A Védőnői Szolgálat megalakulásának 110. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi találkozó méltó tisztelgés volt a hivatás múltja és jelene előtt Szombathelyen.
A Védőnői Szolgálat 110 éves jubileuma
A Vasi Védőnőkért Alapítvány, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályával együttműködve szervezte meg a nyugdíjas találkozót, amelyre a Vas vármegyében tevékenykedő, már nyugállományú kollégákat hívták meg. Az esemény Szombathelyen, a volt ÁNTSZ-épületben zajlott, ahol negyvenheten jelentek meg.

Kiss Zsoltné, vármegyei vezető védőnő és a VVA Kuratórium elnöke ünnepi köszöntőjében felidézte a 110 éves Védőnői Szolgálat történetét, a kezdeteket és a feladatok változását. Felhívta a figyelmet arra, hogy a védőnők személyisége alapvetően nem változott az évtizedek során: ma is az anyák és csecsemők támogatói. A fő személyiség-vonások ma is a segítés és az empátia, valamint a magas szakmai képzés és tudás. A kezdetben kétéves képzés három, majd négyéves lett, és már egyetemi szintű oktatás is elérhető. Ma már a gyermekeket nem hároméves korig, hanem a középfokú oktatás végéig gondozzák. A szakma szépségei közé tartozik az is, amikor láthatják a korábban csecsemőként gondozottjaikat kismamaként is.
A jubileumi találkozó tiszteletére az alapítvány emléklappal és egy saját készítésű angyalka-disszel ajándékozta meg a nyugdíjas védőnőket. A köszöntések után kötetlen beszélgetés, gyertyagyújtás, sütemények és italok fogyasztása következett, adventi-karácsonyi hangulatot teremtve.
Az országos védőnői hálózat 2015-ben ünnepelte 100 éves évfordulóját. Megalakulása óta sok változáson ment keresztül, de alapgondolata megmaradt „a családok egészségének védelme”. A társadalmi, gazdasági átalakulások, a lakosság kedvezőtlen egészségi állapota újabb kihívásokat állít a védőnők elé. Fő feladatukon - a várandós anyák és gyermekek gondozásán túl a primer prevencióban is jelentős szerepet vállalnak.
A védőnői szolgálat felépítése 2005-ben változott meg, területi és iskolát ellátó védőnőkre osztva. A rendszeresen végzett védőnői szűrések során fény derül sok még kezelhető és kezelést igénylő problémára. Ezen szűrések alkalmával és a védőnő által tartott fogadóórákon lehetőség nyílik kötetlen hangvételű egyéni beszélgetésekre a gyerekekkel, fiatalokkal akár egészségi, lelki vagy életvezetési problémáikról. Kompetenciánk határait ismerve szükség esetén szakemberhez irányítjuk a gyerekeket. Nyomon követik a krónikus betegségben szenvedő gyermekek állapotát, nyitott szemmel járnak a gyerekek között nap, mint nap. Munkájuk kiemelt jelentőséggel bíró területe az egészségfejlesztés, az egészséges életmódra nevelés. A legkisebbektől a legnagyobbakig életkoruknak, érdeklődésüknek, aktuális problémájuknak megfelelő témákban tartanak órákat.
Szombathelyi Védőnők Életútja

A cikk több kiemelkedő szombathelyi védőnő munkásságát is bemutatja, akik évtizedeken át szolgálták a helyi közösséget.
Bodorkósné Kiss Mária
Bodorkósné Kiss Mária 1981-ben végzett a budapesti Egészségügyi Főiskola védőnő szakán. Első munkahelye Gersekaráton volt, ahol területi védőnőként kezdte meg pályafutását. Hosszú évekig szolgálati kerékpárján járta be Szombathely egyik legnagyobb külső körzetét, nagy körültekintéssel és empátiával gondozta a családokat. Problémamegoldó képessége megmutatkozott a nehéz helyzetekben. 1997-ben megszerezte a Családgondozó szakvédőnő másoddiplomát is. Szakmai tudását, ismereteit folyamatosan bővítette. A lakosság széles rétegét érintő települési egészségnapok, prevenciós programok aktív résztvevője volt. A Gyermekek Házában szervezett Baba-Mama Klub munkájában a megalakulástól megszűnéséig részt vállalt. Oktató védőnőként segítette a hallgatók szakmai tudásának elmélyítését. Minden évben, karácsony előtt „cipősdoboz” akciót szervezett a körzetben a rászoruló családok számára. Pályakezdő védőnő kolléganőinek nagy segítséget, szakmai iránymutatást adott.
