Nincs is annál izgalmasabb dolog, mint a netet böngészve azon morfondírozni, vajon a felsorolt terhességi tünetek ránk illenek-e. „Megérezted”, hogy valami történt, de szeretnél megbizonyosodni róla, hogy igazad van? A terhesség első jelei rendkívül sokfélék lehetnek, és egyénenként, sőt, terhességenként is eltérőek. Azonban számtalan olyan apró rezdülés van, amely már a menstruáció elmaradása előtt is utalhat a várandósságra.
A hormonális változások és az első hetek
A fogantatás pillanatában - mikor a petesejt és a spermium találkoznak, és robbanásszerű fejlődésbe kezdenek - a nő szervezete azonnali változtatásokba kezd, hogy a leendő magzat számára minél optimálisabb körülményeket nyújtson, fejlődését minél jobban biztosítsa. Hirtelen meglendül a hormontermelés: egyes hormonok nagy mennyiségben termelődnek, míg mások szintje teljesen lecsökken. A belső változások természetesen nem maradhatnak észrevétlenek - ezeket hívjuk koraterhességi tüneteknek.
A terhesség első hete az utolsó menstruáció első napján kezdődik. A várandósság első hetében (vagyis az új ciklus első hetében) kezdődik a havi vérzés. A menstruáció, ahogy a megelőző hónapokban is, ugyanolyan hosszú és intenzív. A várandósság második hetében petesejtek érnek a petefészkekben, és a méh nyálkahártyája fokozatosan ismét felépül, mert az utolsó ciklus során a nyálkahártya távozott a vérzéssel. A nyálkahártyának újra fel kell épülnie, hogy a megtermékenyítés után a petesejt beágyazódjon.
A fogamzóképes korú nőknél havi rendszerességgel megtörténik ez a folyamat, akkor is, ha nem terveznek gyermeket. A szervezet minden esetben felkészül arra, hogy adott esetben a kismama képes legyen kihordani a gyermeket. A második hét végén, kb. 14 nappal a menstruáció kezdete után, sok nő szúró fájdalmat tapasztal bal vagy jobb oldalon, vagy középen az ovuláció során. Attól függően, melyik oldalon jelentkezik fájdalom, lehet arra következtetni, hogy melyik petefészekből származik a petesejt.
A megtermékenyítés után pusztán orvosi szempontból a várandósság jelei nem észlelhetők, de a nők gyakran megérzik, hogy áldott állapotban vannak. Olyan lelkiállapot ez, mint például amikor az embert a boldogság és az elégedettség érzése tölti el egy nagy feladat elvégzése után.

A legkorábbi tünetek és a megérzés
Sokan már az első hónapban keresik magukon a terhesség jeleit a menstruáció előtti napokban. „Pedig én úgy éreztem, sikerült”… Nagyon sokan számolnak be arról, hogy mindenféle, terhességre utaló tünet ellenére végül kiderült, hogy mégsem fogant meg a várt baba. Ennek leginkább az a magyarázata, hogy a menstruációt megelőző tünetek (premens, PMS) és a várandósság tünetei nagyrészt fedik egymást. Vagyis a jelen utalhatnak erre is, arra is, nem lehet egyértelműen eldönteni, mi áll a háttérben.
Ha őszintén belegondolsz, eddig sosem vizsgálgattad nagyítóval magad a menzesz előtti napokban. Most viszont a gondolataid folyton akörül köröztek, hogy sikerült-e, figyeltél minden egyes rezdülésre, így feltűntek olyan apróságok, amiket korábban észre sem vettél. Mondjuk, hogy hányszor pisilsz, érzékeny a mellbimbód, fáradtabb vagy a szokásosnál stb. Jó néhányan ráadásul pszichésen is képesek enyhe tüneteket produkálni, ha nagyon szeretnének valamit érezni. Akár egy kis hányingert is, ami egyébként terhesség esetén nagyon ritka még ebben a fázisban. Erről nem tehet senki, így működik az emberi agy - hajlamos becsapni, ha nagyon vágyunk valamire.
