A szülés utáni depresszió 6 hónappal: tünetek és kezelés

Magyarországon évente hozzávetőlegesen 90000 szülés történik. A szülést követően a nők 50-85%-a egy rövidebb ideig tartó, enyhén lehangolt állapotba kerül, különösen érzékennyé, hangulata instabillá válik. Ez a természetesnek mondható testi-lelki állapot többnyire a szülést követő héten jelentkezik és pár óráig, vagy néhány napig tart. Az úgynevezett “baby blues” az újdonsült szülők 80%-át érinti. Rendkívüli fáradtságként, érzékenységként vagy szorongásként jelenhet meg. A baby blues általában két héten belül elcsitul.

Ezzel szemben a szülés utáni depresszió tovább tart és a kellemetlen érzések intenzívebbek. Elhatalmasodik rajtad a reménytelenség érzése, az állandó rossz hangulat, a sötét gondolatok, a szorongás és a bűntudat. A nyugalom és béke pillanatai egyre ritkábbak, amíg el nem nyel a sötétség. A szülés utáni depresszió egyfajta depressziós rendellenesség, amely a terhesség alatt vagy a szülés utáni hetekben kezdődhet, és több mint két hétig tart. Nem érzed magad önmagadnak - idegennek érezheted magad a bőrödben. Érzékenyebbé válsz, gyakrabban sírsz, és apró dolgok is könnyen felzaklatnak. Nyugtalannak érzed magad, és szorongás vagy pánikrohamok keríthetnek hatalmukba. A kimerültség minden testrészedben mélyen benne van, és még az ágyból való felkelés is egyre nehezebb. Lehet, hogy nagyon nyomasztó, negatív vagy önhibáztató gondolataid vannak, és úgy érzed, eláraszt a reménytelenség. Ha olyan gondolataid merülnek fel, hogy kárt okozhatsz magadban vagy a babádban, nagyon fontos, hogy azonnal segítséget kérj.

A szülés utáni depresszióban szenvedőkre a depresszió klasszikus tünetei mellett a terhességgel, a gyermek gondozásával kapcsolatos jellemzők is társulnak. A depressziós állapot az édesanyák pszichés egészségén túl a magzat ill. a csecsemő fejlődésére is komoly hatást gyakorol. A terhesség időszakában anya és születendő gyermeke nem csupán fizikai, hanem lelki értelemben vett szimbiózisban él együtt, amely együvé-tartozás a születés után fokozatosan enyhül a kisbaba fejlődésének és önállósodási törekvéseinek köszönhetően. A magzati időszak, illetve az első 2 év ilyen szempontból kiemelten érzékeny, kritikus időszak a gyermek fejlődését tekintve. A korai anya-gyermek kapcsolat alakulását az anya depressziója alapjaiban határozza meg, hiszen a csecsemő az első időszakban, kizárólag anyja által képes meghatározni magát, illetve belső, ösztönös szorongásaira, valamint a stresszhelyzetekre is édesanyjától várja a megoldást.

Többek között Hammen és munkatársai (1990) foglalkoztak azzal, hogy milyen hatással is van a gyermekre az édesanya depressziója. Eredményeik szerint a depressziós anyák gyermekeinek nagyobbik részénél depressziós tünetek jelentkeznek még 20 éves koruk előtt. Cohn és munkatársai (2012) eredményei szerint a depressziós anyák gyermekei negatívabban reagáltak a stresszre és kevésbé voltak aktívak. Az anya depressziós állapota megnyilvánulhat gyermekének viselkedésében, etetési-, szoptatási problémákban vagy abban, hogy a baba elkerüli az édesanya tekintetét.

Az anyák 10-15%-a küzd szülés utáni depresszióval. Tudnod kell: nem vagy egyedül. Talán segít, ha hallod: a legtöbb ember teljesen felépül, ha segítséget kér. Még akkor is, ha úgy érzed, hogy az életed már soha nem lesz a régi, és anyának lenni nem neked való, tényleg jobb lesz a helyzet. Az agyat ilyenkor túlterheli a stressz és a kimerültség, ami torzíthatja a dolgokat.

