Miért ébred fel a baba 3-4 hónapos korban, és mit tehetünk ellene?

Mostanában sokan fordultok hozzám azzal a kérdéssel, miért lehet az, hogy a baba csak rövideket alszik, aztán felkel és vagy csak segítséggel tud visszaaludni (ha jó pillanatban kapod el és még pont félálomban van), vagy azt sem. Mi okozza ezt és mit lehet tenni ellene? A baba gyakori ébredése amellett, hogy a család számára rendkívül kimerítő, aggodalmat is ki szokott váltani a szülőkből. Biztosan te is arra gondolsz, hogy a pici nem fogja megkapni a megfelelő mennyiségű pihenést, amely elsősorban a fejlődés szempontjából kulcsfontosságú. Az alvás valóban nagyon fontos a babáknak, de a gyakori ébrenlét utáni gyors elalvások megfelelően intenzíven pihenést biztosítanak. Ebben a gyakran ébredős időszakban a pici képes elaludni, amikor elfárad.

Az alvásciklusok és a regresszió

A rövid alvás oka a baba alvásciklusában keresendő. Az újszülött még nagyon felszínesen alszik, rövid töredezett az alvásciklusa, amiben még csak nagyon rövid mélyalvási szakaszok vannak. Ahogy az idegrendszer fejlődik, a baba alvási szokásai is változnak: megtanulja, mikor van a nappal és mikor az éjszaka, és a mélyalvási szakaszok egyre hosszabbak lesznek. 6-8 hetes kor körül, nagyjából 45 perc egy teljes alvásciklus hossza, ebből nagyjából 25-30 perc a mélyalvás és 10-15 perc a felszínes alvás. Magyarán szólva, ha a babát 10 percig altatod és leteszed a kiságyba, még kb. 30-35 percet fog aludni, mielőtt felébred.

Az alvás regressziója 4 hónapos korban

Gyakran előfordul, hogy az első hetekben jól és mélyen alvó baba hirtelen elkezd rövidebben aludni és felébredni 30-40 perc után. A baba első hónapjaiban gyakran azt tapasztalják a családok, hogy a pici alvása jó, pihentető, és problémamentes. Kialakul egy ritmus, amire az édesanya is tud számítani, ez az éjszakai ébredésekre is igaz. 4 hónapos korban érkezik meg az időszak, amikor az alvás eddigi állapota felborul. A kisbaba gyakrabban ébred, akár fél óránként is éjszaka. Alvás beborulásnak is nevezik a jelenséget, amely lehet egy átmeneti időszak, de van, hogy hónapokon át fennáll, hiszen a gyerekek alvásmintázata nagyon eltérő. A regresszió kifejezés visszatérést jelent valamilyen korábbi, a mostaninál kevésbé fejlett állapothoz. Az alvási változásoknak, gyakori ébredéseknek tudományos bizonyítékai mai napig nincsenek. Nem történtek ez idáig olyan, megfelelő esetszámot felmutató kutatások, amelyek elégséges alapot szolgáltatnak a várva várt bizonyítékokhoz.

Grafikon a baba alvásciklusairól életkor szerint

Megfigyelték azonban az állatvilágban, hogy ez a jelenség a szopizáshoz köthető, ekkor ugyanis az utódnál gyakoribb szopizási igény lép fel, mely után önállóbb korszakába lép. Nappal a 2-4 hónapos babák már aktívabbak. A mikroébredések, melyek a felnőttek alvásában is megvannak, 4-6 hónapos kor között jelennek meg. Ez egy fejlődési lépés, természetes folyamat tehát. Ilyenkor a baba felébred, sír, nem tud könnyen visszaaludni. Mivel a baba fejlődésének természetes velejárói ezek az alvási nehézségek, ezért nem számíthatunk arra, hogy véglegesen kinövi őket. Eltűnhetnek, majd újra visszatérhetnek. Ha a baba és a család nyugalmáról van szó, mégis a legtöbben azért megpróbálnak valamiképp segíteni.

Miért sír a baba ébredés után?

Ha sírva, rosszkedvűen ébred a baba, az aggódással tölti el a szülőt. Mennyivel jobb, ha jókedvűen, mosolyogva ébred és gügyörészve játszik az ágyában, mintha sír, nyűgös és nehezen lehet megnyugtatni! De vajon mi áll a nyűgös ébredés hátterében? És mi okozhatja azt, ha egy baba mindig sírva ébred?

