A várandósság során a nők testsúlyában nagy változások következnek be, ami természetes jelenség. Azonban, ha a súlygyarapodás mértéke meghaladja az optimális szintet, vagy ha a szülés után hosszú idővel sem sikerül visszanyerni a terhesség előtti alakot, az már komolyabb problémákra is utalhat. Ez a cikk részletesen foglalkozik a várandósság alatti és utáni elhízás okaival, kockázataival és a megelőzés lehetőségeivel.
Mennyi súlygyarapodás tekinthető normálisnak a terhesség alatt?
A terhesség alatti súlygyarapodás mértéke az anya terhesség előtti testtömeg-indexétől (BMI) függ. A súlytöbbletet nem csak zsírlerakódás okozza, hanem a magzat súlya, a magzatvíz, a méhlepény, a növekvő emlők, sőt a vízháztartás megváltozása és a nagyobb vértérfogat is hozzájárul. Az első trimeszterben egyes terhességben 0,5-2 kg súlygyarapodás ajánlott, míg a második és harmadik trimeszterben a BMI függvényében heti 0,3-0,5 kg testsúlynövekedés természetes. Az amerikai Orvostudományi Intézet 11-16 kilóban határozta meg a terhesség alatti egészséges súlygyarapodást.

Ajánlott terhesség alatti súlygyarapodás
| Terhesség előtti BMI | Egyes terhesség | Ikerterhesség |
|---|---|---|
| <18,5 | 12,5-18 kg | >18 kg |
| 18,5-24,9 | 11,5-16 kg | 16,8-24,5 kg |
| 25-29,9 | 7-11,5 kg | 14,1-22,7 kg |
| >30 | 5-9 kg | 11,3-19,1 kg |
A súlygyarapodás időbeli megoszlása is fontos a kockázatok szempontjából. Az első trimeszterben egyes terhességben 0,5-2 kg súlygyarapodás ajánlott, mivel ilyenkor még a baba növekedése nem indokol jelentős többletsúlyt, ellenben a terhességi (gesztációs) diabétesz kockázatát elsősorban az első trimeszteri hízás növeli. A második és harmadik trimeszterben a BMI függvényében heti 0,3-0,5 kg testsúlynövekedés természetes. Akinél terhességi diabétesz alakul ki, a várandóssága teljes ideje alatt a súlygyarapodás ne haladja meg a 8 kilogrammot.
Miért baj a terhességi elhízás?
A terhesség során az optimálisnál nagyobb mértékű súlygyarapodás növeli a gesztációs diabétesz, valamint a terhességi magas vérnyomás és a preeclampsia (terhességi toxémia) kockázatát. Ezek a betegségek közvetlenül az anyuka, közvetve azonban a baba egészségét is veszélyeztetik. A kockázat elsősorban azon nőknél fokozott, akik a várandósságuk előtt is túlsúlyosak vagy elhízottak voltak, és ez egészül ki jelentős terhesség alatti súlynövekedéssel.

Az anyai túlsúly lehetséges szövődményei:
- Vetélés
- Terhességi cukorbetegség
- Terhességi magas vérnyomás
- Szív- és érrendszeri betegségek előfordulása
- Terhességi toxémia (preeklampszia)
- Szülés közbeni komplikációk
- Szülést követően a normálisnál erősebb vérzés
- Magasabb császármetszési gyakoriság
- „Fogós” szülés vagy sürgősségi császármetszés válhat szükségessé
- Szülés után fokozott a mélyvénás trombózis kockázata
A túlzott terhességi testsúlygyarapodás lehetséges szövődményei a gyermeknél:
- Halva születés
- 37. hét előtti születés (koraszülés)
- Születési rendellenességek (pl. nyitott gerinc, agyi, emésztőrendszeri és szívfejlődési rendellenességek)
- Magas születési súly (makroszómia)
- Később gyermekkori asztma vagy túlsúly
- Gyermekkori mentális-viselkedési rendellenességek gyakoribb előfordulása
Terhességi cukorbetegség, animáció
Rendkívül fontos a terhességi cukorbetegség és magas vérnyomás időben történő felismerése és megfelelő kezelése, és lehetőség szerint a megelőzésük. Egy tanulmány azt mutatta ki, hogy a várandósság alatti magas vércukorszint tovább fokozza a gyerek elhízásának és prediabéteszének kockázatát, függetlenül az anya testsúlyától és genetikai hajlamától.
Hormonzavar állhat a túlsúly hátterében a szülés után
Dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa szerint egyáltalán nem ritka az, amikor a nőnél a szülés után valamilyen hormonzavar alakul ki, melyek gyakran túlsúlyban mutatkoznak meg. Van, hogy csupán múló problémáról van szó, ugyanis megesik, hogy a szervezetnek kicsit több időre van szüksége ahhoz, hogy a normál működésre visszaálljon. Viszont igen gyakori, hogy a terhesség után a nőnél pajzsmirigyzavar alakul ki. Ennek oka, hogy a várandósság során a magzat védelme miatt az immunrendszer működése gyengül, ám ez a szülés után ismét felerősödik. Az arra érzékenyeknél ekkor pajzsmirigygyulladás léphet fel, ami gyakran a szerv alulműködésében nyilvánul meg, melynek jellemző tünete a túlsúly normál étkezés vagy diéta mellett is. Jó hír azonban, hogy a probléma gyógyszeresen kezelhető, sőt, az is előfordulhat, hogy 1 éven belül magától megszűnik.

