A magzat abortusza: áldozat és a gonosz nézőpontjai

Az abortusz kérdése mélyen érinti az emberi élet, az erkölcs, a vallás és a társadalom alapvető értékeit. A vita gyakran heves, és számos nézőpont ütközik egymással, különösen, ha az abortuszra mint a "gonosz" megnyilvánulására tekintünk. Ez a cikk az abortusz körüli összetett problémát tárgyalja, hangsúlyozva a megelőzés, a kríziskezelés és az abortusz utáni gyógyulás fontosságát, valamint a téma lelki és társadalmi dimenzióit.

A várandósság szakaszai és az emberi magzat fejlődése

A szervezett életvédelem ereje Kárpátalján

Palojtay Márta huszonhárom éve költözött Budapestről Kárpátaljára. Tíz évvel ezelőtt munkatársaival együtt a semmiből elindította a szervezett életvédelmet Kárpátalján, ami felöleli a megelőzést, a kríziskezelést és az abortusz utáni gyógyulást is. Kárpátalján, ahogy az egész volt Szovjetunióban, a nők 90 százaléka esett át abortuszon, sokszor többön is. Akkoriban ez volt a bevett „családtervezési” eljárás. A nőknek azt mondták: ez csak egy sejtcsomó, még nem ember. Palojtay Mártáék plakátkampányt indítottak - ami 1,7 millió embert szólított meg -, és ennek hatására 50 százalékkal lecsökkent az abortuszok száma. Nem csak a nőket, a férfiakat is megszólították.

Kárpátalja térképe kiemelve a programban részt vevő városokat

Az abortusz lelki terhei és a gyógyulás útja

Az abortuszon átesett nőknek óriási lelkipásztori segítségre van szükségük. Ez teljesen más bűn, mint a többi. A magzatukat elvető nők nem hiszik el, hogy ezt az Úristen megbocsátja nekik. Tömegesen vannak köztük olyanok, akik soha vagy évtizedekig nem merik ezt a bűnt meggyónni. Előfordul az is, hogy azt mondják: elhiszem, hogy a Jóisten megbocsát, de magamnak soha nem tudok megbocsátani. Szabad, befogadó terekre lenne szükségük, ahol előjönnek a fájdalmak. Palojtay Márta példaként hozta fel azt, ahogyan Jézus viselkedett a házasságtörő asszonnyal, ez a hozzáállás teszi lehetővé, hogy begyógyuljon a bűn okozta seb.

Az abortusz következményei

Sok nő elfojtja az abortusz okozta fájdalmát, s ennek következménye lehet a depresszió, az alkoholizmus vagy az az állapot, amikor minden lefagy a nő lelkében, nem tud örülni, nevetni, rossz embernek, anyának tartja magát. A tapasztalatok szerint a házasságok 80 százaléka megromlik az abortusz után, de a gyermekekre is károsan hat, mert elgondolkoznak azon, hogy talán annak köszönhetik a létüket, hogy jó időben születtek, ha problémás időszakban fogantak volna, ők sem élnének.

Az abortusz megtagadott nők mentális és fizikai egészségére gyakorolt ​​hatásai | NBC4 Washington

A bocsánat és a gyógyulás

A gyógyulások érdekében végzett lelkigyakorlatok fontos része tudatosítani az anyában, hogy elvetett gyermeke nem haragszik rá. A nők legkínzóbb kérdése, hol van a gyermekük lelke. Az Evangelium vitae kezdetű enciklikájában II. János Pál pápa azt írta, hogy az abortuszon átesett anyák bocsánatot kérhetnek gyermeküktől, akik már az Úrban vannak, ott pedig, az Úr fényében nincsen már harag, neheztelés.

Wiesława Kowalska, a "Szabadulás az abortusz utáni bűntudat terhétől" című könyv szerzője, pedagógus, négy gyermek, hat unoka és egy nagyszerű férj édesanyja. Előadásában csaknem négy évtizedes életvédelmi tapasztalatairól beszélt. Több ezer találkozót vezetett eddig szerte a világon, melyeket sok kegyelem és csoda kísért, hogy Isten ezek által kivezessen a bűnből a szabadságba.

Wiesława Kowalska előadása a gyógyulásról

Statisztikák és a társadalmi felelősség

Kutatások bizonyítják: 600 százalékkal magasabb az öngyilkosok aránya azoknál, akik elvetették a magzatukat. Akik viszont kezdetben nem akarták, de végül mégis megszülték a gyermeket, 55 százalékban kiegyensúlyozottabbak azoknál, akik az abortusz mellett döntöttek.

Palojtay Márta egyértelműen fogalmazott: Isten az életet akarja, ezzel szemben a gonosz célja elvenni azt; legyőzéséhez elmélyült imádságra van szükség, ezért a kárpátaljai életvédők kezdettől fogva hetente tartanak szentségimádást, és folyamatosan kapják a kegyelmet. Leszögezte: társadalmi szinten kell föltenni a kérdést:

„ha a védett madártojás ellopása több millió forintos büntetéssel jár, hogy van az, hogy az emberi magzat elpusztítása természetes?”
Összehasonlító grafikon az abortusz és az öngyilkosság arányáról

Történelmi és társadalmi párhuzamok

Palojtay Márta a rabszolgaság intézményéhez hasonlította a mostani helyzetet: volt idő, amikor normálisnak tekintették, hogy a társadalom bizonyos csoportjait a bőrük színe, az állapotuk alapján nem tekintették embernek. De voltak, akik nem fogadták el ezt az ideológiát, és küzdöttek ellene, és ma elborzadva tekintünk arra az időre, amikor egy másik embert egyszerűen tárgyként kezeltek a „tulajdonosaik”.