„Biztos voltam benne, hogy nem sikerült - és mégis” A másik véglet, amikor valaki egyáltalán nem érzi a terhesség jeleit, sőt, pontosan úgy érzi magát, mint a várható vérzés előtti napokban szokta. Ugyanolyan érzékeny, ingerlékeny, fáradt, mint máskor, ezért biztosra veszi, hogy nem maradnak el a piros betűs napok. Aztán mégis elmaradnak, a teszt pedig két csíkot mutat. Ilyenkor sokan aggódva jönnek vizsgálatra: „a teszt szerint terhes vagyok, de úgy érzem, meg fog jönni, valami gond van?” Nem, nincs gond, egyszerűen csak a premenstruációs tünetek és a korai terhesség tünetei nagyon egybevágnak. Az is normális, ha érzed az alhasi fájdalmakat, a derékfájást. Ettől nem kell megijedni, nem utal semmi rosszra.
Milyen korán lehet otthon terhességi tesztet csinálni? Beágyazódási tünetek és korai terhességi teszt
A leggyakoribb korai terhességi tünetek
- Menstruáció elmaradása vagy rendellenes vérzés: Persze a szakirodalom szerint a legbiztosabb mód, ha tesztet vásárolunk, de mi van, ha ez még túl korai? Azt szokták mondani, hogy a terhességi teszt után a második legbiztosabb jel a menstruáció elmaradása. Ez azonban még korántsem jelent biztos terhességet, ugyanis rengeteg más tényező is befolyásolja a nők ciklusát. Ilyen például egy betegség vagy a felgyülemlett stressz, de akár váratlan utazás, trauma is okozhat csúszásokat. Az első igazán biztos tünet az aktuális menstruáció kimaradása, ilyenkor már érdemes venni egy tesztet. Vagy csak pár csepp van - pecsételős, barnás. Bár a legtöbb esetben ennek mennyisége csupán elenyésző, vagy legalábbis a havi vérzés töredéke. Szóval ha azt hitted, megjött, de mégsem, akkor kezdhetsz gyanakodni! Az is előfordulhat, hogy tényleg „megjön” a menstruáció a terhesség alatt, ennek ellenére van baba a pocakban. Ilyenkor az történik, hogy az embrió beágyazódott, ennek ellenére egy kis darab méhnyálkahártya mégis levált vagy egyszerűen csak a hormonok szórakoznak velünk.
- Fáradékonyság és álmosság: Ha korábban izgő-mozgó életet éltünk, és a várandósság gyanújával együtt hirtelen megrögzött mormotákká válunk, már vehetjük is a tesztet! Az állandó fáradtság, igény egy kis délutáni szunyókálásra, az esti korai lefekvés teljesen természetes következménye ugyanis a szervezetünkben zajló változásoknak. A fáradékonyság és aluszékonyság is a terhesség korai tünetei közé tartozik - az egyszeri kismama gyakorlatilag képes bárhol elaludni, és tíz óra alvás után is összetörten ébredni.
- Mellfeszülés és érzékenység: A mellfeszülés sok nőnél amúgy is a menstruációs ciklus kísérő tünetei közé tartozik, ezért azt gondoljuk, nehéz megkülönböztetni a terhesség esetén fellépő jelenségtől. Ám a valóságban azért a legtöbb nő érzi, hogy „ez most más”: egyre erősödő feszülés és érzékenység, valamint a mellek további - megszokottnál nagyobb mértékű - növekedése jellemző a korai időszakban. Megduzzadtak a melleim, amit annyira nem is bántam volna, ha közben nem váltak volna hiperérzékennyé. Még a ruha érintésétől is visítani tudtam volna. A mellek megduzzadnak, fájnak, esetleg elnehezednek. A mellbimbó megnő, bebarnul, az erek kék hálója erősebben előtűnik.
- Émelygés és hányás (reggeli rosszullét): Az egyik leggyakoribb kísérő jelensége a terhességnek a tévesen reggeli rosszullétnek aposztrofált émelygés, amely a nap bármely szakaszában jelentkezhet, s súlyosabb esetben hányásig fokozódik. Ugyan vannak, akik azt állítják, hogy már a fogantatás másnapján rosszul érezték magukat, de a hányinger is nagyobb eséllyel fordul elő a beágyazódás utáni időszaktól. Az émelygést, hányást az elsőszámú tünetek között említik a könyvek, de ezek csak később jelentkeznek, amikor a petezsák is elkezd kialakulni, úgy a 6. A 6. hét után a szervezet észleli a „betolakodót” és úgy reagál rá, mint valamilyen mérgezés esetén.
