Jó, ha az ember látja, mennyi idő van még a vizsgáig, hogyan következnek egymás után a vizsgák. És amíg megírjuk, elkészítjük a táblázatot, beírjuk a vizsgákat, ráhangolódhatunk a vizsgaidőszakra is. Ha tanulási ütemterv szerint haladsz, mindig tudod, mit kell épp tanulnod vagy ismételned.

Az ideális tanulósarok kialakítása
Mindenkinek más, mert aki csak csendben tud tanulni, annak a könyvtár jó helyszín lehet, de például annak, aki tanulás közben csattogtatja a tollát, dobol a lábával vagy zenét hallgat, annak kevésbé. Legalábbis a mellette ülőnek biztosan nem jó. Vannak olyan kutatások, amelyek azt mutatják, hogy ha felidézzük azt a helyet, ahol tanultunk az adott vizsgára, akkor könnyebben visszajön az elsajátított tananyag is - jobb, ha van egy állandó tanulóhelyünk, nem pedig mindig máshol tanulunk.
Biológiai szükségletek és pihenés
Ezek is apróságnak tűnnek, de tényleg fontos, hogy legyen elég levegő és fény abban a helyiségben, ahol tanulunk. Kényelmes legyen a szék, de ne túl kényelmes, mert akkor az ember könnyebben elalszik. Ha túl magas vagy túl alacsony az asztalhoz képest a szék, egy idő után mindenkinek megfájdul a dereka, ami megnehezítheti a tanulást, de ilyen hatása lehet akár egy rossz tollnak is.
Sok helyen lehet olvasni, hogy 50-55 percenként érdemes szünetet tartani a tanulásban. Nehéz ügy: végre rávettük magunkat a tanulásra, és mire belemerülnénk, meg kell állnunk öt percre pihenni. Miért érdemes mégis betartani ezt a szabályt? Fiziológiai oka is van, az ember vér- és oxigénellátása miatt is fontos. Ezen nem érdemes spórolni - az ember kihagyhatja a pihenést az első pár órában, de ennek meglesz a böjtje. Lehet egy-két napig szünet nélkül tanulni, de utána nagyon rossz lesz, hamarabb elfárad majd a hallgató. A vizsgaidőszak egy maraton, nem sprint, tartalékolni kell az energiát. Hiába tanulom meg ma szuperül a tankönyv első húsz oldalát, ha utána a maradék kétszázra nem lesz energiám. Inkább mindent tanuljunk meg nyolcvan százalékra, de jussunk el a könyv végéig. És közben pihenni kell, mert ha ez a vizsga megvan, jön a következő, és néhány hónap múlva már egy újabb vizsgaidőszakban kell helyt állni. Ha valaki literszámra issza a kávét és az energiaitalt, nem alszik, nem mozog, nem pihen, azt egy ideig bírja a fiatal szervezet, de nem sokáig.
Hogyan kezeljük a stresszt a terhesség alatt?
Hatékony tanulási módszerek
Adott egy ezeroldalas könyv, amit meg kellene tanulni négy nap alatt. Hogyan érdemes nekifogni? Nem szabad lineárisan tanulni, hogy az elejét jó alaposan megtanulom, a végére pedig már semmi időm nem marad, mert hiába tudok huszonhárom tételt, ha a huszonnegyediket húzom. Érdemes először megismerni a tartalomjegyzéket - hogy mik a legfontosabb témakörök, kifejezések. Így az ember megtudja, milyen témakörökben mozog. Ha ez megvan, mindegyik témakörhöz tanulja meg a tankönyv vázlatát, néhány alapvető dolgot, így átlátja a tananyagot. Utána lehet alaposabban belemélyedni az anyagba.
Memorizálási trükkök és jegyzetelés
Sokféle memorizálási trükk van, de ezeket elsősorban akkor érdemes használni, ha sok szöveget kell memorizálni, például a színészeknél jól jöhet. Ami mostanában nagyon elterjedt, az a flashcard, vagyis a tanulókártyák használata. De jól működik a puskaírás is - és ehhez nem is kell használni a puskát. Ilyenkor a hallgató összefoglalja magának a tananyag legfontosabb elemeit, egyre kisebb, egyre sűrűbb jegyzetet készít.
Ami mostanában kiveszőben van, az a kézzel jegyzetelés, pedig nagyon hasznos. Mert amit az ember leír kézzel, az jobban megmarad. Jó, ha van egy tanulófüzet, amelybe lehet firkálni, jegyzetelni, felírni azt, ami nem megy. Fontos, hogy ha valaki valamit nem ért tanulás közben, ne ragadjon le ott, jelölje be azt a lap szélén, és menjen tovább, a tananyag egésze legyen meg. Aztán arra a pár problémás dologra rá lehet kérdezni a tanártól vagy a csoporttársaktól, könnyen lehet, hogy két mondattal el tudják magyarázni ezeket a részeket.
A használt jegyzet is zseniális, mert az adott csoporttárs már kihúzta a lényeget, így nagyon sok időt meg lehet spórolni. Nem nekünk kell eldönteni, hogy mi a fontos és mi nem.
Csoportos tanulás
Nem mindig jó, az alapozó tanulásnál - amikor megismerjük a tantárgyat, a tananyagot, rájövünk, melyik rész megy jól, melyik kevésbé - jobb egyedül. Utána, amikor már kérdések vannak, érdemes összeülni, mert egymásnak el tudják magyarázni a kérdéses részeket. Az is jó, ha sikerül a barátokkal azonos időpontra felvenni a vizsgákat, hogy lehessen együtt tanulni.
Vizsgán elkerülendő hibák
Az írásbelin is próbáljunk kényelmesen elhelyezkedni, legyen jól fogó toll, ha jegyzeteket is lehet használni, azok is legyenek nálunk, innivaló, szőlőcukor - ez különösen fontos, ha valaki nem bírt reggelizni, mert túl ideges volt. Ne az éhség zavarja meg vizsga közben. Ha az elején totál blokk van, akkor a hallgató adjon magának néhány percet arra, hogy átolvassa a kérdéseket, amit könnyűnek talál, azt gyorsan oldja meg, hogy legyen sikerélménye. Érdemes időben érkezni, ne az legyen, hogy az ember beesik az ajtón, és már írnia is kell a dolgozatot. Az írásbelin fontos a külalak, ne kelljen silabizálni, hogy mit írt a hallgató, mert a századik dolgozat után az oktató elfárad, félreolvassa a válaszokat, lepontozza. Jobb ezt elkerülni. A szóbelin pedig nagyon sok múlik a viselkedésen - hogyan jelenünk meg, milyen a jegyzet, milyen a testbeszéd, hadarunk-e. Próbáljuk profi benyomását kelteni.