A terhességi cukorbetegség okai, tünetei, kezelése és megelőzése

A terhességi cukorbetegség, más néven terhességi diabétesz vagy gesztációs diabétesz mellitus (GDM), egyre gyakoribb jelenség, amely a várandós nők körülbelül 3-10%-át, sőt világszerte 5-10%-át érintheti. Ez az állapot akkor alakul ki, amikor a várandósság során a hormonális változások miatt a szervezet inzulinérzékenysége csökken, ami a vércukorszint megemelkedéséhez vezet, és kialakul az úgynevezett terhességi inzulinrezisztencia.

Bár minden terhességi szövődmény aggasztó, van jó hír is. A terhesség alatt egészséges táplálkozással, testmozgással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel segíthet a terhességi cukorbetegség kordában tartásában. Fontos tudatosítani, hogy a terhességi cukorbetegség nemcsak a babára, hanem az anyára is hatással lehet. Megnő a 2-es típusú cukorbetegség kockázata a szülés után, ezért fontos a szülést követő utóellenőrzés is.

Miért alakul ki a terhességi cukorbetegség?

A kutatók még nem tudják pontosan, hogy egyes nőknél miért alakul ki terhességi cukorbetegség, másoknál pedig miért nem. Általában különböző hormonok működnek a vércukorszint kordában tartása érdekében. A terhesség alatt azonban a hormonszintek megváltoznak, ami megnehezíti a szervezet számára a vércukor hatékony feldolgozását.

A terhesség fenntartása a kismama szervezetében lejátszódó bonyolult hormonális folyamatoknak köszönhető. A méhlepényben termelődő hormonok, például a human placentaris laktogén (hPL), hatására a kismama szövetei ellenállóbbá válnak a vércukor-szabályozó hormon, az inzulin ellen. Az inzulin segíti a szöveteket abban, hogy a vérből felvegyék a cukrot, és energiát termeljenek - ez ebben az esetben nem történik meg, a cukor a vérben marad. A kialakuló állapotot inzulinrezisztenciának nevezzük, amely a legtöbb esetben csak átmeneti.

Amennyiben az inzulinrezisztencia már olyan mértékű, hogy a hasnyálmirigyben termelődő inzulin mennyiségének megemelésével sem áll vissza a normál vércukorszint, kialakul a terhességi cukorbetegség. Ha a hasnyálmirigy nem tud megfelelő mennyiségű inzulint előállítani - és az előállított inzulin sem tudja a hatását kifejteni -, akkor a vércukorszint megemelkedik. Még ha az étkezésünk viszonylag rendszeres is, fontos odafigyelnünk arra, hogy lemenjünk étkezés után sétálni, a vércukorszint csökkentése céljából.

A hasnyálmirigy működése és az inzulinrezisztencia

Rizikófaktorok

A terhességi diabétesz bárkinél előfordulhat, mégis vannak olyan kismamák, akiknél különböző rizikófaktor áll fenn. Ezek ismerete hasznos még a terhesség előtt:

  • 35 évesnél idősebbek.
  • Túlsúlyos nők (BMI >30).
  • Asszisztált reprodukcióval (mesterséges megtermékenyítéssel) megfogantak.
  • Családi kórtörténetben szerepel a cukorbetegség.
  • Előző várandósság során is volt gesztációs diabéteszük.
  • Várandósság előtt már inzulinrezisztencia (IR) alakult ki.
  • Korábban előfordult koraszülés, méhen belüli elhalás, fejlődési rendellenességgel világra hozott gyermek.
  • Több mint 4000 grammos baba világrahozatala.
  • Ikerterhesség.
  • Terhességi magas vérnyomás.
  • Kortikoszteroidokat szed a kismama.
  • Policisztás ovárium szindróma (PCOS) vagy egyéb, inzulinrezisztenciával összefüggésbe hozható betegség.

A terhességi cukorbetegség tünetei

Sok esetben nincsenek feltűnő jelek, ezért is különösen fontos a szűrés. A terhességi cukorbetegség alattomosan, szinte észrevétlenül alakulhat ki, hiszen a tünetei rendkívül enyhék, vagy egyáltalán nem jelentkeznek. Ez az állapot a legtöbbször nem okoz észrevehető jeleket vagy tüneteket. Azonban, ha csak gyanítjuk is a terhességi cukorbetegség lehetőségét, minél hamarabb forduljunk orvoshoz.

