Ahogy korábban megírtuk, kritikus szellemű szentbeszédet tartott Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke augusztus 20-án a Szent Jobb körmenethez kapcsolódó szentmisén. Bár az MTI a beszédből készült tudósításából kihagyta a kormányt ostorozó részeket, a 444.hu megírta, hogy az egyik ilyen a lombikbébiprogram támogatásáról szólt. A püspök álláspontja hatalmas társadalmi vitát és felháborodást generált. Később a Magyar Nemzet kereste meg, arra kérve, fejtse ki részletesebben az álláspontját.
Az egyházi álláspont és teológiai alapjai
Veres András püspök szerint a lombikbébiprogramot támogató döntés egy, a "jószándék köntösébe bújtatott törvény", amely "figyelmen kívül hagyja a krisztusi értékrendet". A püspöknek az a problémája a módszerrel, hogy a programban több embriót hoznak létre, mint amennyit aztán beültetnek, a többit pedig elpusztítják. Ennek szerinte egy keresztény számára elfogadhatatlannak kell lennie.
A csütörtökön megjelent interjúban a püspök azt mondta: nem üzent hadat a lombikbébiprogramnak, szerinte azonban a katolikus egyház tanítása e kérdésben nagyon egyértelmű, a keresztény értékek e téren mást diktálnak. Veres azt nem kívánja, hogy a kormány ne támogassa a módszer alkalmazását, de ő a katolikus egyház papjaként kötelességének érzi erre figyelmeztetni. A püspök úgy látja, hogy egy lelkipásztor sosem tanácsolhatja egy családnak, hogy ha természetes úton nem születik gyermeke, vágjon bele a programba. „Az, hogy lelkipásztori segítséget ad a házaspárnak az állapota elfogadásához, egy másik kérdés” - tette hozzá.
Veres „sajnálattal gondol” azokra a párokra, akik részt vettek a lombikbébiprogramban. Szerinte azok többsége, akik ezt teszik, tudatlanságból cselekszenek. A püspök kijelentette, hogy „a lombikbébiprogram nem járható út az élet továbbadására”, s bűnösök azok a párok, amelyek mégis csatlakoznak. Súlyos bűnöket követünk el vele!

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia közleménye
Az MKPK közleményben figyelmeztet arra: miközben az Országgyűlés előtt fekvő törvényjavaslat lehetővé tenné a petesejt-donációt, a gyermek továbbra is pótolhatatlan ajándék, akinek joga van ahhoz, hogy házasságon belül foganjon, ott hordják ki, és ott nevelkedjen. A püspöki konferencia szerint a jó szándékú segítség nem írhatja felül a gyermek méltóságát és alapvető jogait, és óva int minden olyan megoldástól, amely mesterségesen bontja szét a szülők és gyermekek természetes kapcsolatát.
A közleményt - amelyet szerdán fogalmaztak meg és csütörtökön adták ki - változatlanul közöljük:
- „A gyermek óriási ajándék, hatalmas öröm forrása a szülők és az egész társadalom számára.
- Manapság sajnos a házaspárok kb. egy ötöde szembesül azzal a mély fájdalommal, hogy családjukba nem érkezik meg a várva várt gyermek. A szeretet azt diktálja, hogy minden olyan segítséget megadjunk a számukra, amely nem ellentétes a születendő gyermek javával, jogaival.
- „A gyermeknek joga van ahhoz, hogy házasságon belül foganjon, ott hordják ki, ott jöjjön a világra, és ott nevelődjön fel. Pontosan a saját szüleivel való biztos és elismert kapcsolata által fedezheti fel és értheti meg saját emberi identitását” (Hittani Kongregáció, Donum Vitae instrukció, 2).
- Az édesanya szeretete, akinek a szívverését már a várandósság napjai alatt hallja, az édesapa büszkesége, akinek a hangját már az anyaméhben megismeri a gyermek, egyszóval a szülők szeretete az az életadó bölcső, amelyre a gyermeknek mindennél jobban szüksége van.
