Terhességi cukorbetegség: tudnivalók a kismamáknak

A terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz, egy olyan anyagcsere állapot, amely során a várandós hölgyek vércukorszintje megemelkedik. Ez az állapot a legtöbb esetben csak a baba megszületéséig tart. A jelenség oka a terhesség alatti hormonális változásokban keresendő. A várandós nők 6-8%-a szenved a terhessége során cukor anyagcserezavar kialakulásával, melyre leginkább a 24-28. hét között végzett cukorterheléses vizsgálat (OGTT) hívja fel a figyelmet. Hazánkban jelenleg minden tizedik várandósságra jellemző, az utóbbi 20 évben előfordulása megduplázódott.

A terhességi cukorbetegség alattomosan, szinte észrevétlenül alakulhat ki, hiszen a tünetei rendkívül enyhék. A szűrővizsgálatok ezért is létfontosságúak: van, akinek annyira tünetszegény a betegsége, hogy csak ezek során derül fény. A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt alakult ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszában, 10-12. héten történik a cukorterhelés.

A terhességi cukorbetegség okai és rizikófaktorai

Számos oka lehet a terhességi cukorbetegség kialakulásának, többek között a PCOS, hormontúltengés, magas vérnyomás vagy túlsúly. A kialakulásának háttere mögött több ok is megtalálható, mint az anyai zsírszövet fokozódása, az inzulin ellen termelődő hormonok (szérumkortizol, növekedési hormon, progeszteron) hatásának erősödése, továbbá az inzulin vesén keresztüli gyorsabb ürülése. A terhességben a hormonális változásoknak köszönhetően az inzulinérzékenység csökken, az inzulinszükséglet akár 3-4 szeresére is emelkedhet. Ezek mind hajlamosítanak a cukorbetegség kialakulására.

A rizikófaktorokkal hasznos még a terhesség előtt tisztába kerülnünk. A következő kismamáknál áll fenn fokozott kockázat: 35 év felettiek, túlsúlyos nők (BMI>30), asszisztált reprodukcióval (mesterséges megtermékenyítéssel) megfogantak, akiknek a családi kórtörténetükben szerepel a cukorbetegség vagy az előző várandósságuk alatt is volt gesztációs diabéteszük, várandóság előtt már inzulin rezisztencia (IR) alakult ki, korábban előfordult koraszülés, méhen belüli elhalás, fejlődési rendellenességgel világra hozott gyermek, >4000 g-os baba világrahozatala, ikerterhesség.

Rizikófaktorok terhességi cukorbetegségre

A terhességi cukorbetegség szűrése és diagnosztizálása

Az általános diabéteszszűrés várandósoknak egy terhességi protokoll alapján történik. Az orvosok más protokollt követnek, ha inzulinrezisztenciában szenvedünk, vagy ha volt már ilyen problémánk, és mást akkor, ha nincsenek nálunk rizikófaktorok. Abban az esetben, ha a vérvizsgálatok nem mutatnak emelkedett vércukorszintet, és nem tartozunk a rizikócsoportokba sem, akkor a cukorterhelést a 24-28. hét között végzik el. Ám ha volt már gesztációs diabéteszünk, akkor még a 10-12. héten, a terhesség igen korai szakaszában megtörténik ez. Ha a korai teszt nem mutat kóros értékeket, akkor ez a vizsgálatot a második trimeszterben ismétlésre kerül.

A vizsgálat két vérvételből és egy standard orális terhelésből (OGTT) áll. A terheléses vércukormérés az első vérvétel után kezdődik, mely után a kismama elfogyaszt egy 75 grammos glukózoldatot. Ezt követően 120 perccel később ismét vért vesznek tőle, az eredményeket pedig a szakorvos kiértékelésére bízzák. A terheléses vércukor vizsgálat 75 gramm glukózzal történik, ez a standard orális terhelés (OGTT). Az első vérvétel után a kismama a cukoroldatot elfogyasztja, mely után 120 perc múlva egy újabb vérvétel történik. Az itt kapott eredményeket szakorvos értékeli ki.

Terheléses vércukorvizsgálat menete

Ajánlott vércukorszint értékek terhesség alatt

Alapvetően kétféle értéket kell figyelembe vennünk: az éhomit és a 120. perceset. A vércukor normális értéke éhomra 4,1-5,6 mmol/l, a 120. percben pedig 5,6 mmol/l alatt kellene, hogy legyen. Amennyiben az éhomi szint emelkedettebb (>5,6 mmol/l), de nem éri el a 7,0 mmol/l-t, és a 120 perces érték is 7,8 mmol/l alatti, az még terhességi hiperglikémiának tekinthető. Ilyenkor életmódválás és fokozott vércukorvizsgálat szükséges. Ha a terhességi diabétesz igazolódik, akkor a vércukorszint értékek a következők: Éhomi vércukorszint: >7,0 mmol/l, 120 perces vércukorszint: >11,1 mmol/l. Ha a terhességi diabétesz igazolódik, akkor mielőbb diabetológus szakorvost felkeresni létfontosságú a további teendők céljából.