Az általános diabéteszszűrés várandósoknak egy terhességi protokoll alapján történik. A szűrővizsgálatok ezért is létfontosságúak: van, akinek annyira tünetszegény a betegsége, hogy csak ezek során derül fény rá. A terhességi cukorbetegség általában nem okoz specifikus tüneteket, de a magas vércukorszintre jellemző tünetegyüttes figyelhető meg:

  • Fáradtság.
  • Homályos látás.
  • Fokozott szomjúságérzés.
  • Gyakori vizelési inger.
  • Horkolás.

A terhesség alatt normális a fáradtság érzése, de a terhességi diabétesz ezt tovább fokozhatja. A vércukorszint ingadozásai miatt előfordulhat, hogy időnként homályosan látunk, ami ilyenkor különösen félelmetes lehet. Ezek a tünetek nem feltétlenül jelentkeznek minden esetben.

Diagnosztizálás és szűrővizsgálatok

A terhességi cukorbetegség specifikus tünetek hiányában legtöbbször csak a rutin-szűrővizsgálatok során kerül diagnosztizálásra. Az orvosok különböző protokollokat követnek, attól függően, hogy a kismama inzulinrezisztenciában szenved-e, volt-e már ilyen problémája, vagy nincsenek nála rizikófaktorok.

Ha Önnél átlagos a terhességi cukorbetegség kockázata, akkor valószínűleg a második trimeszterben - a terhesség 24. és 28. hete között javasolt a terheléses vércukor vizsgálat. Ez a rutinszűrés kötelezően történik, ekkor a szokásos laboratóriumi vérvétel során az éhgyomori vércukrot is ellenőrzik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt alakult ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszában, 10-12. héten történik a cukorterhelés.

Terhességi cukorbetegség szűrővizsgálat ütemezése

Terheléses cukorvizsgálat (OGTT)

A terheléses vércukorvizsgálat 75 gramm glukózzal történik, ez a standard orális glükóztolerancia teszt (OGTT). A vizsgálat két vérvételből és egy standard orális terhelésből áll. Az első vérvétel után a kismama elfogyaszt egy 75 grammos glükózoldatot. Ezt követően 120 perccel később ismét vért vesznek tőle, az eredményeket pedig a szakorvos kiértékelésére bízzák.

Alapvetően kétféle értéket kell figyelembe vennünk: az éhomi és a 120 perces értéket. A diagnózist vércukor terhelés eredménye alapján lehet kimondani.

Terhességi cukorbetegség értékek

Éhomi vércukorszint 120 perces vércukorszint
Normál vércukorérték 4,1-5,6 mmol/l <5,6 mmol/l
Terhességi hiperglikémia >5,6 mmol/l 7,8 mmol/l
Terhességi diabétesz >7,0 mmol/l >11,1 mmol/l

Amennyiben az éhomi szint emelkedettebb (>5,6 mmol/l), de nem éri el a 7,0 mmol/l-t, és a 120 perces érték is 7,8 mmol/l alatti, az még terhességi hiperglikémiának tekinthető. Ilyenkor életmódváltás és fokozott vércukorvizsgálat szükséges. Ha a terhességi diabétesz igazolódik, akkor mielőbb diabetológus szakorvost felkeresni létfontosságú a további teendők céljából.

Terhességi cukorbetegség: Miért tesztelnek minden nőt, hogyan kezelik, és mit jelent ez a baba számára?

A terhességi cukorbetegség hatása

A terhességi cukorbetegség, amilyen alattomosan jelentkezik, olyan veszélyes lehet - ám szerencsére könnyen elkerülhető és kezelhető, ha időben felismerik. Kezeletlen esetben a méhlepény idő előtti elöregedését, a magzat elhalását és koraszülést is eredményezhet. Ez az állapot a magzatra és az anyára is veszélyes.

