Bizonyára mindenki tapasztalt már olyat, hogy többszöri próbálkozás ellenére sem sikerült megnyitnia egy alkalmazást a mobilján. Ennek számos oka lehet: a gyártó, a készülék és a mi személyes hibánkból is kialakulhat ilyen helyzet. Ugyanez a helyzet a szoptatást segítő Android APK alkalmazásokkal is. Bár számos applikáció létezik, mely a szoptatást hivatott megkönnyíteni, a legtöbbjük rossz minőségű vagy nem működik megfelelően.
Az Orvostovábbképző Szemle egyik cikke alapján nézzünk körül, mi újság a szoptatási appok területén. Európában - számokban - Magyarország kiemelkedik az Egészségügyi Világszervezet csecsemőkori táplálási ajánlását tekintve, de az utóbbi években tapasztalt csökkenő tendencia és az igen súlyos térségi egyenlőtlenségek szakértők szerint beavatkozásokat sürgetnek.

Számos egészségi előnnyel jár, ha egy gyermeket legalább élete első hat hónapjában anyatejjel táplálnak, akár a teljes életére megalapozhatja egészségét. De az anya egészsége szempontjából is pozitív hatású a szoptatás. Féléves korára ennek ellenére csupán a gyermekek jóval kevesebb, mint a fele kap anyatejet Magyarországon.
Egy, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataira támaszkodó tanulmány (védőnői jelentések alapján) a csecsemők kizárólagos szoptatásának és női tejes táplálásának 1997 és 2019 közötti magyarországi mutatóit elemezte. Ebben egyrészt a születéstől 6 hónapos korig kizárólag szoptatott/női tejjel táplált csecsemők országos arányát is feldolgozták. Változó tendenciát és súlyos területi eltéréseket találtak. A 6 hónapos korig szoptatott/női tejjel táplált gyermekek aránya 1997-től 2007-ig jelentősen nőtt, majd egyre alacsonyabbá vált. A legfrissebb vizsgálati eredmények szerint Magyarországon a születés utáni első 6 hónapban a csecsemőknek csak kevesebb mint 35%-át (34,4%) szoptatták/táplálták kizárólag női tejjel 2019-ben. De nem nagyon különböznek ettől a nemzetközi adatok sem.
| Év | Kizárólagosan szoptatott csecsemők aránya (%) |
|---|---|
| 1997 | Alacsony |
| 2007 | Jelentősen nőtt |
| 2019 | 34,4% |
Szoptatási alkalmazások minősége és felhasználói szokások
A helyzet megoldására többféle megoldás született, ezek egyike a szoptatás során felmerülő problémák segítésére a valid, szoptatást támogató applikációk használata. Sajnos az applikációkkal ebben az esetben is ugyanaz a probléma, mint a többi egészségügyi témájú okostelefonos alkalmazásokkal: a döntő többségük rossz. Egy 2020-as vizsgálat az Ausztráliában elérhető és a gyermek táplálását támogató alkalmazások szakmai minőségét dolgozta fel és közölte eredményeit a JMIR Mhealth and Uhealth című szaklapban. Eszerint a vizsgált 47 alkalmazás kétharmada orvosszakmai szempontból rossz minőségű volt. Egy korábbi kínai közlemény is hasonló eredményre jutott.
De baj van (és ez is régi, nem javuló gond) az alkalmazásokat felhasználókkal is. A című orvosi szaklapban megjelent közlemény a Baby Connect szoptatást támogató alkalmazást elemezve azt igazolta, hogy a használóknak csak a 38 százaléka adott meg adatokat az alkalmazásban a szoptatásról egészében vagy közel egészében (az adatok ahhoz kellenek, hogy az app be tudja tölteni szerepét, vagyis a használó az adatok kapcsán láthat a szoptatásáról adatokat). Vagyis csak az appot használók 38 százaléka alkalmazta azt jól és hosszabb távon kitartóan.
A szoptatással (és hozzátáplálással) kapcsolatos adatokat és a gyermek súlyának és egyéb élettani eredményeinek napról napra való megadásával eszméletlen jó grafikonokat láthat az anya és oszthat meg szakemberrel is akár. Angol nyelven működik, de megtanulható. Ez is ingyenes (android és iOS verziók) és az UNICEF által legjobbnak minősített alkalmazás a szoptatás támogatásában. Tanácsok is elérhetők a szoptatással kapcsolatosan, és létezik egy orvosoknak szóló és hasonlóan ingyenes változata is. Minél több megfigyelést, adatot visz be az anya a szoptatással kapcsolatosan, annál több adatot is vissza tud nyerni (pl. a gyermek székletének megfigyeléséből). Rengeteg kérdésre van válasz az alkalmazásban (sajnos csak angolul a spanyol mellett), de ha valaki nem beszéli a nyelvet, több funkciója ennek is elsajátítható kis magyarázattal.