Miért történik ez velem? A szülés utáni depresszió okai: Az okok megértése segíthet, hogy lásd, nem vagy hibás az érzéseidért. A terhesség önmagában egy érzelmi hullámvasút, de szülés után minden sokszorozódik. Erős hormonális ingadozásokon és fizikai kihívásokon kell átesned. Újdonsült anyaként úgy érezheted, hogy elvesztetted saját identitásodat. Hirtelen minden a baba körül forog. Keveset alszol, ami kiszolgáltatottabbá tesz a mentális egészséggel kapcsolatos küzdelmekkel szemben. Valószínűleg arra számítottál, hogy ez az időszak csodálatos lesz - hiszen mindenki így írja le. Ami csak tovább fokozza a kibillentség érzését. A körülötted lévők folyamatosan azt mondják, hogy a szülőség életed legszebb időszaka, és ez csak elmélyíti a bűntudat érzését. Ha a szülésed nehéz volt, az is lehet az oka annak, amin most keresztülmész. Lehet, hogy nem érzel elég támogatást a partneredtől vagy másoktól. Lehet, hogy egyedül érzed magad ebben. A genetika is szerepet játszik. A családodban előforduló szorongás és depresszió is közrejátszhat. Lehet, hogy a terhességed nem tervezett volt, vagy negatív érzéseid vannak ezzel kapcsolatban. Ami abszolút nem jelenti azt, hogy rossz ember vagy. Kérlek, ne hagyd, hogy bárki meggyőzzön az ellenkezőjéről! Hihetetlenül erős vagy, hogy végigküzdötted ezt, és elolvasod ezt a cikket! Mit próbálunk mondani? A körülményekhez ismeretében teljesen érthető, hogy a mélyponton érzed magad. Ez határozottan nem azt jelenti, hogy amin keresztülmész, rendben van - hiszen valójában nincsen. Azt viszont jelenti, hogy nem kell hibáztatnod magadat érte.

A szülés utáni (postpartum) depresszió az anyává válás kevésbé ismert, mégis gyakori velejárója, amely a nők kb. 10-15%-át érinti. Az újdonsült anyák 50-85%-ánál jelentkezik az ún. 'baby blues', amely a hormonális változásokra, az életritmus hirtelen átalakulására és az anya-magzat szimbiózis lezárulására adott természetes reakció pl.: lehangoltság, ingerlékenység, szomorúság. Ha ez az állapot 2 hétnél tovább fennmarad, vagy fokozódik, már szülés utáni depresszióról beszélhetünk. Az anya örömtelenséget, reménytelenséget, szorongó viselkedést mutat, ami sokszor bűntudattal egészül ki, hiszen az anya képtelen megélni az anya-gyermek kötődés bensőségességét. A szülés utáni depresszió nem múlik el magától, és sokszor a szégyenérzet és az információ vagy lehetőségek hiánya miatt sok édesanya sajnos nem kér időben segítséget.

A szülés utáni depresszió tünetei

A szülés utáni depresszió tünetei általában a szülést követő 10. és 30. nap között jelentkeznek, és átlagosan 3-6 hónapig tartanak, ritka esetekben akár évekig is. A súlyosabb hangulatzavar elkülönítendő a viszonylag enyhe tünetekkel járó szülés utáni lehangoltság (baby blues) állapotától, amely csak rövid ideig - napokig, legfeljebb 1-2 hétig - tart, és kezelés nélkül is rendeződik. Ha a tünetek súlyosbodnak, és hosszabb ideig tartanak, felmerül a szülés utáni depresszió gyanúja.

A depresszió jele, ha az alábbi tünetek közül egyszerre öt tünet legalább két hete fennáll:

  • Állandó rosszkedv, indítékszegénység, levertség;
  • Gyakori sírás, elérzékenyülés;
  • Pesszimizmus, borúlátás;
  • Fokozott érzékenység;
  • Kisebbrendűségi komplexus;
  • Csökkent érdeklődés a környezet iránt;
  • Koncentrációs zavar;
  • Döntésképtelenség;
  • Fáradtság, alvászavar, gyakori álmosság;
  • Reménytelenség érzése;
  • Étvágytalanság vagy fokozott étvágy;
  • Fokozott érdeklődés a halál, a haldoklás iránt;
  • Öngyilkossági gondolatok (esetleg öngyilkossági kísérlet);
  • Visszahúzódás a társadalmi kapcsolatoktól;
  • Alkoholizmus vagy kábítószer-függőség;
  • Bűntudat, önvád.