Hatása a magzatra

A várandósság alatt a kismama gesztációs diabétesze, főleg, ha az kezeletlen marad, a magzatra is hatással van, nála is szövődmények alakulhatnak ki, melyek a szülés körülményeit és a baba születés utáni életét is befolyásolhatják:

  • Méhlepény-elégtelenség: A méhlepény sejtjei károsodhatnak, így romlik a baba oxigén- és tápanyagellátottsága, miközben cukorból sokkal többhöz jut, mint kellene. A magzat fejlődése elmarad és akár a szervei is károsodhatnak.
  • Nagyobb születési súly (makroszómia): A méhlepényen keresztül a baba több cukorhoz juthat, ha az anya vércukorszintje magasabb. A túl sok cukor miatt a baba hasnyálmirigye több inzulint fog termelni, hogy a fölösleges cukrot felhasználja, így kialakul a súlytöbblet. Megfigyelhető még a magzaton ödéma is, mely tovább gyarapítja a testtömegüket. A nagyobb babák születéskor sérülékenyebbek, és az anyuka számára is nehezebb a szülés.
  • Nagyobb hasi szervek: A nagyobb súlygyarapodás hatással van a születendő gyermek szerveire is. A máj, szív, lép megnagyobbodhat.
  • Koraszülés kialakulásának kockázata: A koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt, de akár a szülészorvos is kezdeményezheti a baba születésének idő előtti megindítását. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek nagyobb súlyú és veszélyezteti a baba vagy az anyuka egészségét.
  • Problémásabb alkalmazkodás az anyaméhen kívüli élethez: Nagy ilyenkor az esélye annak, hogy a baba betegen születik: lép-, máj- vagy szívmegnagyobbodással.
  • Magasabb esély a cukorbetegségre: A magzat hajlamosabb lehet a cukorbetegségre a későbbi életében.

Hatása a kismamára

Az anyáknál nagyobb a spontán abortusz, a császármetszés, illetve a problémás szülés kockázata. A várandós kismama többek között a terhességi toxémiát, a magas vérnyomást, a spontán abortuszt és a koraszülést is kockáztatja, ha nem tesz a terhességi cukorbetegség ellen. A terhességi cukorbetegségben szenvedő nők a következő kockázatokkal nézhetnek szembe:

  • Fertőzések fokozott kockázata: Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések.
  • Toxémia (preeklampszia): Néhány nőnél kialakulhat a toxémia. Tünetei a magas vérnyomás, az extrém ödémásodás (lábdagadás, arc és szemkörüli vizenyő) és a vizeletben fehérje megjelenése. A toxémia életveszélyes is lehet az édesanya és a kisbabára nézve is, így gyors kezelésre van szükség.
  • A 2-es típusú cukorbetegség kockázatának növekedése: A szülés után megnő a 2-es típusú cukorbetegség kockázata.

Terhességi cukorbetegség kezelése

A terhességi inzulinrezisztencia kezelése egyénre szabott. A kezelés célja az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszint biztosítása, a kismama és a baba egészsége érdekében. Ez a kezelés nem csak gyógyszeres terápiából áll, hanem egy team munka, ahol terhességi diabétesz kezelésében jártas diabetológus szakorvos, dietetikus és mozgásterapeuta közösen segít az optimális vércukorszint elérése érdekében.

A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismama 2 hétre szigorú, 160g-os diétát tart. Emellett az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával vércukormérést végez. Ezeket az értékeket a diabetológus értékeli, és eldönti, hogy szükség van-e inzulin terápiára, vagy csak a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás szükséges.

Diabetológus, dietetikus és mozgásterapeuta együttműködése

Terhességi cukorbeteg diéta

A terhesség alatti diéta nem fogyókúrát jelent, hanem tudatos étkezést, amely figyelembe veszi az anya és a magzat igényeit is. A legfontosabb lépés a megfelelő étrend kialakítása. Az étkezések gyakorisága hasonló a 2-es típusú cukorbetegség diétás kezeléséhez, azaz az étrend vázát a rendszeres, napi ötszöri-hatszori étkezés adja, emellett számba kell venni az energiatartalmat és a tápanyagok összetételét.

Első körben az ingadozó, naponta más-más időpontokban történő étkezést kell kiiktatnunk a napjainkból. Emellett az étkezések tápanyagtartalma is mindig fix: a gesztációs diabétesz diétája ugyanis egy mennyiségi diéta. A dietetikus ilyenkor előírja, a nap melyik időszakában mennyi szénhidrátot kell elfogyasztanunk.