„Hiszem, hogy eljön az idő, amikor ugyanígy néznek majd vissza arra a korra, amikor bizonyos embereket a koruk (magzati) és tartózkodási helyük (anyaméhbeli) alapján lehet negatívan megkülönböztetni, tulajdonként kezelni.”

Wiesława Kowalska felidézte, hogy hazájában, Lengyelországban a szocializmus évtizedei alatt évente 1 millió abortuszt végeztek. Hasonló volt a helyzet más volt szocialista országokban is, így Ukrajnában és Belaruszban, voltak családok, melyekben tizenhét-húsz abortusz történt. Jellemző volt ezekben a családokban az alkoholizmus, az öngyilkosság, a megszületett gyerekekkel való rossz kapcsolat.

Abortuszok száma a szocialista Lengyelországban

A következő táblázat szemlélteti az abortuszok számát Lengyelországban a szocializmus évtizedei alatt:

Időszak Éves abortuszok száma (átlag)
Szocializmus évtizedei 1 000 000

A lelki adoptálás és a bűntudat terhe

Kowalska asszony visszaemlékezett az 1996-os esztendőre, amikor a grodnói (hrodnai) székesegyház papjai nem tudták feloldozni az abortuszt elkövető anyákat, mert nem fogadták el, hogy amit tettek, az bűn. Ekkor Wiesława Kowalska a lelki adoptálás imáját mondva járta Grodno utcáit, kérve a Szűzanya közbenjárását, és estére 5 ezer nő jött el a székesegyházba. Elmondta nekik, hogy az abortuszon már nem tudnak segíteni, de a lelki adoptálással megmenthetnek egy életet - ha kilenc hónapig imádkoznak érte. A Jóisten nagyon szereti őket, szeretné, ha elhinnék, hogy megbocsát nekik, helyezzék bűnüket, fájdalmukat Jézus keresztjére. Új életet ad számukra, vigyék el Krisztus szeretetét másokhoz.

Szűz Mária ábrázolása, mint a lelki adoptálás szimbóluma

Férfiak szenvedése és a családi dinamika

Kiemelten fókuszált a férfiak szenvedésére: bennük rendszerint csak az abortusz megtörténte után, évekkel később tudatosul, hogy milyen szenvedést okoztak a feleségüknek, családjuknak, és ilyenkor úgy érzik magukat, mintha valamelyik testrészüket amputálták volna. Az előadó arra is figyelmeztetett, hogy az a nő, aki abortuszt hajt végre, a halál lelkét viszi be a családjába. Kowalska asszony egyértelműen leszögezte: mivel magunkban gyengék vagyunk, egyedül Jézus tud bennünket a halál lelkétől megszabadítani. Őhozzá pedig leghatékonyabb közbenjárónk földi édesanyja, Szűz Mária. Ő vezet keresztül minket a kereszten. Vannak reménytelennek látszó helyzetek, de a Jóisten megadja az erőt a szenvedések elviseléséhez, segítő emberek és a gyógyítás segítségével.

Az abortusz megtagadott nők mentális és fizikai egészségére gyakorolt ​​hatásai | NBC4 Washington

Az életvédelmi mozgalmak üzenete

Délután életvédő kerekasztal-beszélgetésre került sor a CitizenGo, az Emberi Méltóság Központ, a Fiatalok az Élet Szolgálatában (FÉSZ), a József Szövetség és a Jövője Van Mozgalom képviselőinek részvételével. Keresztes Ilona, a Kossuth Rádió Vendég a háznál című műsorának szerkesztője, a FÉSZ alapítója szerint sokszor óvatosak vagyunk a legalapvetőbb igazságok kimondásában, miközben Nyugaton hajmeresztő dolgokat mondanak ki. Föltette a kérdést:

„miért nem merjük világosan megmondani, hogy mi a jó, mi a rossz, ez az élet, az a halál? Ezt meg kell tennünk, a bűnt néven kell neveznünk, de szeretettel, ítélkezés nélkül. Ne féljünk, az élet irányába kell mennünk, abból csak jó jöhet ki.”
Életvédő szervezetek logói és képviselőik

A magzat státusza és a társadalmi diskurzus

Surányi-Vadas Tímea, a Van Jövője Mozgalom koordinátora úgy fogalmazott, hogy ma a harc a leggyengébbekért zajlik, a legnagyobb veszélynek az anya méhében lévő magzat van kitéve, pont ott, ahol a legnagyobb biztonságban, védettségben kellene lennie. A halált hozó sátán működése jól érzékelhető a családok szétesésében. Az, hogy mennyire megváltozott a magzathoz való viszony, lemérhető a névváltozásokon is: először volt az áldott állapot, aztán a várandósság, az állapotos, a terhes, ma pedig már: fogamzásgátlási hiba. A csángóknál van egy szép kifejezés: van jövője, ebből származik a mozgalom neve is. Surányi-Vadas Tímea felhívta a figyelmet: a II. világháborúban összesen 40 millió volt az áldozatok száma.

tags: #magzat #abortalasa #aldozat #az #gonosz