Ferenc pápa álláspontja
Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy: „azok az eljárások, amelyek nem segítik, hanem helyettesítik a házastársi aktust, etikai problémát jelentenek, mert elszakítják az élet továbbadását attól az emberi kontextustól, amelybe eredetileg tartozik… Kísérnünk kell azokat a párokat, akik a gyermektelenség keresztjét hordozzák. Az együttérzés azonban nem igazolhat olyan módszereket, amelyek sértik a gyermek vagy a házastársak méltóságát… Helyes dolog a gyermekáldás jogos vágyát segíteni és támogatni a tudomány legkorszerűbb ismereteivel és a termékenységet előmozdító technológiákkal, ugyanakkor helytelen lombik eljárással embriókat létrehozni, amelyeket aztán megsemmisítenek, továbbá helytelen ivarsejtekkel kereskedni, vagy igénybe venni a béranyaság gyakorlatát. A számtalan lefagyasztott embrió helyzetét az emberiség nem hagyhatja figyelmen kívül.” (Ferenc pápa üzenete a WOOMB International Congress résztvevőihez, 2023. április 28-29.)
Ferenc pápa 2014. április 11-én, amikor Olaszországban felmerült a heterológ mesterséges megtermékenyítés esetleges engedélyezése, így nyilatkozott: „Az emberi élet szent és sérthetetlen… Ezért a leghatározottabban el kell utasítani minden közvetlenül az élet ellen irányuló támadást, különösen is az ártatlan és védtelen élet ellen; márpedig a születendő gyermek az anyaméhben a szó legszorosabb értelmében ártatlan.” (Ferenc pápa beszéde az Olasz Életvédő Mozgalomhoz)
A petesejt donáció - és ezt más országok tapasztalata is alátámasztja, ahol ezt bevezették, - szélesre nyitja az utat a béranyaság, a gyermek „rendelésre” való megszerzése, vagy az azonosnemű párok gyermekhez jutása előtt. Ferenc pápa így tanított erről: „A béranyaság súlyosan sérti a nő és a gyermek méltóságát… A gyermek mindig ajándék, és soha nem lehet egy szerződés tárgya.” (Ferenc pápa beszéde a Szentszékhez akkreditált nagykövetekhez, 2024. január 8.).
Ugyanakkor az egyház tisztelettel fordul minden emberi élet felé: „Minden gyermek a Teremtő Isten remekműve és képmása, azok a gyermekek is, akik mesterséges körülmények között fogantak. Emberi méltóságuk azonos bármely más emberével.”

A meddőség és a lombikbébiprogram helyzete Magyarországon
Napjainkban minden hetedik pár számára egészségügyi szempontból problémát okoz a gyermekes családdá válás. Az esetek körülbelül 40-40 százalékában nem termékenyek a nők és a férfiak, 20 százalékban mindkét félnél gondok lehetnek. Meddőségről akkor beszélhetünk, ha 12 hónapja próbálkozik egy pár, hogy gyermekük legyen, és mégsem sikerül, ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni. Magyarországon évente kétezer lombikbébi születik, és csaknem 200 ezer a meddő párok száma.
A meddőség lehetséges okai
A férfiak és nők meddőségének különböző okai lehetnek.
| Okok típusa | Lehetséges tényezők |
|---|---|
| Általános tényezők | Genetikai betegségek, cukorbetegség, pajzsmirigy-, mellékvese-betegségek, mérgezések, túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, kemoterápia, fizikai sérülések, mutációk, életkor, túlsúly/soványság |
| Női specifikus okok | Méh betegségei, petevezeték-elzáródás, petefészek éretlensége, endometriózis, ovulációs problémák, fertőzések (pl. chlamydia) |
| Férfi specifikus okok | Nagyon alacsony spermiumszám, lassú vagy sérült spermiumok |
A kivizsgálások nőgyógyászati, ultrahang és labor vizsgálatokat foglalnak magukban, emellett megnézik az ondót, és feltérképezik a teljes peteérési ciklust. A terméketlenséget okozó alapbetegség gyógyítása történhet gyógyszeres kezeléssel vagy operációval.
A kormány álláspontja és támogatása
Az üggyel kapcsolatban a kormány bejelentette: az eddiginél sokkal nagyobb mértékben támogatják a mesterséges megtermékenyítést annak érdekében, hogy minél több, szándékuk szerint az eddigi, éves szinten 1500 lombikos születésszám duplájára emelkedhessen. Novák Katalin elmondta: „Szeretnék megnyugtatni minden olyan párt, aki meddőségi problémákkal küzd, hogy a magyar kormány segít nekik, amiben csak tud. Ezért támogatjuk a lombikbeavatkozásokat is, ezért emeltük meg duplájára a rendelkezésre álló forrásokat. Hiszen az a célunk, hogy minden vágyott, tervezett gyermek megszülethessen Magyarországon.”
