Valószínűleg már Ön is tapasztalta, hogy a kisbabák keze sokszor olyan, mint a jégcsap. Vajon miért van így, és ad-e ez okot aggodalomra? A babák akármilyen aranyosak is, a helyes kis szokásaikat legalább annyira nehéz megérteni. A gyakori csuklás, az állandóan kapálózó kis végtagok és az egyéb érdekes szokások miértje mind-mind nagy talány lehet. Ilyen például az is, ha a baba folyamatosan rágcsálja, eszegeti a kezét. Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat, megnyugtatva a szülőket és nagyszülőket egyaránt.
Miért hideg a kisbaba keze?
A legtöbb esetben nem ad okot az aggodalomra az, hogy a kisbabák keze hideg. Dr. Randy Thornton, a Wolfson Gyermekkórház gyermekorvosa szerint teljesen normális, hogy a csecsemő keze és lába hideg. Hozzáteszi, hogy az érrendszer folyamatosan fejlődik, az erek összehúzódása és reakciója egy kisbabánál még nem úgy működik, mint egy felnőttnél. Ez az oka a legtöbb esetben ártalmatlan és az erek összehúzódásáról szól.
A csecsemők - ugyanúgy, ahogy a felnőttek - a testük belső részét, a magját próbálják melegen tartani. Amikor hűlnek, akkor elsősorban a végtagjaik hője csökken. Az érrendszer összehúzódása miatt is fontos, hogyha hideg van, a babán legyen sapka és kesztyű. Dr. Hill szerint a csecsemők is viselhetnek kesztyűt, ha az időjárás megkívánja.

A szoba hőmérséklete és az öltöztetés
Fontos az is, hogy a szobát megfelelő hőmérsékleten tartsuk, és olyan alvóhelyet biztosítsunk, mint például a hálózsák. Dr. Thornton arra is felhívja a figyelmet, hogy túl melegen sem szabad felöltöztetni a babát. Vannak szülők, akik azt gondolják, hogy nagyon fel kell öltöztetni a babát, ezért hajlamosak túlöltöztetni őket. Ha a baba izzadni kezd, akkor valószínűleg így is van, túlmelegedhet, sőt akár kiszáradhat.
Mikor jelezhet problémát a hideg kéz?
Nagyon ritkán a hideg kéz jelezhet keringési problémát, például veleszületett szívbetegséget vagy szívelégtelenséget. Vérszegénységre is utalhatnak a hideg kezek, különösen akkor, ha a baba sápadtnak is tűnik. Ijedtségre adhat okot, ha a babának kékes vagy lila a keze, lába, de Dr. Thornton megnyugtatja a szülőket, hogy ez is teljesen normális jelenség lehet.
„Amikor a baba megszületik, akkor a kezei és a lábai is kissé kékes színűek lehetnek” - mondja. Ezt acrocyanosisnak nevezzük, és teljesen rendben lévő jelenség. Az első két-három hétben látni fogjuk, ahogy rózsaszínűvé válnak a kezek és a lábak. Dr. Thornton azt javasolja, hogy ha ez a félelmünk, akkor a baba ajkát nézzük meg, ha az rózsaszínű, akkor jól van, ha kékes, akkor lehet probléma. De szinte biztos lehetsz abban, hogy a hideg kezek és lábak semmilyen bajt nem jelentenek.