A depresszív tünetek mellett a szülés utáni depresszió legfőbb jellemzői:

  • Túlzott aggódás a baba miatt vagy túlzott érdektelenség, közöny;
  • Félelem, hogy bánthatja a babát vagy önmagát;
  • Félelem a kontrollvesztéstől, megőrüléstől.

A fenti tünetek miatt a kismama szégyent, bűntudatot vagy elszigeteltséget érezhet, mert a hangulatzavart és a lelki problémákat sokan gyengeségnek, az anyai alkalmatlanság jelének tekintik, ami tovább rontja a kismama hangulatát.

A szülés utáni depresszió a férfiakat sem kíméli. Átlagosan 10 apa közül 1-2 megtapasztalja. A férfiak azonban gyakran másképp élik át a szülés utáni depressziót, mint a nők - például ingerlékenyek, fáradtak lehetnek, a családi életből kivonulhatnak vagy pszichoszomatikus tünetek produkálhatnak. A kockázat megnő, ha a partner is szülés utáni depresszióban szenved. Ha úgy érzed, hogy a leírtak igazak rád, találhatsz segítséget és támogatást. Az érzéseid nem a gyengeség jelei, van kiút.

Szülés utáni depresszió vagy „baby blues”? Itt vannak a különbségek és a tünetek

Az úgynevezett “baby blues” az újdonsült szülők 80%-át érinti. Rendkívüli fáradtságként, érzékenységként vagy szorongásként jelenhet meg. A baby blues általában két héten belül elcsitul. Ezzel szemben a szülés utáni depresszió tovább tart és a kellemetlen érzések intenzívebbek. Elhatalmasodik rajtad a reménytelenség érzése, az állandó rossz hangulat, a sötét gondolatok, a szorongás és a bűntudat. A nyugalom és béke pillanatai egyre ritkábbak, amíg el nem nyel a sötétség.

Szülés utáni depresszió TESZT: derítsd ki, hogy valóban érintett vagy-e

Nézzük meg, hogy hamarosan elmúló baby bluest tapasztalsz-e, vagy már szülés utáni depresszióval küzdesz! Válaszolj őszintén az alábbi kérdésekre IGEN-nel vagy NEM-mel:

  1. A szomorúság, az üresség, a szorongás és a nyugtalanság több mint 2 hete gyötör.
  2. Alig tapasztalok pozitív érzelmeket - állandóan rosszul érzem magam.
  3. Úgy érzem, nem tudom élvezni azokat a dolgokat, amelyek boldoggá tettek.
  4. Úgy érzem, nem sikerül mély köteléket kialakítanom a babámmal.
  5. Nagyon másképp képzeltem el a szülőséget. Egyáltalán nem boldogulok, és bűntudatom van miatta.
  6. Úgy érzem, a dolgok nem fordulhatnak jobbra. Reménytelennek érzem a helyzetem.

Minél többször válaszoltál IGEN-nel, annál valószínűbb, hogy amit tapasztalsz, valóban szülés utáni depresszió. Kérjük, folytasd ezekkel a kérdésekkel:

  1. Gondoltál már arra, hogy neked vagy másoknak jobb lenne, ha nem lennél itt?
  2. Elképzelted már, milyen lenne, ha elmennél, vagy elszöknél, és soha többé nem térnél vissza?
  3. Fogytán van az erőd, hogy gondoskodj magadról és a babáról?
  4. Volt már olyan gondolatod, hogy bántod a babádat, még akkor is, ha ezek a gondolatok utána megijesztettek?
  5. Heves pánikrohamokat tapasztalsz, a valóságtól való elszakadás érzését, és úgy tűnik, hogy nincs kiút?

Ha ebben a részben csak egy kérdésre is IGEN volt a válaszod, kérj segítséget a lehető leghamarabb! Foglalj le egy időpontot egy pszichoterapeutához vagy pszichiáterhez. Ha úgy érzed, hogy most segítségre van szükséged, hívd a bizalmas mentálhigiénés segélyvonalat a +36 80 414 565 telefonszámon. Támogatást és segítséget kaphatsz ítélet és előítélet nélkül. Ez nem azt jelenti, hogy gyenge vagy. Csak több fájdalmat élsz át, mint amennyit most el tudsz viselni. De ez nem tart örökké. Érzelmeid és hormonaid eltorzítják a valóságot, mert óriási stressz és kimerültség alatt vagy. Ne nézz szembe ezzel egyedül. A segítség elérhető.