A kormány azt tervezi, hogy növeli a gyógyszerek TB-támogatását, duplájára emeli a jelenleg évi hatezres eljáráslimitet, így jelentősen rövidülnének az amúgy hosszú lombikbébi-várólisták. A hazánkban hatályos, a társadalombiztosító által támogatott öt beavatkozás, és a 90 százalékos gyógyszertámogatás pedig a világon a legkedvezőbb.

Az egyház által javasolt alternatívák
Veres püspök ehelyett az örökbefogadást javasolja a „steril házaspároknak”, s azt tapasztalta: egy-két évvel az adoptált gyermek érkezése után saját gyermekük is született. „Az látszik, hogy a gyermek gondozása által felszabadul egy belső gát, amely lehetővé teszi, hogy gyermekük születhessen.”
Veres András szerint „vannak a keresztény hit alapján is támogatható gyakorlatok, amelyek bizonyítottan hatékonyak - és nem jár velük a megfogant életek elpusztítása, mint a lombikprogrammal.” Fontos az örökbefogadás megkönnyítése is, igaz, az egyedülállók és az élettársi kapcsolatban lévők számára épp a közelmúltban nehezítették meg ezt.
Nagyon sok pár számára jelent megoldást a termékenységet helyreállító (RRM) orvoslás (pl. a NaPro technológia, a FEMM Health és a Neo Fertility), amely hazánkban is elérhető. A módszer célja a természetes fogamzás elősegítése a házastársi együttlét gyümölcseként. Ennek érdekében a személyre szabott terápia során gyógyszeres, életmódbeli vagy akár orvosi beavatkozással járó kezelésre is sor kerül. Ez a kezelés a meddőséggel érintett párok kb. 40%-nak segít elérni a gyermekáldást, vagyis magasabb arányban, mint a mesterséges megtermékenyítés (vö. Restorative reproductive medicine [RRM] outcomes compared to in-vitro fertilization [IVF] for the treatment of infertility: a retrospective evaluation of a 2019 clinic cohort compared to one cycle of IVF; by Phil C. Boyle, Agnes Toth, Monica Minjeur, Craig Turczynski).
Orvosi és társadalmi reakciók
Bűnösek azok az édesanyák és édesapák, akik lombikprogramban vesznek részt. Ezt mondta Veres András győri megyéspüspök augusztus 20-i szentbeszédében, kijelentése pedig hatalmas társadalmi vitát és felháborodást generált. A főpappal készült ominózus interjút az mno.hu oldalon jelent meg.
A Kaáli Intézet véleménye
A püspök véleményét nemcsak a szintén győri nagy hírű meddőségi központ, a Kaáli Intézet vezető orvosa ítéli el, hanem azok a meddő nők is, akik - más lehetőség híján - évek óta próbálkoznak (sikerrel vagy sikertelenül) teherbe esni a lombikprogrammal. Dr. Kőrösi Tamás lassan négy évtizede szülész-nőgyógyász, és 17 éve irányítja a kisalföldi megyeszékhelyen található meddőségi centrumot. Kőrösi doktor 1983-ban végezte az első inszeminációt, 1991 januárjában pedig a császármetszést az első debreceni lombikbaba édesanyjánál. A két helyen (debreceni orvostudományi egyetem és Győr), több mint tízezer gyermek az eredményességi statisztikája.
A szakember álláspontja az, hogy előny a várólista megszüntetése, hiszen ezzel a korfüggő meddők sokkal hamarabb jutnak ellátáshoz, és jócskán csökkenthető a stressz. A meddőségi szakember hangsúlyozza: ők nem tünetet kezelnek, hanem okot, és a betegek tíz százalékában csak a lombikkezelés vezethet sikerre. Beszédes tény, hogy az eljárás hatásfoka 35 év alatt eléri a spontán fogant terhességek eredményességét. Az orvos-igazgató szerint hazugság az embriók pusztítása, kidobása, minden tárolva, fagyasztva van. „Nem tudunk mást tenni, jogszabály határozza meg, hogyan kell ezzel kapcsolatban cselekednünk. A programban részt vevő párok dönthetnek a kutatási célra történő felajánlás vagy az embriódonáció mellett is, sőt létezik áthidaló megoldás is. „Az is lehetséges, hogy csak annyi petesejtet szívunk le, amennyit az érintett életkora alapján vissza lehet ültetni.