  1. Amikor altatjuk a babát, először (10-20 perc) felszínesen alszik.
  2. Ezután a mélyalvás szakaszába kerül, aminek az időtartama az életkor előrehaladtával egyre nő.
  3. A mélyalvási szakaszt követően felszínes alvási szakasz következik, amelynek a hossza nagyjából 10-15 perc. Ezalatt, ha a baba már kialudta magát, fokozatosan felébred.

Ha a baba felébred, nagyon álmos, de nem sír: ahogyan a felnőttek között is vannak olyanok, akik morcosabbak ébredés után és kell egy kis idő, amíg felébrednek, úgy a babák között is van ilyen.

A sírós ébredés lehetséges okai

  • Éhség: Az újszülöttek gyakran ébrednek sírva. Ennek az az oka, hogy ők többnyire az éhségre ébrednek fel és ébredés után azonnal „jelzik”, hogy üres a pocak. Ilyenkor - mindegy, hogy az óra szerint mennyi idő telt el - érdemes megetetni őket. Ha korábban ébred a megszokottnál, akkor is, hiszen kisebb korban gyakoriak a növekedési ugrások.
  • Zavaró ingerek: 3-4 hónapos kor táján a baba érzékszervei és az azokhoz kapcsolódó idegpályák már sokkal aktívabbak, ilyenkor egyik napról a másikra elkezd észlelni a baba olyan zajokat is, amiket korábban nem vett észre (porszívó, kutyaugatás, autó az utcán stb.) és ez ébreszti fel. Fontos tudni, hogy a zavaró ingerek esetén nem a mélyalvási szakaszt szakítja meg az inger, hanem amikor a baba a felszínes alvási szakaszba ér és jobban észleli a körülötte levő világot, ilyenkor riad fel a baba a furcsa zajokra, vagy a kellemetlen érzetekre a pelus táján. A teljes ingermentességre törekvéssel pont az ellenkezőjét érhetjük el: a kicsi jobban észreveszi a kevésbé erősebb hangokat, fényeket is, míg a természetes ingerektől gazdagabb környezetben altatás segít neki hozzászokni.
  • Kényelmetlenség: Túl szűk a ruhája, vagy a hálózsákja, pólyája? Van olyan baba, akit zavar, ha nem tud szabadon mozogni a ruhájában vagy pl. a hálózsákban, pólyában, főként az aktív mozgásfejlődés időszakában szokott előfordulni ez.
  • Túl nagy vagy túl kicsi tér: Náluk még az is előfordulhat, hogy állandóan az ágy egyik sarkába beakadva ébrednek fel, egyszerűen azért, mert az ágy túl kicsi a számukra, forgolódáskor, álmukban a mászást gyakorolva beleütköznek. És az ellenkezője sem ritka jelenség: sok babát, főként az első néhány hónapban megrémiszt a túl nagy tér maga körül és megijed a saját mozgásától is, mert még nem tudja koordinálni azt. Az ilyen babákra jellemző, hogy kevésbé aktívak és mozgékonyak, gyakran észlelhető náluk a Moro-reflex, nem szeretik, ha mozgatják, pakolásszák őket.
  • Mozgásfejlődés: Amikor intenzíven beindul a mozgásfejlődés, új dolgokat tanul a kicsi, ezeket gyakran a felszínes alvási szakaszban is próbálgatja, pl. felül, kúszik, forog stb. Ez az állapot általában elmúlik, amikor már stabilan használja az adott mozgásformát.
  • Cumizás: Gyakori probléma, hogy a baba kiköpi a cumit álmában, aztán a felszínes alvási szakaszban újra keresi, nem tudja visszatenni. A legtöbb cumis baba 3-4 hónapos kor körül már képes maga megtalálni a cumit és visszatenni a szájába. Téves elképzelés, hogy a baba a cumi miatt ébredt fel. Mindig valami más miatt ébred fel, de a cumival altatja magát vissza.
  • Feszültséglevezetés: Van olyan elmélet is, ami szerint néhány babánál a sírva ébredés egyfajta feszültséglevezetés vagy stresszoldás. A magam részéről úgy vélem, inkább azt jelzi a baba, hogy nem érzi biztonságban magát valami miatt és segítséget kér. Előfordulhat azonban, hogy a sírva ébredés szokássá alakul és a baba mindig morcosan ébred. A legtöbben megpróbálják ilyenkor visszaltatni a babát, mert azt hiszik, még mindig álmos. Ez azonban nem mindig van így. Néha valóban álmos még, ilyenkor azonban kis segítséggel könnyen vissza is alszik. Ha azonban az altatás elhúzódik, akkor biztosan nem akar már a baba tovább aludni.