Szülés utáni depresszióm vagy baby bluesom van. Hogy lehet legyőzni őket, és hol lehet segítséget kérni?

Ha úgy érzed, hogy még tudsz segíteni magadon, pszichoterapeutáink többféle módszert is ajánlanak. Elvezethetnek a kiút felé, ha még nem állsz készen a terápiára. Segítenek abban is, hogy megtudd, mikor érdemes megfontolni a szakmai segítséget.

  1. Beszélj róla: Az érzések megnevezése gyakran hatalmas megkönnyebbülést hoz - különösen, ha szégyelled magad miattuk, vagy magadat hibáztatod. Hangosan kimondva enyhítheted ezt a nehéz súlyt. Beszélj valakivel, akiben megbízol - talán egy barát, a párod vagy egy testvér segítségedre lehet. Ha ez most nem tűnik lehetségesnek, fontold meg a pszichológiai konzultáció vagy a terápia lehetőségét vagy hívjd a névtelen mentálhigiénés segélyvonalat a +36 80 414 565 telefonszámon.
  2. Légy kedves magadhoz: Ez nem a te hibád. Ez az időszak hihetetlenül kemény - még azok számára is, akik gyakran teljesen kiegyensúlyozottnak tűnnek. Ne küzdj magaddal: ismerd be, hogy most rosszul érzed magad, és ez nem ok nélkül történik. De van kiút, és ha úgy beszélsz magaddal, mint egy barátoddal, gyorsabban rátalálsz!
  3. Próbálj meg pihenni: Tudjuk, hogy ez hihetetlenül nehéz. De próbálj meg minden pillanatot kihasználni. Amikor a baba alszik, próbálj meg aludni te is. Aludj - vagy akár csak pihenj fekve - kulcsfontosságú az ördögi kör megtöréséhez. Amikor alváshiányban szenvedsz, az agyad túlélési módba lép, és robotpilótaként működik. Ezért minden sötétebbnek tűnhet.
  4. Kerüld el az elszigetelődést: Lehet, hogy most úgy érzed, el kell zárkóznod a világtól. Úgy tűnhet, ez az egyetlen kiút. Félsz kimenni a szabadba, szégyelled magad. Nem tehetsz úgy, mintha minden rendben lenne. De a társas érintkezés nagy hatással van a mentális egészségedre. Ha teheted, próbálj legalább egy kis kapcsolatot fenntartani szeretteiddel. Hívj át néha egy barátot, vagy menj ki egy kis friss levegőre.
  5. Ha olyan emberekkel találkozol, akik hozzád hasonlóan vagy hasonlónak érzik magukat, hatalmas megkönnyebbülést hozhat. Próbáld ki a csoport által szervezett eseményeket. Sok nő megosztja tapasztalatait olyan nehéz időkről, amelyeket átélnek, vagy amelyeket túléltek - ez lehet a bizonyítéka, hogy te is átvészelheted.
  6. Próbálj meg aktív maradni, enni és inni: Még egy ötperces séta is számít a ház körül. Igazán. Továbbá ne felejts el sok vizet inni, és egyél legalább egy kis, tápláló nassolnivalót. A tested megkapja a törődést, és nem marad túlélő módban.
  7. Találj egy-két pillanatot saját magadnak: Minden extra perc segít. Hosszabbítsd meg a forró zuhanyt néhány perccel, vagy játszd le a kedvenc zenédet. A zene nagy hatással van a hangulatodra, és gyakran segít enyhíteni azt a nehéz érzést, amikor egyedül vagy a gondolataiddal.
  8. Kérj segítséget: Legalább kérdezd meg a szüleidet, párodat vagy barátodat. De ha több mint két hete küzdesz, és a dolgok nem javulnak - vagy éppen rosszabbodnak -, akkor itt az ideje, hogy szakmai segítséget vegyél igénybe. Nincs mit szégyelned. A segítségkérés a az erő hatalmas jele, és a pszichológiai konzultáció és terápia valóban segít.

A szülés utáni depresszió felismerése és kezelése kulcsfontosságú - nemcsak az édesanya, hanem a baba biztonságos kötődése és egészséges fejlődése szempontjából is. Egy megfelelő szakember támogatja az édesanyát abban, hogy jobban megértse érzéseit, feltárja a háttérben álló tényezőket, és megtalálja a saját megküzdési útját. Az egyéni és párkonzultációk hatékonyan enyhíthetik a tüneteket, és segítik a gyógyulást. A segítségkérés nem a gyengeség, hanem a tudatos, felelős szülői jelenlét jele. Ez az első lépés az egészségesen működő anyaság felé.