Pajzsmirigy alulműködés tünetei:
- Normál étkezés melletti túlsúly
- Fáradékonyság
- Szülés utáni depresszió
- Tej mennyiségének csökkenése
- Hajhullás
- Székrekedés
Bár a probléma bárkinél felléphet, de nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akik a terhességük előtt is küzdöttek pajzsmirigyzavarokkal, de érdemes tudni, hogy az 1-es típusú cukorbetegek körében 3-szor gyakoribb, valamint azoknál, akiknél valamilyen autoimmun zavar áll fenn.
A túlzott terhességi súlygyarapodás megelőzéséért
A terhesség valóban fokozott tápanyagszükséglettel jár, ez azonban nem elsősorban kalóriatöbbletet jelent. Az ajánlások szerint az első trimeszterben egészséges súlyú nőknek nem kell növelniük étkezéseik energiatartalmát, és semmiképp se haladja meg a napi 150 kcal-t. A második-harmadik trimeszterben az étkezés kalóriatöbblete 300 kcal legyen. A fogantatás előtt is fennálló diabétesz vagy inzulinrezisztencia esetén orvosi konzultáció és személyre szabott táplálkozási terv ajánlott. Amire fokozott figyelmet kell fordítani, az a rostdús étkezés, az emelt ásványi anyag és vitaminpótlás. Kiemelten fontos a folsavpótlás, illetve a 4. hónaptól a vasé, de várandósság alatt magasabb a kalcium, magnézium, foszfor (50 %-kal), a jód, cink, réz, B-vitaminok és C-vitamin (25-30%-kal) iránti igény is.

Amennyiben nincs kontraindikáció, ajánlott várandósan is a rendszeres, könnyű sportolás, ami a túlzott súlygyarapodás elkerülésre mellett az általános egészségi állapotra, a vérkeringésre, egyes terhességi panaszok megelőzésére is kedvezően hat. Fontos azonban minden esetben egyeztetni a terhesgondozást végző orvossal, hogy az adott állapotban milyen mozgásforma javasolt.
Gyermekvállalás és testsúly
A testsúly alakulása és az elhízás kockázata a gyermekvállalás szempontjából nem csak a várandósság hónapjai alatt érdemel figyelmet. Érdemes már a gyermektervezés időszakában rendezni a testsúlyeltéréseket, a túl alacsony és túl magas BMI ugyanis már a fogantatást is akadályozhatja, illetve befolyásolhatja a terhesség időszakát is a baba és a mama szempontjából egyaránt. A szoptatás időszakában élettanilag inkább a fogyás indokolt, sok nő azonban ilyenkor is szed fel plusz kilókat. Az esetleges második/harmadik terhesség szempontjából is érdemes a két várandósság közötti időben elérni és megtartani a normál testtömeg-indexet jelentő súlyt. Sokszor jelentős testsúlynövekedéssel jár a szoptatás utáni időszak is a gyermek óvodába, iskolába kerüléséig. Ennek nincs élettani oka, de a tapasztalatok szerint anyukák saját étkezésüket gyakran egészítik ki gyermekük maradékának elfogyasztásával.