Esetleírás: 4 hónapos baba nyugtalansága

Alvási REGRESSZIÓ - elromlott a babád alvása? | baba altatás 4 HÓNAPOS korban

Egy család a következő problémával fordult szakemberhez: „A kislányunk most 4 hónapos és ott tartunk, hogy a nap nagy részében nyugtalan, sír és nem bírunk rájönni, hogy mi lehet a probléma. A napunk úgy néz ki, hogy 8-9 között felkel, akkor még úgy fél-1 órán keresztül jó kedve van, mosolyog, játszunk, aztán egyszer csak úgy tűnik minden ok nélkül elkezd nyöszörögni, nyögni, feszíti a lábait, kalimpál a kezeivel, olyan mintha ideges, mérges, elégedetlen lenne, majd jön a sírás.”

A baba nyugtalan, nyűgös állapotban csak kézben sétálva vagy hordozóban képes megnyugodni, illetve elaludni. Hordozóban 40-50 percet szundikál, de ébren 10 perc után kezdődik a nyöszörgés. Este 1,5-3 óra szükséges az elaltatáshoz, és éjszaka többször felébred. Az orvos javaslatára a tejmentes diétát tartja az édesanya, és odafigyel az allergén, puffasztó ételekre. A baba korábban hasfájós volt, de az esti kólikás rohamok megszűntek. Jelenleg ismét BioGaia-t és Espumisán-t kap. A szelek gyakran bántják, ilyenkor összerándul és hangosakat pukizik.

Az oltások sorozata (Rotarix, Neisvac C, Bexsero) felmerült, mint lehetséges ok. Emellett a baba enyhe alkati hipotóniával küzd, gyógytornára jár, és szépen fejlődik a mozgása.

Lehetséges okok és teendők

  • Oltások: Az oltások sorozata okozhat ilyen típusú nyugtalanságot. Érdemes erről a háziorvossal konzultálni, és megbeszélni, hogy van-e lehetőség az oltási ütemterv módosítására.
  • Szelek: A szelek valószínűleg jelentős diszkomfortot okoznak a babának, főleg fekvő helyzetben. A függőleges testhelyzet (hordozóban, kézben) valóban segíthet a szelek könnyebb távozásában. Fontos a rendszeres tornáztatás, a hasmasszázs és a megfelelő cseppek használata.
  • Fogzás: A nyálzás és az öklök rágása utalhat fogzásra, bár 4 hónaposan ez még korai lehet. A Nurofen hatástalansága arra utal, hogy valószínűleg nem a fogzás okozza a fő problémát.
  • Reflux: A felrántott fej a szoptatás során, illetve a nyűgösség utalhat enyhe refluxra is. Érdemes erről a háziorvossal konzultálni.
  • Alvásszokások és napirend: Ha a baba kellőképpen fáradt és nincsen semmilyen zavaró tényező (nem éhes, nem fázik, nem fáj a pocak, nem fogzik, nincs semmilyen inger, ami megzavarná), akkor visszaalszik. Ha már kipihente magát vagy valami megzavarja, felébred. Ha a baba biztonságban érzi magát és még álmos, a felszínes alvási szakaszban magától is visszaalszik. Megszoktuk, hogy mindig egy adott időpontban fektetjük le. Az otthon csak röviden alvó babákat, ha úgy látjuk, nagyon álmosak, a délelőtti vagy délutáni sétánál altathatjuk hosszabban a szabad levegőn, ez is segíthet, hogy ne maradjon álmos a baba és a napirend része is lehet. Az is segít, ha evés után, amikor még nem álmos, kimegyünk és sétálunk vele egy nagyot.

Megoldási javaslatok a nyűgös időszakra

A legtöbb cikk és tapasztalt szülő is azt mondja, ezekre a helyzetekre gyakran nincs egyértelmű megoldás, tehát nem lehet egy olyan listát adni, amit ha végigcsináltok, akkor elmúlik a nyűgös időszak. Ám vannak olyan ötletek, amik beválhatnak és könnyíthetik a helyzetet.