A szülés utáni depresszió kezelése rendkívül hatékonyan zajlik: hat hónapon belül teljesen eltűnhet

A tanulmányok azt mutatják hogy a kezelt szülés utáni depresszióból jók az esélyek a teljes gyógyulásra. Mindössze három hónap terápia vagy gyógyszeres kezelés után a szülők gyakran már érzik a jelentős javulást, és a szülés után hat hónappal sokan visszatérnek a normális kerékvágásba. Ami tényleg nagy különbséget jelent!

Fontold meg a pszichológiai konzultációt vagy terápiát - csak átbeszélhetitek a dolgokat, és közösen megtalálhatjátok a tovább vezető utat. Néha a beszélgetés önmagában segít, és gyógyszeres kezelés (antidepresszáns) nem is szükséges. De ha gyógyszerre van szükség, akkor azon sincs mit szégyellni. A gyógyszerek segítenek egyensúlyban tartani az agy hormonjait a normál szinten. És ha jobban érzed magad, abbahagyhatod a szedését.

Kezelés nélkül a szülés utáni depresszió egy évig vagy tovább is tarthat. Pontosan ezért olyan fontos a kezelés. Ne nézz szembe ezzel egyedül!

Hová forduljunk segítségért és terápiáért

A Hedepy számos igazolt szakembere között biztosan megtalálod a számodra megfelelőt. Hogy könnyebbé tegyük a választást, 5 perces illeszkedési tesztünkkel segítünk megtalálni a megfelelő szakembert.

Szülők gondoskodnak csecsemőről

A szülés megváltozott élethelyzetet jelent az édesanya számára, amely örömteli és pozitív, mégis jelentős stresszel, feszültséggel jár együtt. Az új életkörülmények, a felelősség és egyéb tényezők hatására hangulatzavarok, depresszió is kialakulhat.

A frissen szült kismamák kb. 10-15%-a kerül a szülés utáni depresszió (post partum depresszió) állapotába, amely kialakulhat észrevétlenül, de a szülés utáni lehangoltság (baby blues) állapotának súlyosbodása miatt is.

A szülés utáni depresszió kialakulásának okai: A szülés utáni depresszió hátterében hormonális, szociális és pszichológiai tényezők is állnak. A várandósság idején és a szülés után is nagymértékben megváltozik a hormonháztartás, ehhez társul még az anyák fokozott megterhelése a szülést követően, illetve a csecsemőgondozással járó megnövekedett felelősség.

A mai gyermekgondozási szokások is sokat követelnek az anyáktól, ami miatt irreális elvárásaik lehetnek önmagukkal szemben, ezért aránytalanság alakulhat ki a teherbíró képességük és a csecsemő valódi vagy vélt szükségletei között.

A szülés utáni depresszióra hajlamosító tényezők az alábbiak lehetnek: szülés közben vagy utána elszenvedett stressz, traumatikus szülés; korábban fennálló mentális problémák (pl. bipoláris betegség); a családban előfordult már depresszió; párkapcsolati problémák; szociális támogatottság hiánya (rokonok, barátok); anyagi nehézségek; a partner depressziója; az élethelyzet jelentős megváltozása (költözés, gyász); anyai életkor (első gyermeket túl korán vagy későn vállaló kismamák); a korai anya-gyermek kapcsolatból hozott negatív emlékek; nem kívánt terhesség.

Az anya és gyermeke közötti kötődés fontossága

A szülés utáni depresszió kezelése: A szülés utáni depresszió jól kezelhető. Az enyhébb esetek megoldhatók tudatos odafigyeléssel, családi és lelki támogatással. Súlyosabb esetekben, ha a szülés után már eltelt egy hónap, és a tünetek nagy része még mindig fennáll, szükség lehet pszichoterápiára, esetleg átmenetileg adott antidepresszánsokra.