Lombikprogram | A petefészek előkészítése - 1. rész
Beer Miklós püspök árnyaltabb véleménye
Az ügyben megszólalt Beer Miklós, a Váci egyházmegye püspöke is, aki a Szemlélek blognak mondta el a véleményét. Szerinte azért nehéz jól beszélni a témáról, mert a lombik-módszert egy ideje már alkalmazzák, és számtalan ember él köztünk, aki mesterségesen fogant. „Nyilvánvaló az is, hogy egy mesterségesen megfogant gyermek is Isten gyermeke. Az élete épp olyan értékes, mint bárki másé. Ez nem is lehet vita tárgya” - fogalmazott. A püspök ugyanakkor hozzátette: az eljárás nincs összhangban az egyház tanításával, az élet tiszteletével. „Mégpedig elsősorban - kimondani is szörnyű! - a számfeletti embriók sorsa miatt. Akik a legjobb esetben is a fagyasztóban „várakoznak”. Akikre sokan csak legyintenek” - magyarázta, majd feltette a kérdést: „Milyen alapon merünk mi lefagyasztani egy emberi életet?
Párok személyes történetei
„Püspök Úr, én még a lelkemet is eladnám az ördögnek, ha csak úgy lehetne gyerekem!" - Ezt üzente Balog Katalin a győri megyéspüspöknek, miután értesült arról, miként nyilvánult meg a lombikkérdésről a kisalföldi katolikus papok első embere. „41 éves múltam. 12 éve várjuk a csodánkat. Ez idő alatt volt hét műtétem, mióma, endometriózis, összenövések. Ebből a hét műtétből a második és a hetedik életmentő volt. Hét lombikot csináltunk, ebből négy stimuláció és három FET (fagyasztott embriók visszaültetése - a szerk. )" - sorolja a könnyekkel teli évek történéseit Katalin. „Az első lombik 2007. decemberében volt. Sajnos január első hetében spontán elvetéltem a hathetes ikrekkel. Veres püspök nyilatkozatát felháborítónak tartja az asszony, aki megszállottan folytatja tovább a küzdelmét. Már a béranyaság gondolata is megfordult a fejében, persze az, hogy más hordja ki a gyermekét, nem olyan egyszerű, Magyarországon erre nincs lehetőség, de a szomszédos Ukrajnában és Romániában igen. De nem csak a jogi része megoldandó Katalin számára: először el kell érnie, hogy legyen petesejtje, ami januárban még volt, idén áprilisban már nem.
A 33 éves Rácz Szilvia, a püspök szerint a „bűnös” nők egyike. Kétszeresen is, hiszen ikreket hord a szíve alatt, a lombikbabák érkezését decemberre várják. Ők a szerencsésebbek közé tartoznak, hiszen párjával „csak” három éve kezdték el tervezni a családbővítést. Egy év eredménytelen próbálkozást követően jöttek az orvosi vizsgálatok, ahol kiderült, hogy a férfi spermiumszáma nagyon alacsony, és ami van, az is lassú vagy sérült. „Az életünk teljes és boldog lett volna gyermek nélkül is, de mi vágytunk a mi kis csodánkra. A kezelés alatti kellemetlenségeket a fogunkat összeszorítva csináltuk végig" - idézi fel az út elejét Szilvia, majd így folytatja: „a férjemet nagyon megviselte ez a próbatétel, a kapcsolatunkat azonban megerősítette. Április elsején volt a beültetés. Két embriót kaptunk a hétből. Egy csodás ikerpár növekszik a hasamban. A másik öt embrióról még nyilatkozni fogunk. Úgy döntöttünk, hogy az orvostudománynak ajánljuk fel. A várandós nő döbbenten áll Veres püspök nyilatkozata előtt. Ő úgy véli, ha a lombik bűn lenne, akkor nem jött volna létre a felfedezés, a kísérletek, a fejlődés.
Mészáros Zsuzsa 34 éves volt, amikor a második lombikeljárás segítségével három éve végre édesanyává válhatott, és - mint azt megtudtuk tőle - idén visszamennek a kistestvérért is. „Mélységesen felháborít a püspök úr nyilatkozta, szerintem ő nincs tisztában a lombikbébi-eljárással, hiszen ezek a babák nem erőszakból fogantak, hanem valóban Isten ajándékai.”
„Mindenkinek megvan a maga nézőpontja, a püspök úré vallási szempontú. A mi álláspontunk viszont az, hogy segítenünk kell a meddő házaspárokon, akik mindennél jobban vágynak arra, hogy gyermekük szülessen - mondja dr. Kőrösi Tamás.”