Terhességi cukorbetegség értékek
Vizsgálat Normál vércukorérték Terhességi hiperglikémia Terhességi diabétesz
Éhomi vércukorszint 4,1-5,6 mmol/l >5,6 mmol/l >7,0 mmol/l
120 perces vércukorszint <5,6 mmol/l 7,8 mmol/l alatt >11,1 mmol/l

A terhességi cukorbetegség hatásai

Ha nem kezelik időben, a terhességi cukorbetegség akár koraszülést vagy légzési nehézségeket is okozhat a babánál. A magzat hajlamosabb lehet a cukorbetegségre. A méhlepény sejtjei károsodhatnak, ezáltal egyszerre csökkenhet babánk tápanyag- és oxigénellátottsága, miközben cukorból sokkal többhöz jut, mint kellene. A gyermek nagyobb súllyal születhet. A túl sok cukor miatt a baba hasnyálmirigye több inzulint fog termelni. A magzat számára a túlzott növekedés, születés utáni légzészavar, sárgaság, remegés, fejlődési rendellenességek, születési sérülések, késői szövődményként pedig a gyermek- és fiatal felnőttkori túlsúly illetve szénhidrát-anyagcserezavar kialakulásának fokozott kockázata jelent veszélyt.

Az anyai szervezet szempontjából a cukorháztartás felborulásának közvetlen hatásain túl számolni kell azzal, hogy a terhességi cukorbetegségben szenvedő nők 20-50%-ában alakul ki a szülés után 5-10 évvel 2-es típusú cukorbetegség. A várandós kismama többek között a terhességi toxémiát, a magas vérnyomást, a spontán abortuszt és a koraszülést is kockáztatja, ha nem tesz a terhességi cukorbetegség ellen. A méhlepény sejtjei károsodnak, így romlik a baba oxigén- és tápanyagellátottsága. A magzat fejlődése elmarad és akár a szervei is károsodhatnak. A nagyobb súlygyarapodás hatással vannak a születendő gyermek szerveire is. A máj, szív, lép nagyobbodhat meg. Koraszülés kialakulásának kockázata A koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt, de akár a szülészorvos is kezdeményezheti a baba születésének idő előtti megindítását. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek nagyobb súlyú és veszélyezteti a baba vagy az anyuka egészségét. Fertőzések fokozott kockázata: A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb lehet a fertőzések kockázata. Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések. Toxémia Néhány nőnél kialakul a toxémiának nevezett nagyon súlyos szövődmény. Tünetei a magas vérnyomás, az extrém ödémásodás (lábdagadás, arc és szemkörüli vizenyő) és a vizelet a fehérjét megjelenése. A toxémia életveszélyes is lehet az édesanya és a kisbabára nézve is, így gyors kezelésre van szükség.

Terhességi cukorbetegség hatásai a magzatra

A terhességi cukorbetegség kezelése és megelőzése

A terhességi cukorbetegség terápiájának sarokpontjai tehát a megfelelő diéta és a testmozgás. A kezelés célja az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszint biztosítása, a kismama és a baba egészsége érdekében. Ha az életmód-terápia nem elegendő a megfelelő vércukorszint fenntartásához, gyógyszeres kezelés (inzulin) javasolt a terhesség végéig, 4 hetente laboratóriumi (HbA1c, TSH) és diabetológiai ellenőrzés, otthoni vércukormérés, diétás és vércukornapló vezetése mellett. A szigorú diéta, az állapotnak megfelelő, rendszeres mozgás és szükség esetén az inzulin terápia a kulcsa szövődmények elkerülésének.

Első körben az ingadozó, naponta más-más időpontokban történő étkezést kell kiiktatnunk a napjainkból. Emellett az étkezések tápanyagtartalma is mindig fix: a gesztációs diabétesz diétája ugyanis egy mennyiségi diéta. A dietetikus ilyenkor előírja, a nap melyik időszakában mennyi szénhidrátot kell elfogyasztanunk. A dietetikus átbeszéli majd velünk, hogyan kell kiszámolni a megfelelő értékeket, mik a speciális főzés praktikái. A szakorvosunktól kapott utasításoknak megfelelően, egy speciális műszerrel kell majd megmérnünk vércukorszintünket, naponta 3-5-ször. Ettől azonban nem kell tartanunk: egy pici szúrásból áll az egész, hiszen az eszköznek csak egy csepp vér kell a vércukorszint megállapításához. Nem hagy heget sem, minden szúrásnyom maradandó sérülés nélkül begyógyul.

Ha csak nem ellenzi kezelőorvosunk, érdemes valamilyen könnyebb sportot, mozgásformát beiktatnunk napjainkba. Ez lehet akár csak egy kis séta is naponta, az étkezések után, vagy más, kevéssé megerőltető testmozgás. A sport nemcsak, hogy segít rendben tartani vércukorszintünket, de megakadályozza a fölösleges plusz kilók felszaladását is. A legjobb mozgásforma ilyenkor az úszás, a kismamajóga, az intimtorna, a tánc, a terhestorna, a tajcsi, a vízi fitnesz (aquanatal) vagy a kismamamasszázs lehet. A futás is hozzájárulhat mentális feszültségeink oldásához és fittségünk fenntartásához.

FORDÍTOTT terhességi diabétesz - 2026

Szülés utáni teendők

A szülést követően 6 hétig még mindent a „régi kerékvágásban” kell tartanunk - azaz folytatnunk kell a diétát. Az idő letelte után következik ismét a terheléses vizsgálat, melynek eredményétől függ, hogy folytatni kell-e a diétát, illetve szükséges-e bármilyen további kezelés. A vizsgálatot ezután 1 év múlva, később kétévente meg kell ismételni. Gyermekünk esetében a szülés utáni napokban ellenőrzik a vércukorszintjét: ha normál, akkor csak rendszeres ellenőrzés, ha kóros, akkor azonnali gyermekdiabetológiai kezelés szükséges. Szülés után - a vércukor normalizálódása esetén - az inzulin kezelés elhagyható, de a diéta marad. Hat hét további diétázást követően pár napos szünet után újabb cukorterhelés következik. Ennek eredménye dönt a továbbiakról.

Vércukornapló vezetése

tags: #cukorbeteg #kismama #hanyas