A pszichoterápia lehet egyéni vagy családterápia, az utóbbinál az édesapát is bevonják a problémák rendezésébe. Sok újdonsült anyuka azonban nem az ígért, rózsaszín világba csöppen, hanem egy sokkal kiszolgáltatottabb érzéssel találja szemben magát, a szülés utáni (postpartum) depresszióval. Sokáig szégyen volt arról beszélni, hogy az anyák egy része hangulatzavarral küzd a szülés után. Ma már szerencsére egyre többen vállalják fel, hogy a gyermekvállalás kezdeti szakasza rendkívül megterhelő volt számukra. Minden tizedik nő szenved hasonló panaszoktól a szülést követő hetekben, hónapokban.

A szülés utáni depresszió okai: Különösen veszélyeztetettek azok a nők, akik fiatalon vállaltak gyermeket, rossz házasságban élnek vagy egyedülállóak. A rossz anyagi körülmények, a támogató család hiánya vagy a gyermekvállalással szemben érzett ambivalens érzelmek is fokozzák a szülés utáni depresszió kialakulási valószínűségét. Fontos azonban megérteni, hogy a szülés utáni depresszió kialakulásának sokszor nincs a párkapcsolatban vagy az életkörülményekben keresendő oka. A betegség hátterében hormonális, pszichológiai és szociális tényezőket feltételeznek. Mindezen változások összessége, illetve az ismeretlen helyzetből adódó bizonytalanság válthatja ki a panaszokat.

Hormonális okok - Terhesség alatt a szervezet tízszer több női hormont termel, mint normális körülmények között. Ez a megemelkedett hormonszint a szülést követő 3 napban visszaesik a kiindulási értékre, mely változás nagyon komoly megterhelést jelent az anya számára. Az ösztrogénszint változásán túl kutatások a CRH nevű stresszhormon visszaesésének szerepét emelték ki.

Pszichológiai okok - Teljes egészében megváltozik a szülők élete, innentől kezdve alkalmazkodniuk kell a kis jövevényhez, és átmenetileg háttérbe szorítani saját vágyaikat.

Szociális okok - Sok esetben a gyermekvállalás igen komoly anyagi megterhelést ró a családra, mely szintén nehezen feldolgozható szituáció. Fokozottan oda kell figyelni azokra, akik premenstruációs szindrómától szenvednek, vagy a terhesség alatt tapasztaltak depressziós tüneteket. Gyakoribb az előfordulása azoknál a nőknél is, akik 35 éves koruk után szülnek először, vagy elhízottak (30 fölötti BMI). Nagyon érdekes, hogy újabban nemcsak a nőknél, de a férfiaknál is leírtak hasonló tünet együttest.

A szülés utáni depresszió tünetei: A szülés utáni depresszió jellemző tünetei az állandó szomorúság, sírdogálás, kedvetlenség, érdektelenség. Az anyuka nem tud örülni gyermekének, nehezen alakít ki vele kontaktust. A frissen szült nők gyakran beszámolnak arról, hogy alkalmatlannak érzik magukat az anyaságra, reménytelennek tartják a saját helyzetüket, rosszabb esetben bűnösnek érzik magukat, mert nem tudnak megfelelni a környezet elvárásainak. A szülés utáni depresszióban szenvedő kismama ingerlékeny, ideges, feszült, esetleg agresszív. Állandóan fáradt, de képtelen a pihenésre, éjszaka alvászavarokkal küzd. Étvágytalan és fogy, vagy épp ellenkezőleg, az evés az egyetlen dolog, amiben örömét leli és hízni kezd. Gyakori panasz még a koncentrálási nehézség, elfelejtenek szavakat, nem jutnak eszükbe dolgok, képtelenek dönteni adott szituációkban. Igazán komoly esetben az anyában felmerülhet az öngyilkosság gondolata vagy a megőrüléstől való félelem.

Mindezek a tünetek előfordulhatnak bárkinél, aki gyermeket hoz a világra. A szülés utáni szorongást és a jogos aggodalmakat is meg kell különböztetni a tényleges depressziótól. Amennyiben azonban a felsorolt tünetek a szülést követő 3 hónapban jelentkeznek és két hétnél tovább fennállnak, akkor postpartum, azaz szülés utáni depresszióról beszélhetünk.

A legfontosabb kérdések, melyek segítenek diagnosztizálni a problémát:

  • Észrevett-e hangulatváltozást?
  • Megváltoztak az alvási vagy étkezési szokásai?
  • Foglalkoztatja az öngyilkosság kérdése?
  • Vannak ellenséges gondolatai a gyermekkel kapcsolatban?
  • Elvesztette érdeklődését a mindennapi teendők iránt?
  • Szomorúnak érzi magát?
  • Vannak nehézségei?