A kék baba szindróma
A kék baba szindróma olyan állapot, amellyel egyes babák születnek, vagy korai életszakaszban fejlődnek ki. Jellemzője a kék vagy lila árnyalatú általános bőrszín, az úgynevezett cianózis. A kékes árnyalat a legszembetűnőbb a vékony bőrfelületeken, például az ajkakon, a fülcimpákon és a körömágyakon. Ennek oka a szív, a tüdő vagy a vér rendellenességei. A baba kékes árnyalatot vesz fel a rosszul oxigénezett vér miatt. Normális esetben a vér a szívből a tüdőbe pumpálódik, ahol oxigént kap. Ha probléma van a szívvel, a tüdővel vagy a vérrel, előfordulhat, hogy a vér nem kap megfelelően oxigént. Emiatt a bőr kék színűvé válik.
A kék baba szindróma okai:
- Veleszületett szívhibák: Noha ritka veleszületett szívhiba, a TOF (Fallot-tetralógia) a kék baba szindróma elsődleges oka. Truncus arteriosus (egy artériával születnek a csecsemők kettő helyett, tüdőbillentyű is hiányozhat), Tricuspidalis és pulmonalis atresia (a tricuspidalis és a pulmonalis billentyűk nem megfelelő működése jellemzi, amelyek a vér áramlását biztosítják a szívben), Atrioventrikuláris csatorna hiba (a szív két részre van osztva, hogy elkerüljük az oxigénnel dúsított és az oxigénmentesített vér keveredését).
- Tüdő magas vérnyomás: A csecsemő abnormálisan magas vérnyomással szembesülhet, ha a tüdőben lévő artériák száma kevesebb vagy túl szűk.
- Nitrátmérgezés: Ez az állapot nitrátmérgezésből ered. Az állapot leggyakrabban 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél fordul elő. Ilyen fiatalon a csecsemőknek érzékenyebb és fejletlenebb a gyomor-bél traktusa, amelyek nagyobb valószínűséggel alakítják át a nitrátot nitritté. Ahogy a nitrit kering a szervezetben, methemoglobint termel. Míg a methemoglobin oxigénben gazdag, nem bocsátja ki az oxigént a véráramba.
A genetika okozza a legtöbb veleszületett szívhibát. Az egészségügyi szolgáltató fizikai vizsgálatokat és teszteket végez ennek az állapotnak a megerősítésére. A kezelések az okoktól függenek. A veleszületett kék baba szindróma nem megelőzhető. Annak ellenére, hogy a kék baba szindrómának nincs konkrét kezelése vagy megelőző módszere, az okok fejlett technológiával hatékonyan kezelhetők, és ezáltal csökkentette a halálozási arányt.
Kék baba szívhibája: Fallot-tetralógia
Miért rágcsálja a kezét a kisbaba?
A kisbabáknak több olyan szokása van, amit az újdonsült szülők aggodalommal szemlélnek. Az egyik ilyen az, amikor szinte az egész öklét begyömöszöli a baba a szájába. Sok szülő gondolja azt tévesen, hogy a csecsemőkori kézrágcsálás a fogzás jele. Szakemberek azonban azt mondják, hogy a fogzás általában csak 4-7 hónapos korban kezdődik, a babák viszont ezelőtt is előszeretettel rágcsálják a kezüket.
A kézrágcsálás okai:
- Éhség jele: Van olyan elmélet, amely szerint a kisbaba azért rágcsálja a kezét, mert ez egy korai jelzése annak, hogy éhes. Emellett szintén az éhségre utalhat, ha az ajkaikat cuppogtatják, nyalogatják a szájukat, fogínyüket.
- A világ felfedezése: A babák az újszülött stádium utáni időszakban a kezeiket és a szájukat is arra használják, hogy felfedezzék az őket körülvevő világot, hiszen ez is a tanulási folyamataik részét képezi. Ilyenkor hamar eljutnak oda, hogy különböző tárgyakat fedezzenek fel azzal, hogy megfogdossák és a szájukba veszik azokat.
- Szenzoros idegek fejlődése: Egy, a Washington Post-ban megjelent írás szerint az, ahogy a kisbabák a szájukkal fedezik fel a világot, hasonló ahhoz, ahogy a felnőttek a kezeiket használják ugyanilyen okból. A felnőttek érző (szenzoros) idegeinek száma az ujjaikban nagyobb, mint a testük bármely más területén. A babáknál ezeknek az idegeknek száma a szájukban a legtöbb. Így ha a csecsemő valamit a szájába vesz, azt nem csak azért teszi, hogy rágcsálja, hanem azért, mert így ismeri meg az adott dolgot. A dolgok rágcsálása, szopizása pedig annak is egy módja, hogy a baba a szükségleteiről és a fejlettségi szintjéről információt adjon.
- Tudatos mozgáskoordináció: A kisbabák az első hetekben még nem tudatosan irányítják a végtagjaikat. Sokszor előfordul, hogy egy-egy hirtelen mozdulatuktól meg is ijednek. Később azonban, mikor már látják és tudják, hogy a kéz, amit látnak hozzájuk tartozik, akkor kezdődik a kézrágás. Gyakran megfigyelhető az is, hogy a babák az egyik kezüket a másik kezük segítségével próbálják meg a szájukhoz vinni.

Fontos tanácsok a kézrágcsálással kapcsolatban
Egyáltalán nem szükséges megtiltatni egy kisbabának, hogy a saját kezét rágcsálja. Fontos azonban odafigyelni a higiéniára. Ha még kicsi, akkor is figyelj oda rá, hogy tiszta legyen a keze. Sok baktériumot bevihet a szájába a kézrágással. Nyugodtan hívd fel az ismerőseid figyelmét arra, hogy ha szeretnék megsimogatni a babádat, akkor ne a kezénél tegyék ezt. Ne engedd, hogy idegenek séta közben megfogják a kis ujjait, még akkor sem, hogy ő nyújtja oda.
A kéz felfedezése és a fokozott nyálazás gyakran együtt jár. Figyelj oda, hogy legyen a nyakában egy textil előke, ami felszívja a sok nyálat, így nem ázik el a ruhája. Főleg szeles, hideg időben érdemes odafigyelni a bőrápolásra.