Gy. Németh Erzsébet (Budapest, 1962. január 21. -) magyar politikus, országgyűlési képviselő, a Fővárosi Közgyűlés tagja, és a Demokratikus Koalíció alelnöke. 2019. november 5. és 2022. május 2. között Budapest főpolgármester-helyettese volt.
A budapesti Steinmetz Miklós Gimnáziumban (jelenlegi nevén: Sztehlo Gábor Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium) érettségizett, majd a Budapesti Tanítóképző Főiskolán általános iskolai tanítói diplomát szerzett 1984-ben. Ezt követően az ELTE Tanárképző Főiskola Karán földrajz szakos tanári diplomát szerzett 1988-ban, és 2000-ben az ELTE Bölcsészettudományi Karán kulturális menedzser képesítést is szerzett.
1993 óta az MSZP tagja, 1994 óta pedig a Fővárosi Közgyűlés tagja, ahol 2000-ig frakcióvezető-helyettes, majd 2000-től 2006-ig frakcióvezető volt. A Szociális és Lakásügyi Bizottságnak előbb tagja, majd alelnöke volt. 2002-ben és 2006-ban a budapesti listáról jutott a Parlamentbe, ahol 2008-2010 között az önkormányzati és területfejlesztési bizottság elnöke volt. A 2019. és a 2022. évi választásokon is mandátumot szerzett.

Családi háttér
Gy. Németh Erzsébet családanya, fia Dani 11 éves. Férje, Gyuricza Sándor a motorozás szerelmese, s hobbijának megfelelően alkatrészüzletet vezet. Családi házukat a XVII. kerületben építették fel.
„Szép gyermekkorom volt”, emlékszik vissza a jelöltasszony, „békés, családias volt a környezet, baráti a társaság”. A közlekedési vállalat, ahol szülei dolgoztak, olyan volt, mint egy nagy család, természetes volt, hogy a BKV-s csemeték megismerhették szüleik munkahelyét. Mi több, Gy. Németh Erzsébet gyermekkorában suttyomban még villamost és kishajót is vezetett. Ennek a kötődésnek köszönhette, hogy amikor a hannoveri villamosokról dúlt a vita a közgyűlésben, neki családi "szakértő" is adhatott tanácsot.
Politikai karrierjének kezdetei és fontosabb állomásai
Az érettségi után a Havanna lakótelep óriási iskolájában képesítés nélküli tanítóként kezdte pályafutását, majd felvették a tanítóképző főiskolára, ahol testnevelés szakon végzett. Közben is sokat foglalkozott a gyerekekkel, s mert jól ismerték, felvették a XVIII. kerületi úttörőházba pedagógusnak. Először a gyerekek szabadidejének megszervezése volt a feladata, majd később ő lett a kerületi úttörőelnök. Számos nyári tábort szerveztek, s ezekre visszagondolva sajnálja igazán, hogy egy-két iskolát kivéve nem működnek gyermekszervezetek, nagyon kevés az izgalmas, romantikus és olcsó nyári tábor, ezzel szemben sok az utcán kóborgó, magára hagyott gyermek.
1988-tól már a budapesti úttörőelnökség titkára, majd az alakuló Baloldali Ifjúsági Társulás választási irodavezetője lett. Ez volt a politikusi pálya kezdete, hiszen innen vezetett az út az MSZP-be, s 1994-ben a fővárosi közgyűlésbe. Itt először frakciótitkár lett, dolgozott a kulturális és a szociális bizottságban. Közben tanári és kulturális menedzseri diplomát is szerzett. 1998-ban frakcióvezető-helyettessé választották, majd 2000-ben a szocialista frakció vezetőjévé választották. A Tízek Társaságának tagjaként Medgyessy Péter kampányának is tevékeny részese volt, s mint mondja, szerzett elegendő muníciót az önkormányzati választásokra is. A tavaszi országgyűlési választások során a budapesti listáról jutott be parlamenti képviselőnek.
Gy. Németh Erzsébet (DK) - Törvényalkotási Bizottság kisebbségi véleménye
Közéleti viták és jogi eljárások
Gy. Németh Erzsébet azzal vádolta Pölöskei Gáborné Áder Annamáriát, hogy 2011-ben, amikor először merült fel a gyanúja, hogy a bicskei gyermekotthon vezetője pedofil cselekményt követ el, húga tudomást szerzett az ügyről és nem tett semmit. Ezt a vádat Áder János volt köztársasági elnök tavaly márciusban az állami rádióban felidézte.
Gy. Németh Erzsébet egy március 3-án tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy Áder Annamária vezette 2011-ben a Főváros Oktatási, Gyermek- és Ifjúságvédelmi Főosztályát, aminek már akkor jelezte két dolgozó, hogy a bicskei gyerekotthon igazgatója belenyúlt egy kisgyerek nadrágjába. Gy. Németh szerint ezzel párhuzamosan Áder Annamáriát elő is léptették, így a kegyelmi ügyben kulcsszerepet betöltő Balog Zoltán minisztériumában lett államtitkár.
Áder János ezzel szemben elmondta, Pölöskei Gáborné Áder Annamária, az akkor főosztályvezető húga felmentette a munkavégzés alól az igazgatót, fegyelmi eljárást indított és büntetőfeljelentést tett, amelynek nyomán 11 hónapig nyomoztak.
Az atv.hu megkeresésére Gy. Németh elmondta, hogy megkapta elektronikus úton a bíróság elsőfokú ítéletét, amely már január 6-án megszületett: e szerint megszüntették az ellene rágalmazás vétsége miatt indított eljárást. Az ítélet szerint a DK-s politikus közérdekből tette kijelentéseit, Pölöskei Gáborné Áder Annamáriának tűrnie kell, Gy. Németh állításai nem alkalmasak a becsület csorbítására.