Magyarország összes pelenkázó- és szoptatóhelyiségét jelzi a tartózkodási helyhez képest: jelzi a helyiségek nyitvatartását is és azt, hogy akadálymentesített-e, milyen eszközök találhatók benne. Sok esetben még fénykép is fel van töltve a helyiségről, amit a felhasználók is pótolhatnak, ha épp nincs ilyen.

Gyakori problémák Android alkalmazásoknál és megoldásaik
Ha egy Android alkalmazás nem működik megfelelően, a következő lépéseket érdemes megpróbálni:
- A telefon újraindítása: Ez talán a legegyszerűbb módja a probléma elhárításának, és a legtöbb egyszerű hibánál be is válik.
- Az alkalmazás kényszerített leállítása: A háttérfolyamatokat a Beállítások, majd az Alkalmazások menüpont felkeresésével is leállíthatjuk. Fontos: A beállítások a telefon típusától függően eltérhetnek. Ha további információra van szükséged, fordulj az eszköz gyártójához.
- Az alkalmazás gyorsítótárának törlése: Ha viszont minden rendben van e téren, nézzünk rá az alkalmazás gyorsítótárára. Ezeket általában csak korlátozott ideig tárolják a kütyük, egy hibás programozás azonban könnyedén a tárhely felzabálásához vezethet. A gyorsítótárban lévő adatok törlésével ideiglenesen helyet szabadíthat fel. Ez rövid távú megoldást jelent.
- Az alkalmazás adatainak törlése: Olyan eset is adódhat, amikor az alkalmazás adatait érdemes törölni.
- Operációs rendszer frissítése: Ha pedig már tényleg minden kísérletünk kudarcba fulladt, érdemes megnézni, hogy a legfrissebb operációs rendszer fut-e a mobilon.
- Az alkalmazás újratelepítése: Amennyiben igen, nincs mást tenni, mint újratelepíteni az alkalmazást. Ez szinte az esetek 100 százalékában megoldja a gondokat.
Hogyan változtasd meg a telefon helyét más országra (Android) – teljes útmutató
Kismamák és az alkalmazások: Szénhidrát- és súlykontroll
Szerintem nagyon hasznos lenne, ha a kismamáknak is kitalálnátok valamit, hogy tudják használni a felületet. Ott ugye sokszor a szénhidrátot kell számolni a cukor miatt, valamint a súly megtartása inkább a fontos, viszont a szervezet több kalóriát éget el a terhesség folyamán, ez változik is. Egy terhes kismama vagyok. Rátaláltam erre az oldalra, és nagyon jó, tetszik. Egy valami, ami szerintem nagyon sokat tenne a kismamák életében, az ha lenne nekünk is egy menüpont. Tehát terheseknek, nem az lenne a lényeg, hogy mennyi Kcal-át égettem el,hanem hogy mennyi a megengedett és, hogy ezt ne lépjük túl, stb. Én szénhidrátot számolok, mert arra állítottak be. Személy szerint örülnék, ha lenne erre lehetőség!
Bizonyára megmondta az orvosod, mennyit szabadna híznod a szülésig, teszem azt húsz kiló. Akkor a cél beállításánál beírod, hogy célsúly mostani plusz húsz, adott dátumig, ami a szülés várható időpontja. Ez már sokszor felmerült, egyszer biztos lesz is ilyen menü, ahogy hízáshoz való beállításra is van igény. De amíg nincs, addig is lehet használni az oldalt másra is, nem csak fogyásra.
Egy ötlet a mérhető/követhető paraméterre: testzsír százalék. Összesítésre a grafikonban beállíthatod, hogy a szénhidrátot is mutassa. Nem régen használom az oldalt és nagyon nagy segítségemre van. Nagyszerű ötletnek tartom a tervezés lehetőségét, én ezt úgy oldom meg, hogy olykor már reggel felviszem az aznapi étkezéseket, így látom, hogy mondjuk az ebédem kicsit karcsú, a vacsora meg sok. Látom pl, hogy három nappal ezelőtti étkezésnél valami miatt sok szénhidrátbevitelem volt. Kíváncsi lennék, hogy mely ételekből ettem többet vagy mi "nyomta meg" ezt a számot.
