Gödöllő-Máriabesnyő újszülött elhagyása: esetről esetre

Csütörtök délután egy csecsemőt találtak Gödöllő-Máriabesnyőn, egy patak partján.

A csecsemőt egy férfi találta meg, amikor éppen a barátnője elé ment, aki munkából tartott hazafelé.

A helyszínelők a vízelvezető csatornába rakták a nyomokat jelző tábláikat, tehát az sem kizárt, hogy a csatornában találhatták meg a csecsemőt.

A férfi egyik családtagjától megtudtuk, hogy még a rendőrségen van, most hallgatják ki.

„Kihoztak egy széket az egyik közeli házból, és rátették a csecsemőt, majd rohantak a rendőrökkhöz, akik itt a főúton nem messze igazoltattak” - mondja az Origónak egy helyi asszony, aki szerint az anya az árokparton szülte meg a csecsemőt, majd otthagyta.

Elmondása szerint a nő nagyon rossz körülmények között él, elképzelhető, hogy az egész terhességét titkolta.

„Úgy hallottuk, hogy miután megszülte a gyereket, felszaladt a templomhoz, arra sétáltat mindig kutyát, ismeri azt a részt. Ott bujkált a rendőrök elől” - mondja az utcában élő asszony, akit nagyon megrendítettek a történtek.

„Nem tudom, milyen büntetést érdemel az ilyen, de az biztos, hogy jobban jár, ha nem kerül a kezeim közé. Nem értem, hogy lehet ilyet tenni” - mondja egy másik, közelben élő asszony.

András Tamás, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője közölte, hogy élő újszülött kisfiút talált egy férfi Gödöllő-Máriabesnyőn csütörtök délután.

Estére megtalálták az elhagyott csöppség 28 éves anyját.

A megyei rendőr-főkapitányság büntetőeljárásban vizsgálja az esetet.

A rendőrök állampolgári bejelentésre mentek ki a Gödöllőhöz tartozó Máriabesnyőn a Sztelek Dénes utca mögötti füves területre, mert ott egy férfi élő újszülöttet talált - olvasható a közleményben.

A mentők megkezdték a csecsemő ellátását.

Csütörtök este érkezett a hír, hogy azonosították a rendőrök a délután talált újszülött 28 éves anyját - közölte a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság a rendőrség.

A nőt az ügyben végzett adatgyűjtés alapján azonosították, és máriabesnyői otthonában találták meg.

Vele szemben megkezdték a szükséges intézkedéseket - olvasható a közleményben.

A police.hu oldalon megjelent frissített hír szerint állampolgári bejelentésre jelentek meg a gödöllői rendőrök április 18-án, a délutáni órákban Gödöllő máriabesnyői részén, a Sztelek Dénes utca mögötti füves területen (képen), mert ott egy férfi egy élő újszülött csecsemőt talált.

A kiérkező mentőszolgálat munkatársai a csecsemőt ellátták, majd kórházba szállították.

A rendőrök az ügyben végzett adatgyűjtés alapján nem sokkal később azonosították a fiúgyermek 28 éves édesanyját, akit máriabesnyői otthonában megtaláltak és megkezdték a vele szemben szükséges intézkedéseket.

A nyomozók emberölés bűntett kísérlet elkövetésének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki az anyát, majd őrizetbe vették és előterjesztést tettek letartóztatása indítványozására, amit az illetékes bíróság április 21-én elrendelt.

A 29 éves M. Gabriella tavaly áprilisban egy patakparton megszülte a gyerekét, majd magára hagyta.

A gyerek szerencsére életben maradt, de közel volt a kihűléshez.

A gödöllői nőt minősített emberölés kísérletével vádolják.

A vallomásából viszont az is kiderült, hogy a terhességről alig voltak ismeretei, sosem járt nőgyógyásznál, senkitől sem kapott segítséget, és teljesen magára maradt a problémájával.

A tárgyalás egy pontján a nő annyira elbizonytalanodott a 444 tudósítása szerint, hogy a bírónő egy időre abbahagyta a kérdezgetést, és spontán felvilágosító előadásba kezdett.

A nő azzal tisztában volt a szülés után, hogy a patakparton hagyott gyerek meg is halhat.

Mint mondta, pánikba esett, vissza akart menni, bár ennek ellentmond, hogy elindult kutyát sétáltatni.

Az ítélet viszont nyomatékos enyhítő körülményként kezelte, hogy a szülés után sokkos, zavaros tudatállapot alakulhatott ki.

Emellett sem a szüleitől, sem a gyerek apjától nem kapott segítséget.

Mivel bevallotta a bűncselekményt, az ügyészség által kért 5 év fegyház helyett végül csak két év felfüggesztett börtönt kapott, de a szülői felügyeleti jogokat teljesen megvonták tőle.

Gabriella az ítéletet elfogadta, viszont az ügyészség súlyosbításért fellebbezett.

Két év felfüggesztett börtönre ítélte jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla azt a 30 éves gödöllői nőt, aki egy patak közelében magára hagyta újszülött gyermekét Gödöllő-Máriabesnyőn.

A vád szerint a nő 2018 őszén esett teherbe, de semmilyen módon nem készült fel a szülésre és a gyermek elhelyezésére.

Állapotát még a környezete előtt igyekezett titokban tartani.

Tavaly április közepén - a terhesség 32-33. hetében - hasi görcsöt tapasztalt.

Elment sétálni, de útközben érezte, hogy megindult nála a szülés.

Ekkor két utca közötti füves területre ment, ahol egy bokor takarásában megszülte a gyermeket, akit azután magára hagyott.

Egy járókelő és az ingatlan tulajdonosa bukkantak rá a babára, akik azonnal értesítették a mentőket.

Az újszülött testhőmérséklete jelentősen lecsökkent, ezért, ha nem találnak rá, 1-2 órán belül meghalt volna.

M. Gabriella később csak az őt kereső rendőrök hívására tért haza.

M. Gabriellára öt év fegyházat kért az ügyészség emberölési kísérlet miatt arra az esetre, ha mindent részletesen bevall az előkészületi ülésen.

A törvényszék megállapította, hogy a nő sem jelenleg, sem a terhére rótt cselekmény idején nem szenvedett olyan kóros elmeállapotban, amely korlátozta vagy kizárta volna cselekménye következményeinek felismerésében vagy felismerésének megfelelő viselkedésében.

A táblabíróság nem találta alaposnak az ügyészi fellebbezést.

Az elsőfokú bíróság a büntetés kiszabása körében irányadó körülményeket helyesen tárta fel.

Enyhítő körülményként értékelték, hogy a nő eshetőleges szándékkal követte el a cselekményét, illetve hogy az kísérleti szakban rekedt.

Egyetértett a másodfokú bíróság azzal is, hogy a nő alacsony műveltsége a valódi segítség nélkül magára maradt elkövető esetében megkönnyíthette a cselekmény elkövetését.

Mivel az alacsonyabb intellektussal rendelkező nő állami gondozásban nőtt fel a hat testvérével, ezért kevésebb tapasztalata lehetett a nehéz élethelyzetek megoldásában, és kötődési problémákkal is küzdött.

Gödöllő-Máriabesnyő térkép

A gyermek elhagyásának következményei

A rendőrség büntetőeljárásban vizsgálja az esetet.

Csecsemőgondozás

tags: #elhagyott #ujszulott #godollo