A felsorolt tünetek és jelek közül néhány minden újdonsült anyukánál kialakul, de többnyire néhány óra vagy nap alatt elmúlik. Ha a tünetek súlyosak, megakadályozzák az anyukát a gyermek körüli teendők ellátásában, vagy hetekre elhúzódnak, esetleg öngyilkossági gondolatok kísérik, akkor mindenképp érdemes pszichiáterhez fordulni.

A szülés utáni pszichózis

Szülés utáni vagy gyermekágyi pszichózisnak a hallucinációkkal, táplálkozási és alvászavarral, esetleg öngyilkossági gondolatokkal együttjáró súlyos mentális zavart nevezzük. Előfordulása ritka, 1 százalék, az érintett nők többségénél már a terhesség előtt is előfordult pszichotikus epizód. Gyermekágyi pszichózis esetén azonnali orvosi kezelés szükséges.

Hogyan segíthet a pszichiáter? A pszichiáter a betegség diagnosztizálását követően javasolhat gyógyszeres kezelést és pszichoterápiát is. A gyógyszerek közül elsősorban olyan hangulatjavítókat ír fel, melyek mellett lehet folytatni a szoptatást, így a kismamának attól sem kell tartania, hogy nem táplálhatja gyermekét természetes módon. A pszichoterápia lehet egyéni ülés vagy családterápia, utóbbi során az apukát is bevonják a problémák rendezésébe.

A szülés utáni depresszió megelőzése: A legjobb természetesen az lenne, ha ki sem alakulna a betegség, így nagy szerepe van a megelőzésnek. Nagyon fontos a szülésről és a szülői feladatokról alkotott reális kép és elvárások kialakítása. Sok információhoz lehet jutni az interneten, vagy más anyukákkal beszélgetve, ezek mind segítenek a gyermeknevelés szépségei mellett annak árnyoldalát is megismerni. Ezekre a várható nehézségekre már jó előre lehet készülni. Jó, ha van a leendő anyukának olyan barátnője, akire számíthat a nehezebb időszakban is, és akivel tud őszintén, minden szégyenkezés nélkül beszélgetni, elmondani neki mindazokat az ambivalens érzéseket, amik ilyenkor megfogalmazódnak. Ha van olyan családtag, aki tud segíteni a háztartási munkában vagy a baba körüli teendők ellátásában, akkor azt nem szabad visszautasítani! Amíg más vigyáz a kis jövevényre, addig az anyuka tud pihenni, vagy magára időt fordítani. Ebben az időszakban a kisbaba körül forog a világ, de a szülőpárnak meg kell ragadni minden olyan alkalmat, amikor kicsit egymással is tudnak törődni, mert ez megerősítheti a kapcsolatukat és ketten könnyebben birkóznak meg a mindennapi nehézségekkel!

Kutatások a tápanyagok szerepéről: A terhesség alatti vaspótlás számos ok miatt fontos. Ide tartozik a vérszegénység és a véralvadási zavarok kezelése, a baba megfelelő fejlődése, a fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség, a koraszülés kockázatának csökkenése, valamint egyes kutatások szerint a szülés utáni depresszió is ritkábban fordul elő megfelelő vasellátottság esetén. Egy másik kutatás szerint a halolaj formájában fogyasztott omega-3 zsírsavak is kedvező hatással voltak a szülés utáni depresszió előfordulására. Fontos tudni, hogy bár a megelőzésben lehet szerepe a kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrendnek, kialakult betegség esetén a táplálkozás nem alkalmas a kezelésre.

Egészséges táplálkozás fontossága az anyáknak

A szülés utáni depresszió nem múlik el magától, és sokszor a szégyenérzet és az információ vagy lehetőségek hiánya miatt sok édesanya sajnos nem kér időben segítséget. A szülés utáni depresszió jól kezelhető. Az enyhébb esetek megoldhatók tudatos odafigyeléssel, családi és lelki támogatással. Súlyosabb esetekben, ha a szülés után már eltelt egy hónap, és a tünetek nagy része még mindig fennáll, szükség lehet pszichoterápiára, esetleg átmenetileg adott antidepresszánsokra.

A szülés utáni depresszió felismerése és kezelése kulcsfontosságú

tags: #szules #utan #6 #honappal #depresszio