Anya hordozza kisbabáját kendőben
  • Hordozás: Akik azt vallják, hogy az első hetek a negyedik trimeszterről szólnak, és ilyenkor az az ideális, ha a baba sokat van bőrkontaktusban a szüleivel, azoknak megoldás lehet, ha akár meztelen felsőtesttel magukra kötik a babájukat (vigyázat, császármetszés után ezzel várni kell az anyának, ekkor jöhet az apa!). A hordozókendők az odabent megszokott ringató mozgást is visszaadják, így ez tényleg egészen hasonló élmény lehet a babáknak - éppen ezért általában szeretik is.
  • Kistigris póz: Vannak babák, akiket az nyugtat meg, ha úgy tartják őket, hogy a szüleik karja a hasukon van, és a kezük-lábuk lelóg (mint a tigris a faágon). Ez segíti a gázok távozását, és kényelmes a babának (a szülőnek nem).
  • Megfelelő ruházat és környezet: Megfelelő a levegő páratartalma? Nincs alvás közben melege? Ha a pici túl van öltöztetve, esetleg műszálas ruhákat hord, akkor könnyen előfordulhat, hogy alvás közben bemelegszik, leizzad, és kellemetlenül érzi magát. Az extra puha bambusz rostból készült bodyk, rugdalózók és hálózsákok a pamutnál is sokkal jobb nedvszívó képességgel rendelkeznek.
  • Alvási pozíciók: Ha még kicsi és gyakran ébren hangosan sírva, a rugalmas pólya (pl. LiaaBébé) segíthet.
  • Táplálkozás: Ha gyakrabban lakik jól napközben, akkor éjszaka jó eséllyel hosszabban és nyugodtabban alszik. Ha a gyermek túl sok szénhidrátot (cukros, lisztes) ételt eszik, akkor ez túlpörgést okozhat nála, ami miatt nyugtalanul alhat.
  • Napi rutin: Legyen napi rutinotok, amelyhez család szintjén alkalmazkodtok.
  • Ingerkerülés: Ha a baba túl sok ingert kap, akkor az idegrendszere terhelődik, ami miatt ingerlékenyebbé válik és éjszaka nyugtalanul alszik.
  • Biztonságérzet: Alapvetően a baba biztonságérzete az a pillér, ami azt bizalmi légkört tudja létrehozni számára, melyben nyugodtan el tud lazulni.
  • Mozgás: Megfigyelhető, hogy ha többet mozog a baba, hosszabban is alszik. Például babaúszás után mindig hosszabb alvás szokott lenni, még akkor is, ha a baba még nem kúszik-mászik.
  • Visszaaltatás: Ha azt látod, hogy ébredés után a baba sírós, nagyon álmos, segíthetsz neki visszaaludni, de ha ez hosszas altatási huzavonába torkollik és nem tud 20 percen belül visszaaludni a baba, nem érdemes erőltetni. Inkább maradjon kicsit ébren, játssz vele, ha éhes, etesd meg és csak akkor tedd le megint aludni, ha az álmosság egyértelmű jeleit mutatja. Ha anyatejes, kínáld meg anyatejjel, akkor is, ha még nincs „evésidő”, mert ez is megnyugtathatja és az is lehet, hogy tényleg éhes vagy szomjas. Mindenképpen fontos, hogy igyekezz megoldani a problémát, ami miatt felébredt!

Későbbi alvási változások

Ahogy a baba egyre többet mozog és egyre jobban lefárad, többnyire a nappali alvások hossza is megnő, de még később is lehet, hogy az 1-2 éves totyogó nyugtalanul alszik, fel-felriad. 10-12 hónapos kor körül egy nyugodtabb korszak kezdődik az addig rosszabbul alvó babák életében is: a mozgásfejlődéssel, szeparációs szorongással kapcsolatos problémák végetérnek, a felső metszőfogak már kibújtak, és a napközbeni sok mozgás, mászás, felállás, járás annyira lefárasztja a lurkókat, hogy délután is többet és mélyebben alszanak, valamint éjszaka is ritkulnak a felkelések. A béke sajnos nem tart örökké. 14-15 hónapos korban sok kisgyermek újra nyugtalanabbul alszik.

tags: #3 #honapos #baba #40 #perc #utan