Lehetőség szerint kerülni kell az egyszerű cukrok fogyasztását, érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és teljes értékű, állati fehérjét fogyasztani. A cukros sütemények, üdítők és a fehérlisztből készült pékáruk hirtelen „dobják meg” a vércukorszintünket - aztán amilyen gyorsan energiát nyerünk belőlük, olyan hamar el is erőtlenedünk utána.

A terhességi cukorbetegség étrendi kezelésének lényege, hogy ne emelkedjen meg a kismama vércukor-értéke. A gyors felszívódású szénhidrátokat tartalmazó köretek, mint a burgonya, a fehér rizs és a fehér lisztből készült tészták, szintén tiltólistásak. Azok az élelmiszerek is mellőzendők, amelyek hirtelen és nagy mértékben emelik a vércukorszintet. Ezek közé sorolhatók a befőttek, a szőlő, valamint az aszalt gyümölcsök is.

Ezek ugyanakkor helyettesíthetők olyan élelmiszerekkel, amelyek nem okoznak jelentős vércukoremelkedést: ebbe a kategóriába tartozik a legtöbb zöldség, a paradicsomtól, a leveles zöldségektől kezdve a káposzta- és gyökérfélékig. Végül, de nem utolsósorban a feldolgozott, túlfinomított ételek is veszélyesek. A folyékony állagúak, például a gyümölcslevek, vagy a pürésített krumpli, valamint a reszelt alma is gyorsabban emelik a vércukorszintet, mint a szilárd ételek.

A dietetikus átbeszéli majd velünk, hogyan kell kiszámolni a megfelelő értékeket, mik a speciális főzési praktikái. A terhességi cukorbetegség diétájának kialakítása mindig dietetikus feladata, akik az alapok meghatározása mellett receptötletekkel is segíti a kismamát.

Rendszeres vércukormérés

A terhesség diéta során fontos a rendszeres vércukormérés. A szakorvosunktól kapott utasításoknak megfelelően, egy speciális műszerrel kell majd megmérnünk vércukorszintünket, naponta 3-5-ször. Ettől azonban nem kell tartanunk: egy pici szúrásból áll az egész, hiszen az eszköznek csak egy csepp vér kell a vércukorszint megállapításához. Nem hagy heget sem, minden szúrásnyom maradandó sérülés nélkül begyógyul.

Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, annak vércukornaplóba történő dokumentálására. Az értékek nyomonkövetésével lehetséges az indokolt diéta, a mozgás és az inzulin terápia pontos beállítása. Mivel a vércukorszint változik a nap folyamán, 4-6 alkalommal kell naponta ellenőriznie, kismamák esetében az étkezések előtt közvetlenül és utána 1 órával kell mérni. Ezt legalább a főétkezések idején érdemes elvégezni.

Mozgásterápia

Ha csak nem ellenzi kezelőorvosunk, érdemes valamilyen könnyebb sportot, mozgásformát beiktatnunk napjainkba. A rendszeres, mérsékelt testmozgás segíthet az inzulinérzékenység javításában és a vércukorszint szabályozásában. Ez lehet akár csak egy kis séta is naponta, az étkezések után, vagy más, kevéssé megerőltető testmozgás. A sport nemcsak, hogy segít rendben tartani vércukorszintünket, de megakadályozza a fölösleges plusz kilók felszaladását is.

A legjobb mozgásforma ilyenkor az úszás, a kismamajóga, az intimtorna, a tánc, a terhestorna, a tajcsi, a vízi fitnesz (aquanatal) vagy a kismamamasszázs lehet. A futás is hozzájárulhat mentális feszültségeink oldásához és fittségünk fenntartásához.

Terhességi cukorbetegség: Miért tesztelnek minden nőt, hogyan kezelik, és mit jelent ez a baba számára?

Gyógyszeres kezelés (inzulin)

Nem minden esetben van szükség inzulinkezelésre. Először mindig életmódváltással próbálkoznak. Ha a diétával és mozgással nem érnek el megfelelő vércukorszinteket, az inzulin adását el kell kezdeni. Az inzulin a leggyakoribb gyógyszer, amelyet terhességi cukorbetegség esetén alkalmaznak. Az inzulin természetes hormon, amely segít a sejteknek felvenni a glükózt a vérből. Mivel az inzulin nem jut át a placentán, biztonságos a magzat számára.