- Hangulatingadozás: Tegnap és tegnap előtt is váratlanul sírva fakadtál? Mi nők, amúgy is hajlamosak vagyunk az ilyesmire, pláne a menstruáció előtti feszült napokban. Általános tünet, hogy a nő már akkor jelentős hangulatváltozásokon esik keresztül, mikor még nem is sejti a bérlő jelenlétét. Ha egyik másodpercben tele szájjal szakadsz a nevetéstől, de a másikban elsírod magad egy reklámon, vagy úgy érzed, ilyen szomorú még életedben nem voltál, élj a gyanúperrel, hogy gyerek van a dologban!
- Étvágyváltozás és szagérzékenység: Eddig sem szeretted, ha az orrod alá bagóznak, most viszont fel tudnál robbanni, annyira irritál a füst? Eddig szeretted párod parfümjét, de most valahogy arra vágytál, bárcsak sima szappannal mosakodna? Hiába volt ősz és haldokoltak már a virágok, én mégis olyan élesen éreztem az illatukat, mintha csak épp most bontogatnák a bimbóikat. Ez egyfelől nagyon tetszett, másfelől voltak kellemetlen hátulütői is: elviselhetetlennek éreztem egy csomó szagot. Fokozódik az étvágy.
- Testhőmérséklet emelkedése: Egy női cikluson belül mindenkinek változik a testhőmérséklete, ez teljesen normális „tünet”. Éppen ezért nehéz meghatározni, hogy az adott pillanatban mi okozza a változást, hiszen a peteérés időszakában a legtöbb nő testhőmérséklete megemelkedik, és vannak olyanok, akiknél csak a menstruáció megjelenésével csökken le az érték. Azonban számtalan nő számolt be arról, hogy a 4-5. hét környékén a hőmérsékletnövekedés tartósnak bizonyult.
- Gyakori vizelési inger: A kellemetlen jelenség szintén utalhat arra, hogy kisbabát vársz, ám a gyakori vizelési inger inkább a fogantatástól számolt 6-7. hét környékén tapasztalható. Gyakrabban kell rohangálni a vécére - az állandó vizelési inger hátterében a megduzzadt méh áll és persze a hormonok.
- Szédülés, ájulás: A fáradtság egyik kísérő tünete lehet, ha megszédülünk, esetleg el is ájulunk. Előfordulhat szédülés, rosszabb esetben ájulás is. Ez a vércukorszint ingadozással áll összefüggésben állítólag - a vércukorszint a terhesség korai szakaszában csökken, később azonban emelkedik.
- Puffadás és székrekedés: A terhességi hormonok hatására lelassult bélműködés bizony gyakran megviccel minket, nőket.
- Alhasi fájdalom, görcsök: Már említettük, hogy létezik egy „mindjárt meg fog jönni”-érzés, amelynek tüneteihez hozzátartozhat a menstruációs fájdalomhoz hasonló görcs, esetleg a peteéréskor érzett szúrás azon az oldalon, ahonnan az ivarsejt kilökődött. Én megijedtem, mikor a már pozitív teszt tudatában szurkálást, nyilalló fájdalmat éreztem a hasam alsó részén. Szerencsére az orvos és a védőnő is megnyugtatott, hogy ez teljesen természetes tünet - a méhszalagok nyúlását jelzi.

Mikor érdemes tesztet csinálni?
A legtöbb szakirodalom azt ajánlja, hogy ilyenkor vegyél egy terhességi tesztet! Ma ugyanis a legtöbb boltban már kaphatóak olyan eszközök, amelyek az orvosi eljárásokhoz hasonló pontossággal működnek. A legjobb darabok már tíznapos terhességet is ki tudnak mutatni, ami azt jelenti, hogy a várható menstruáció előtt négy nappal elvégezhetjük a tesztet. A szervezetünk ekkor - a megtermékenyített petesejt beágyazódásának idején - olyan mennyiségű terhességi hormont (hCG) termel, amely műszerrel kimutatható.
Ha ezek közül több tünetet észlel az ember, érdemes elballagni a gyógyszertárba, és venni egy nagy érzékenységű tesztet. Ha nem jött meg a mensid, és pozitívat teszteltél, nagyjából az utolsó menstruációt követő 6-7. héten érdemes leghamarabb orvoshoz menned, amennyiben minden oké.