Kulcsár Istvánné Marika
Kulcsár Istvánné Marika 1973-ban érettségizett, majd a védőnői hivatást választotta. 50 évvel ezelőtt, 1975-ben szerezte meg egészségügyi védőnői képesítését. Szakmai tevékenységét 1975 augusztusában kezdte Bérbaltaváron, majd 1980-ban került Sárvárra, ahol rövid ideig iskolavédőnőként, majd körzeti védőnőként dolgozott. 1996-tól területe mellett a csoportvezetői teendőket is ellátta. Meglévő tudását önképzéssel, továbbképzésekkel folyamatosan bővítette, többek között elvégezte a Családvédelmi Szolgálat feladataira felkészítő tanfolyamot, és a CsVSz-ben helyettesítést is ellátott. Szülésre felkészítő tanfolyam vezetésére és Babamasszázs oktatására jogosító képzéseken is részt vett. Számos klubot, tanfolyamot, kiscsoportos foglalkozást vezetett, anyatejes napot szervezett a napi védőnői munka mellett. Csoportvezetőként sokat tett a munkavégzés feltételeinek biztosítása, valamint a munkakörülmények javítása érdekében. Munkáját magas szakmai hozzáértés, lelkiismeretesség és igényesség jellemezte. Oktató védőnőként a védőnői hivatás gyakorlati részével ismertette meg a hallgatókat, megmutatva nekik a munka szépségét.
Egy másik, névtelenül említett, de kiemelkedő szombathelyi védőnő 1984. szeptember 1-jén kezdte meg munkáját a mai Szent Márton utcai körzeti rendelőben, majd 1994-től a Szűrcsapó utcai rendelőben folytatta. Szombathely városában 40 éven át dolgozott védőnőként. Munkáját magas szakmai színvonalon, lelkiismeretesen, empatikusan, hivatástudattal végezte. Pontos, önzetlen, mindig segítőkész, fáradhatatlan kolléganő volt, akit kollégái is nagyon szerettek. Szakmai ismereteit állandóan bővítette, rendszeresen részt vett továbbképzéseken, konferenciákon, a megszerzett ismereteket a gondozottak ellátásában hasznosította. Részt vett a védőnő hallgatók gyakorlati oktatásában is. Babamasszázs tanfolyamot végzett, így rendszeresen tartott foglalkozásokat a rendelő vonzáskörzetében élő családok számára. A Humán Civil Házban szervezett baba-mama klub munkájában hosszú éveken át részt vett. 2013-ban a „Kiemelkedő Egészségügyi Munkáért -díj”-at kapott. A Várva Várt Alapítvány oszlopos tagjaként aktívan segítette a kritikus anyagi, családi vagy más körülmények miatt nehéz helyzetbe került anyákat, családokat. Mindennapjait a HIT, a REMÉNY és a SZERETET vezérelte.
Vikmon Lászlóné Olgi
Vikmon Lászlóné Olgi Pápán töltött gimnáziumi éveit követően került a Budapesti Állami Védőnőképzőbe, ahol képesítését megszerezte. Pályakezdőként Mezőlak-Mihályháza-Békás településein helyezkedett el, majd két évet az alsósági védőnői körzetben dolgozott. Ezt követően került a Nagysimonyi védőnői körzetbe, ahol 3 települést (Nagysimonyi, Tokorcs, Kemenesmihályfa) látott el. Pályafutása alatt aktívan tevékenykedett, gondozta a családokat, szívesen munkálkodott a hozzá tartozó két óvodában és két iskolában is. Rendszeresen tartott baba-mama klubot, egészségnevelési foglalkozásokat, szervezett Mikulás ünnepélyeket a körzet gyermekeinek. Több védőnőt indított el a pályán. Szakmai munkásságát Miniszteri Elismeréssel is díjazták. 2004-ben Vas Megye Szolgálatáért Gyermek és Ifjúságvédelmi tagozata díjban részesült. Olgi nénire mai napig jó szívvel emlékeznek a családok. Kiegyensúlyozott, nyugodt természete, szakmai elhivatottsága nyomott hagyott az emberekben.
Bodorkós Gerda
Bodorkós Gerda a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karán szerezte meg védőnői végzettségét. Tanulmányai befejezése után 2011-ben kezdett területi védőnőként dolgozni. 14 éve gondozza a körzetében élő családokat, segítve őket a harmonikus családi légkör megteremtésében. Munkáját nagy körültekintéssel, magas színvonalon végzi, elhivatottság, segítő szándék jellemzi. Kolléganőivel segítőkész és kiegyensúlyozott a kapcsolata. Nagyon jól alkalmazkodik, nyitott a védőnői hivatás új kihívásaira. Megszerezte az Okleveles Nemzetközi Csecsemőmasszázs Oktatói végzettséget. Évekig tartott babamasszázs tanfolyamot a Fogaras utcai védőnői tanácsadóban, jelenleg a szülők otthonukban sajátíthatják el a csecsemőmasszázs lépéseit. Szakmai tudását, ismereteit folyamatosan bővíti továbbképzéseken. A Vöröskereszt által szervezett csecsemőgondozási verseny lebonyolításában is részt vállal. A lakosság széles rétegét érintő települési egészségnapok, prevenciós programok aktív résztvevője. Tagja a Magyar Vöröskeresztnek, valamint a Szombathelyiek Egészségéért Egyesületnek, ahol elnökségi tag is. Jelenleg a Magyar Védőnők Egyesülete szombathelyi szakosztályának vezetője. Gerda általános iskolás kora óta énekel kórusban.
ILYEN VOLT... a Sorkatonaság: Ahol a fiúkból férfiak lettek?
tags: #vedonoi #szolgalat #szombathely