A MA felírat mellett jobbra-balra van nyíl. Erre kattintva tudsz tegnapra, illetve előre is tervezheted az étrendedet. A következő napi vagy akár heti tervezésnek semmi akadálya, a lap tetején a dátum mellett nyomd meg a kis jobbra mutató nyilat, és máris a holnapnál vagy. A ma is ezt ettem funkció persze így nem működik sajnos, mert az mindig az aktuális napra ismétel, de egyébként teljesen ugyanúgy működik, mintha a mai ételeidet vinnéd fel. Sokaknak fel év után tűnik fel a kis jegyzetfüzet ikon is a dátumtól jobbra, ahova napi jegyzeteket lehet írni. Azt miért nem próbáltam nyomni a jobbra mutató gombot a dátumnál...?

Receptkezelési problémák és az adatok pontossága
Jó lenne, ha lenne az új étel felvitelénél olyan kategória, hogy 100 ml. Ha már van 100 gr-os kat. Ráadásul nem egy receptnél láttam, hogy nem írják hozzá a hozzáadott vizet, így teljesen fals értékek jönnek ki. Leveseknél, főzelékeknél ez igen fontos!! Én épp ezért nem teszem közzé a saját receptjeimet, csak amit készen veszek, és nincs még fent. Nagyon sokan használják az oldalt, és bizony naponta sok száz ételt, és receptet visznek fel. Amit pl: egyik nap kitöröltem azt másnap megint többszörösen bent találom! Pedig én rendszeresen tisztogatom azt ahol járok. És sajnos a receptek azok sosem lesznek pontosak, mert mindenki nemcsak, hogy másképpen csinálja, de az alapmennyiségek sem egyeznek meg pontosan súlyra, mert úgye senki sem fog kidobni 5 dkg húst, vagy 8 dkg káposztát, vagy akármit, csak azért mert a recept annyit ad meg.
A helyesen felvitt receptek (tehát amiben elpárolgás és/vagy víz is van) azok is inkább arra valók, hogy amikor nem otthon étkezünk akkor legyen legalább egy kb adat amit felvihetünk! Én már rojtosra beszéltem a számat, hogy mindenki magának vigye fel a receptjét, és azt többször módosíthatja, mert úgye nincs két egyforma étel, mert még az elpárolgás is más. Fogalmam sincs ki dönti el hogy a fejlesztések milyen irányba tartsanak, de az a valaki nem tartja fontosnak ezt a recept dolgot, mert ez már egy éve is téma volt.
A legtöbb recept sajnos használhatatlan! Pedig van olyan, amit bizony több ezerszer választottak! Az elején a korrektorok nagyon lelkesek voltak, de valahogy mára ez lelankadt! Én még mindig javítgatok, törölgetek, de ez kevés! Annak idején én felvetettem, hogy a receptekkel is kellene valamit csinálni, de ez a levegőbe maradt! Szerintem, az összes rossz receptet ki kellene törölni, és szépen lassan feltöltögetni helyes receptekkel!
Én arra szavaznék, hogy csakis készétel (pl. x márkájú müzli, y márkájú szalámi stb.) és alapanyag (csirkemell, alma stb.) legyen fent. Az elég egzakt adat, óriási eltérés nincs a szegedi hentesnél vásárolt csirke és az egri között. Ezeknél nagyon jó lenne a pucolás, felesleges egy Pikok virslinek hatszor fent lenni, ebből kétszer eltérő adatokkal. Egy főtt étel viszont egészen más kérdés.

Az anyatej tárolása és felhasználása
1 hónapos a lányom, és már 7 liter van a fagyasztóban. Mivel fél évig lehet csak felhasználni a fagyasztott tejet, nyáron, amikor már mehetne némi főzelék is, nem fogom tudni felhasználni. Mit lehet kezdeni a lefagyasztott tejjel? El-, vagy oda lehet adni olyan anyukáknak akiknek nincs elég teje. Tudom ezzel megosztom a véleményeket, de sok olyan anyuka van aki inkább fagyasztott tejet ad a gyermekének mint tápszert. (Tőlem 3-an is elvitték, örömmel).
A leadással kapcsolatban: már félig megvannak a vizsgálatok, ami kell hozzá. De azt hiszem, mégsem fogok leadni. Hosszú távon azt szeretném, ha a kereslet és kínálat találkozna. Tudom, hogy nagy szükség van anyatejre, de nem akarom a fejésre szánt időt is a gyerekemtől elvenni. Amikor én voltam pici, anyunak annyi teje volt, hogy hosszú ideig 2 tejtestvérem is volt. Akkoriban ez volt a megszokott.