Az inzulint injekció formájában kell bevinni, és az orvos által javasolt időpontokban és adagokban kell alkalmazni. Ez egyénre szabottan öninjekciózás formájában történik, és diabetológus szakember állítja be.

Szülés utáni nyomonkövetés

A terhesség során szerzett cukoranyagcsere-zavar normál esetben a szülést követően helyreáll, azonban fokozott figyelmet érdemel mind az anyuka, mind az újszülött. A várandósság alatt fennálló cukorbetegség miatt mindkettőjüknél előfordulhat a későbbiekben diabétesz. Ennek kiszűrésére a Magyar Diabétesz Társaság protokollja szerint kell eljárni.

Utánkövetési protokoll az anyukánál:

  • Vércukorvizsgálatok a szülést követő napokban, még a szülészeti osztályon.
  • Szülés után 6 héttel vércukorterheléses vizsgálat elvégzése.
  • A szülést követő egy év múlva vércukorterheléses vizsgálat elvégzése.
  • 2 évente vércukorterhelés.

Abban az esetben, ha a diabétesz fennáll a szülés után is, illetve a kontroll vércukorterhelések eltérést mutatnak, diabetológus szakorvosával, illetve dietetikussal is konzultálni kell az elkövetkező kezelésekkel kapcsolatban.

A szülést követően 6 hétig még mindent a „régi kerékvágásban” kell tartanunk - azaz folytatnunk kell a diétát. Az idő letelte után következik ismét a terheléses vizsgálat, melynek eredményétől függ, hogy folytatni kell-e a diétát, illetve szükséges-e bármilyen további kezelés.

Szülés utáni kontrollvizsgálatok

Utánkövetési protokoll a gyermekeknél:

  • A gyermeknél a szülést követő napokban történik vércukorvizsgálat.
  • Normál értékek esetén rendszeres ellenőrzés szükséges.
  • Kóros eredménynél viszont azonnal gyermekdiabetológus felkeresése indokolt.

Mind az édesanyánál, mind a gyermeknél a rendszeres szakorvosi kontroll, a helyes táplálkozás és a megfelelő fizikai aktivitás igen fontos szerepet játszik. Az alábbiakra ügyeljen az anyuka, ha terhességi diabétesz állt fenn a várandósság alatt:

  • Gyermekének legalább fél évig anyatejes táplálásban részesüljön.
  • A várandósság alatti diéta folytatása és a normál testtömeg megtartása.
  • A cukorbetegséggel kísért terhességéről időben tájékoztatni kell háziorvost, gyermekorvost, védőnőt.

Megelőzés

A terhességi cukorbetegség megelőzésére nincs garancia - de minél több egészséges szokást tud magáévá tenni a terhesség előtt, annál jobb. Röviden, igen, a terhességi cukorbetegség, illetve a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása bizonyos intézkedésekkel megelőzhető.

Az első az egészséges testsúly fenntartása, ami a terhesség előtt és alatt egyaránt fontos. Mint említettük, az elhízás növeli a terhességi cukorbetegség kockázatát. Ennek érdekében fogyasszunk alacsony glikémiás indexű ételeket, mint például teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket, és sovány fehérjéket.

A rendszeres, mérsékelt testmozgás segíthet az inzulinérzékenység javításában és a vércukorszint szabályozásában. Ilyenek például a séta, úszás vagy kismamajóga. De a terhesség után is érdemes ezekre ügyelni, hogy elkerüljük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. A szülés utáni testsúly-menedzsment az első lépés, amiben a fenti tanácsok ugyanúgy segíthetnek, mint a várandósság alatt. Azaz: hosszú távon kell egészséges életmódot folytatnunk.

Azt sem árt tudni, hogy a szoptatás nemcsak a babának, hanem az anyának is előnyös. Bizonyos étrend-kiegészítők is fokozhatják a kezelés hatékonyságát, ezek közé tartozik például a halolaj, a D-vitamin, a cink és egyes probiotikumok is. Előnyös lehet továbbá a magnézium is, hiszen csökkentheti a vér glükózszintjét. A folsav egyes vizsgálatok szerint szintén csökkentheti a terhességi cukorbetegség előfordulásának esélyét.

tags: #fittmamablog #terhessegi #cukorbetegseg